ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

­­­­

Hamlet, kralevic dánský (4)

  • literární druh: drama
  • literární forma: próza i poezie
  • literární žánr: tragédie

Hra Hamlet líčí osud dánského prince, jehož otec a král zemře za záhadných okolností. Hamletovi se zjeví otcův duch, který mu sdělí, že byl zavražděn svým bratrem Claudiem, jenž si navíc krátce nato vzal za ženu Hamletovu matku Gertrudu a ujal se uvolněného trůnu. Princovo chování se vůči ostatním lidem u dvora po tomto setkání zásadně změní. Jakmile na hrad Elsinor zavítají kočovní herci, napíše jim Hamlet k předvedení hru znázorňující zavraždění jeho otce. Během představení Claudia pozorně sleduje a ujišťuje se tak o jeho vině. Hamlet trápí svými těžkými myšlenkami Ofélii, kterou před časem požádal o ruku, a poté během rozhovoru s matkou zavraždí Oféliina otce Polonia, jenž se schovává za závěsem v jejím pokoji. Král proto pošle Hamleta do Anglie s jeho spolužáky Guildensternem a Rosencrantzem a vybaví jej průvodním listem, ve kterém žádá anglický dvůr, aby Hamleta popravil. Hamlet ovšem z této pasti unikne lstí - dopis objeví a přepíše jeho znění tak, aby ti, co ho doručí, byli okamžitě popraveni, čímž podepsal Guildensternovi a Rosencrantzovi ortel smrti. Hamlet se navrací zpátky na dánský hrad Elsinor. Těsně po návratu zjišťuje, že Ofelie zešílela a skonala v důsledku otcovy smrti. Její bratr Laertes se chce Hamletovi pomstít za smrt otce i sestry a vyzve proto prince na souboj. Spolu s králem napustí svůj meč smrtelným jedem, Hamletův nechá ztupit, a aby si jeho smrt pojistili, do Hamletovy číše s vínem vhodí navíc ještě otrávenou perlu. Vínem se však otráví královna, otrávený meč zasáhne nejdřív Laerta a až poté Hamleta, a když se princ dozví pravdu, zabije krále. Sám Hamlet rovněž umírá. Na místo tragédie přichází norský král Fortinbras, jenž se tak zmocní dánského trůnu...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 2018. Z anglického originálu The tragedy of Hamlet, prince of Denmark přeložil Erik Adolf Saudek. Počet stran: 198. ISBN: 978-80-7459-157-0.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

William Shakespeare (1564, Stratford - 1616, Sratford) byl anglický básník, dramatik a herec. Narodil se ve Sratfordu nad Avonou, byl synem rukavičkáře, oženil se v 18 letech, měl 3 děti, přestěhoval se do Londýna. Na sklonku života se vrátil do Stratfordu, kde také zemřel.

Patří k humanismu a renesanci, do alžbětinské doby - rozkvět anglické literatury, hlavně dramatu, uvolnění mravů...

Jeho dílo se dělí do 3 období:

  1. období - plný optimismu, píše komedie, věří, že se změní společnost (Kupec benátský; Jak se vám líbí; Komedie omylů; Romeo a Julie)
  2. období - pesimismus, smrt prvorozeného syna, nic se nezměnilo (Julius Caesar; Král Lear; Hamlet; Makbeth; Othello; Sonety)
  3. období - návrat optimismu, ale ne tolik jako v 1. období

TÉMA:

Individualismus; touha po moci a její následky; pomsta.

MOTIVY:

Hrob, duch, meč, lebka

ČASOPROSTOR:

Dánsko, královský hrad Elsinor a jeho okolí; čas neurčen, středověk

KOMPOZICE:

Rozděleno do 5 dějství, zásada 3 jednot, chronologická výstavba

POSTAVY:

Hamlet - dánský princ, syn Gertrudy; nebojácný, chce se pomstít strýci za smrt otce - dělá, že je šílený, trefné narážky; velmi přemítá o životu, jeho smyslu; umírá otráveným kordem Laerta
duch - duch otce Hamleta a manžele Gertrudy, bývalý dánský král, zavražděn Claudiem; vyjeví Hamletovi způsob své smrt, žádá si pomstu
Claudius - Hamletův strýc, bratrovrah, později manžel Gertrudy; nemá výčitky svědomí, bojí se hlavně pomsty; proklát otráveným mečem (který sám otrávil) Hamletem
Gertruda - manželka zesnulého krále, Claudiova manželka, matka Hamleta; umírá, když vypije jed určený pro Hamleta
Polonius - královský rádce; namyšlený, starší, podlézá; snaží se vypadat chytře; horlivý; omylem zabit Hamletem.
Ofélie - dcera Polonia, miluje Hamleta; po smrti otce zešílí a utopí se v řece
Laertes - syn Polonia, bratr Ofélie; chce se pomstít Hamletovi za smrt otce a sestry; využit Claudiem; nakonec umírá v souboji s Hamletem, svým vlastním otráveným mečem
Horacio - Hamletův přítel; rozumný, chytrý; na konci chce spáchat sebevraždu, Hamlet mu to vymluví

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ruty, 10.06.2019

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Hamlet, kralevic dánský (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­