ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

   
­­­­

Romeo a Julie (rozbor) (3)

Tato divadelní hra, kterou napsal William Shakespeare, vznikla pravděpodobně v roce 1595 a stala se jednou z nejznámějších milostných tragédií ve světovém dramatu. Pro námět své hry si Shakespeare zvolil látku o nešťastné lásce dvou milenců, jejichž rodiny jsou znepřáteleny. Je pravděpodobné, že nevznikla najednou, ale že byla nejméně jednou přepracována a rozšířena. Inspirací byla Shakespearovi zřejmě báseň anglického autora Arthura Brookea. Hlavním rozdílem je délka děje každého z příběhů. Brookeova báseň se odehrává v několika měsících, zatímco Shakespeare zkrátil děj do několika dnů.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 1985. Z anglického originálu Romeo and Juliet přeložil Erik Adolf Saudek, doslov napsal Zdeněk Storch. Ilustroval Jindřich Ulrich. Poznámkami doplnili Vojtěch Saudek a F. Vrba. Počet stran: 122.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

 • anglický básník a spisovatel, dramatik a herec
 • psal sonety
 • jeho hry jsou hrány dodnes
 • dochovalo se 39 her a 154 sonetů
 • psal veršovanou formou (blankvers = anglický verš)
 • překládán do mnoha světových jazyků, velmi nadčasový
 • jeho život je spojen s městem Stratfordem nad Avonou (Stratford-upon-Avon), kde se narodil i zemřel
 • v tomto městě se nachází 3 divadla, která jsou povinna hrát jeho hry alespoň 1x za sezonu
 • syn rukavičkáře
 • v 18 letech se oženil s o osm let starší ženou Annou Hathawayovou (26), měli spolu 3 děti: Susan, jež zdědila velký majetek, a dvojčata Judithu a Hamneta, který v 11 letech zemřel
 • poté co se oženil, odešel do Londýna na 7 let, kde se stal hercem; nebyl příliš úspěšný a hry se mu nelíbily, proto začal sám tvořit hry, které i režíroval
 • působil v divadle Globe = významné divadlo v Londýně, které roku 1613 vyhořelo
 • na konci života odchází zpět za manželkou a dětmi do Stratfordu nad Avonou, kde umírá (v den svých narozenin)
 • jeho díla se rozdělují do 2 období:
 • po roce 1608 tvořil už méně, napsal 2 zvláštní hry: Bouře, Zimní pohádka
 • postavy jeho děl byly plně renesanční (lidé, kteří se rozhodují na základě svého rozumu a nebojí se hájit svůj názor)
 • postavy: rozporuplné, mají složité nitro, často bojují sami se sebou, mají vůli a cítí zodpovědnost vůči ostatním

ZAŘAZENÍ AUTORA:

Autora řadíme do renesance v Anglii (další autor: Geoffrey Chaucer - Canterburské povídky).

ROZBOR DÍLA:

 • literární druh: drama
 • literární žánr: milostná tragédie
 • téma: nešťastná láska dvou mladých milenců, kteří nemohou být spolu kvůli nenávisti, která panuje mezi jejich rodinami
 • slovní zásoba: spisovný jazyk, vytříbený a vznešený styl (typický pro Shakespeara)
 • kompozice: chronologický postup vyprávění (běžná časová návaznost
 • čas: 16. století (vrcholná renesance)
 • text: poezie, občas prozaické prvky
 • prostředí: italská města Verona a Mantova (po vraždě Tybalta se tam Romeo ukrýval)
 • postavení autora: vypravěč

HLAVNÍ POSTAVY:

Romeo - syn Monteků; dobrosrdečný mladík, který je zamilovaný do Julie; mladý romantik; smělý, unáhlený, citlivý, odvážný
Julie - dcera Kapuletů; mladá a nešťastně zamilovaná do Romea; nemá dobrý vztah s rodiči; tajně se vdala a svou rodinu oklamala "sebevraždou" (jed)
otec Vavřinec (Lorenzo) - františkánský mnich; tajně oddá Romea a Julii
Merkucio - Romeův přítel
Paris - mladý šlechtic; měl si vzít Julii
Tybalt - Juliin bratranec; pomstychtivý; nesnášenlivý vůči rodu Monteků
chůva - chůva Julie; veselá, upovídaná; spojka mezi Romeem a Julii, snaží se jim pomoct, jak jen může

DĚJ:

