ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

­­­­

Zkrocení zlé ženy (10)

Jedna z nejznámějších Shakespearových komedií vypráví o panovačné Kateřině, které se báli všichni kromě mladíka Petruccia.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Národní divadlo v Praze roku 2011. Přeložil Martin Hilský. Počet stran: 219. ISBN: 978-80-7258-363-8.

STRUČNĚ O AUTOROVI A DÍLE:

William Shakespeare napsal hru Zkrocení zlé ženy kolem roku 1953, tedy ve stejné době, do níž je děj zasazen. Dílo mělo ve své době velký ohlas, stejně jako většina autorových her.

Dle mého názoru se příběh snaží upozornit mimo jiné na postavení žen ve společnosti i na vztahy mezi muži a ženami, což je v dnešní době sice velmi aktuální téma, ale na Shakespearovo období velmi nezvyklé. Zároveň spisovatel otevírá myšlenku emancipace a samostatnosti žen, byť jen okrajově. Zcela jistě to je důsledek renesance, do které je autor řazen.

OBSAH:

Nezasvěcený člověk by si podle názvu mohl myslet, že Shakespearovo Zkrocení zlé ženy spadá do žánru tragédií. Opak je ale pravdou - jedná se o jednu z nejznámějších komedií anglického spisovatele. Přestože se příběh odehrává v Itálii už na konci 16. století, není to na něm vůbec poznat.

Děj nemá příliš složitou zápletku. Dobrému porozumění občas brání jen veliké množství postav, většinou s italskými jmény, která se českému čtenáři začínají v půlce knížky poněkud plést do sebe. Nepomůže tomu ani to, že se postavy v rámci příběhu za sebe převlékají. Středem veškerého dění je Baptista Minola, italský kupec a šlechtic, jenž má dvě dcery - Kateřinu a Bianku. Na první pohled by se zdálo, že na světě nenajdeme větší protiklady. Bianka je typickým příkladem hodné, poddajné, krásné ženy se spoustou nápadníků. Proti tomu Kateřina je jednoznačně ona v názvu zmíněná zlá žena. Přesto si myslím, že její chování nepochází ze zlé povahy. V dnešní době by se možná mohlo říci, že je emancipovaná, jenže Shakespeare tento pojem jisto ještě neznal. Kateřina se prostě snaží stát na vlastních nohou a nenechá si mluvit do života.

To se vše změní až s příchodem Petruccia. Všichni ostatní muži touží pouze po Kateřinině mladší sestře, jenže Baptista si stojí za tím, že první musí z domu starší ze dvou dcer. Veliké překvapení přítomných vyvolá Petrucciovo sdělení, že si vezme pouze Kateřinu. Nejvíce překvapená ze všech je ale určitě nevěsta. Kateřina jistě nečekala takové peklo, které jí její manžel udělal ze života. Vše se ale obrátí k dobru a nepoddajná žena se změní na poslušnou a oddanou manželku.

Mezitím se odehrávají také zásnuby mladší z obou slečen. Srdce milé Bianky nakonec pro sebe získá Lucenzio převlečený za učitele.

Příběh vrcholí sázkou, která symbolicky završuje Kateřininu proměnu. Spor mezi třemi nedávno oženěnými muži, koho žena je nejposlušnější a nejvěrnější, samozřejmě nakonec vyhrává Petruccio.

Zajímavým momentem je místo, kdy Petruccio přiveze svou novou manželku k sobě domů a během několika dní jí úplně strhne hřebínek. Ze zcela paličaté a pevné ženy se během chvíle stane manželka, která je schopna tvrdit, že na nebi svítí měsíc, i přestože se jedná o slunce, a to jen proto, že to tak řekl manžel. Přijde mi, že taková míra poslušnosti už je v dnešní době brána spíše negativně, avšak za života Shakespeara ještě dozníval středověk a postavení žen bylo na jiné úrovni. Zároveň se jedná o komedii a některé scény mohou být podávány s trochou nadsázky. Určitě se také nabízí srovnání s Ezopovým poučením: "Jak chceš, aby se lidé chovali k tobě, tak ty se chovej k nim." Což jistě stálo Kateřinu jen velmi málo času si uvědomit.

VLASTNÍ NÁZOR:

Příběh mě velmi bavil, i přestože jsem ve jménech měl po celou dobu opravdu velký zmatek. Líbily se mi jednoduché a místy vtipné dialogy mezi postavami i fakt, že knížka není příliš složitá. Příběh je dodneška v repertoáru některých divadel, což jistě dokazuje jeho kvalitu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jakub Hájek, 29.05.2018

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25), Hamlet (26)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Zkrocení zlé ženy (10)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­