ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

   
­­­­

Makbeth (4)

Makbeth (Macbeth) je slavnou hrou Williama Shakespeara, jíž do českého jazyka převedl vynikající překladatel Erik Adolf Saudek, jehož překlad vyšel mj. roku 1978 u Odeonu. Jazyk tohoto překladu je něco naprosto úžasného, krásnější čeština se hledá velmi těžko.

Děj tohoto kusu se odehrává ve středověkém Skotsku, v jedné scéně v Anglii.

Vojevůdci Makbeth a Banko se vrátili z bitvy, kde porazili povstalce, po cestě potkali tři čarodějnice, které Makbetha nazvaly thénem z Glamisu, thénem z Kawdoru a budoucím králem, přičemž Makbeth byl tou dobou pouze thénem z Glamusu. Bankovi předpověděli, že se stane otcem krále. Po jejich odchodu se Makbeth dozvěděl, že se stal thénem z Kawdoru a napsal o tom lady Makbethové. Když později král přijel na Makbethův hrad Inverness, lady manžela přemluví, aby jej v noci zavraždil... Královi synové poté opustili zemi a Makbeth se stal novým králem.
Poté nechal zavraždit Banka a jeho syna Fleance, avšak Fleancovi se podařilo uniknout. Makbeth se stal nenáviděným krutovládcem, jehož neustále pronásledují různá vidění či halucinace.
Mnoho jeho odpůrců uteklo do Anglie, kde vytvořili armádu, jež se Makbethovi postavila a svrhla jej. Zabil ho Makduff. Makbethovi bylo čarodejnicemi předpovězeno, že jej nemůže zabít žádný člověk zrozený z ženy, a tak se nebál žádného souboje. A to se mu stalo osudným, neboť Makduff byl vyříznut z lůna mrtvé matky.
Králem se pak stal syn zavražděného krále Dunkana, Malcolm.

Hra byla inspirována vládou skutečného skotského panovníka Macbetha, resp. Maca Bethada, který vládl v letech 1005-1057 a nastoupil na trůn po smrti krále Donnchada. Skutečný Macbeth ve skutečnosti rozhodně nebyl krutovládcem jako Shakespearova postava.

V roce 1966 Američanka Barbara Garson napsala na motivy Makbetha satirickou hru MacBird, v níž hlavní postava Makbet (MacBird) představovala presidenta Lyndona Johnsona, lady Makbethová (lady MacBird) jeho choť lady Bird Johnsonovou, místo krále Duncana zaujal zavražděný president Kennedy (John Ken O'Dunc).

V roce 2001 vydala německá heavymetalová formace Rebellion koncepční album A Tragedy In Steel - Shakespeare's Macbeth, jež je na příběhu této hry založeno a snaží se hudbou a texty vystihnout i jeho atmosféru. Nachází se zde mnoho mluvených pasáží, takže je příběh vyprávěn vcelku autenticky.

CITÁT Z KNIHY:

V přírodopise muži jste, jak chrt, křepelák, vlčák,
pudlík, hafan, ořech, kdejaké psisko, vesměs uvedeni
pod záhlavím: pes. Leč podle ceny rozlišuje se,
hbitý, louda, hlídač, stavěcí, stopař, každý podle darů,
co štědrá příroda jich nadělila kterému z nich
a podle toho zván je jménem zvláštním,
jímž se vymkne z řady
kde je pes jako pes. A tak i muži.
Máte-li ve stupnici mužství místo,
a ne to nejubožší, řekněte to!
A já vám něco uložím, co navždy
uklidí z vaší cesty nepřítele
a hákem z oceli vás připne k nám,
jenž, dokud žije on, živoříme,
leč, zhyne-li, jenž bude zdráv.

Část přirovnávající muže ke psům, jež se objevila v této Makbethově řeči k nájemným vrahům, byla Shakespearem údajně převzata z jiného díla.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Godfrey, 06.09.2007

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Makbeth (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­