 • úvod: spor mezi rodem Monteků a Kapuletů
 • zápletka: Romeo se zamilovává do Julie, seznamují se
 • vyvrcholení děje: Julie předstírá, že je mrtvá, je pohřbena; Romeo ji má přijít osvobodit
 • zvrat: Romeo se zabíjí, protože si myslí, že je Julie mrtvá; Julie se zabíjí kvůli Romeovi
 • závěr - katastrofa: smrt obou milenců, smíření obou rodů

Děj se odehrává v italském městě Verona, kde žijí znepřátelené rody Monteků a Kapuletů. Kapuletové mají 13letou dceru Julii a Montekové syna Romea. Romeo je nešťastně zamilovaný do dívky jménem Rosalina, proto ho jeho přátelé vezmou do domu Kapuletů na ples v maskách, takže pro ně není problém se do domu dostat. Zde se poprvé shledává Romeo s Julií, kteří se do sebe v prvním okamžiku zamilují. Juliin bratranec Tybalt v průběhu večera zjišťuje, že se na ples dostaly nevítané osoby, chce ztropit rozruch, ale Kapulet, jenž je pánem domu, ho zabrzdí.

Když ples končí a všichni se vrací zpět domů, Romeo se oddělí od svých přátel a vydá se přes zahradu k Juliině oknu, kde jí zpívá milostné písně. Když Julie zjišťuje, že Romeo je z rodu Monteků, je velice nešťastná, jelikož si je vědoma toho, že jim nebude svatba povolena. Proto se oba domlouvají na tom, že se druhý den vezmou tajně.

Další den je za pomoci Juliiny chůvy oddává otec Vavřinec. Pár hodin po svatbě se na ulici odehraje souboj mezi Tybaltem a Merkuciem (vyprovokoval ho Tybalt). Tybaltovi se podařilo pravého přítele Romea, Merkucia, zabít. Tybalt vyprovokuje k boji i Romea, a ten pomstí smrt Merkucia. Romeo po svém činu prchá. Když se o tom dozvědí ostatní, jedná se o Romeově trestu, správně by měl být popraven, ale nakonec mu je trest zmírněn "pouze" na vyhoštění do Mantovy.

Ještě před odjezdem vyznává Romeo lásku Julii, která je smutná jak z bratrancovy smrti, tak z toho, že je její manžel pouze pár hodin po jejich svatbě vyhnán z Verony.
Po Romeově odjezdu Juliin otec rozhodne o tom, že si vezme za manžela mladého šlechtice Parida. Julie však se sňatkem nesouhlasí a snaží se otce přemluvit, aby jí dal čas, než se vzpamatuje z Tybaltovy smrti. Otec je však neúprosný a dá Julii ultimátum: buď svatba, nebo vyhození z domu. Julie tedy žádá o pomoc otce Lorenza, jenž následně připravuje nápoj, po kterém bude Julie 2 dny vypadat jako mrtvá a Romeo pro ni bude moci přijít do hrobky a zachránit ji.

Julie tento lektvar vypije v předvečer svatby s Parisem. Ráno, když ji jde chůva vzbudit, zjišťuje, že je Julie mrtvá. To způsobuje rozruch po celém domě Kapuletů. Místo svatební hostiny se tedy chystá hostina pohřební a Julie je odnesena do rodinné hrobky.
Otec Lorenzo ihned poslal dopis pro Romea po sluhovi, jemuž se však dopis nepodařilo doručit. Romeo se mezitím dozvídá o Juliině smrti od Baltazara, což je Romeův sluha, který o tajném plánu nic neví.

Ještě před odjezdem si Romeo pořídil velmi silný jed u lékárníka, a poté se ihned vydává k hrobce Kapuletů. Tam se potkává s truchlícím Parisem, jehož však Romeo zabil. Když Romeo spatřil v hrobce mrtvou Julii, vypil jed, který si přinesl s sebou. V ten okamžik se probouzí Julie, jež spatřuje mrtvého Romea, a proto se probodne jeho dýkou.

Mezitím oba rody Monteků i Kapuletů dorazily k hrobce, jelikož pro ně doběhlo Paridovo páže. Otec Lorenzo oběma rodům vypověděl celý příběh a oba rody si uvědomily, že kvůli sporům přišly o své děti. Nakonec došlo ke smíření obou rodů.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 07.12.2020

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25), Hamlet (26), Hamlet (27)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3), Hamlet (rozbor) (4)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3), Král Lear (4)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8), Makbeth (9)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor), Othello (rozbor) (2)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64), Romeo a Julie (65)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2), Romeo a Julie (rozbor) (3)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10), Zkrocení zlé ženy (11)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Král Lear
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Romeo a Julie (rozbor) (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­