ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

   
­­­­

Romeo a Julie (53)

Zrcadlové vydání slavné tragédie Williama Shakespeara v překladu Jiřího Joska.
Jedna z nejslavnějších tragédií Williama Shakespeara v originále a vynikajícím překladu Jiřího Joska je doplněna předmluvou a poznámkami, v nichž se překladatel zabývá srovnáním obou textů. Pro znalce i studenty stále živý text, pro inscenátory vděčná a věčná předloha.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Romeo v Praze roku 1999 (1. vydání). Z anglického originálu Romeo and Juliet přeložil, poznámkami opatřil a předmluvu napsal Jiří Josek. Počet stran: 206. ISBN: 80-902639-0-9.

DOBA A MÍSTO:

Příběh se odehrává v italském městě Verona v období renesance.

ŽÁNR:

Divadelní drama - tragédie (= forma dramatu s vážným obsahem; hrdina se obvykle dostane do neřešitelného konfliktu s vlastním osudem, v marném boji je následně dohnán k záhubě)

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Myslím si, že autor chce poukázat na to, že nenávist může mít tragické následky.

HLAVNÍ POSTAVY:

Romeo - syn Monteka, Juliin milenec
Julie - dcera Kapuletova, Romeova milenka
pan a paní Kapuletovi - rodiče Julie
pan a paní Montekovi - rodiče Romea
otec Lorenzo (Vavřinec) - mnich, který pomáhal Romeovi a Julii
Merkucio - příbuzný a přítel Romea
Benvolio - příbuzný a přítel Romea
Tybalt - Juliin bratranec
Juliina chůva

DĚJ:

Příběh se odehrává ve Veroně, kde žijí dva významné rody - Kapuleti a Montekové. Tyto rody proti sobě léta bojují.

Na jednom z večírku Kapuletů, kam se v přestrojení dostanou i Montekové, se Romeovi zalíbí Kapuletova dcera Julie. Ještě tu noc se setkají v Juliině zahradě a velice se do sebe zamilují. S pomocí chůvy se tajně vezmou.
Následně ale Romeo zabije Tybalta a je vykázán z města. Navíc Kapulet najde Julii ženicha a trvá na jejich svatbě. Julie si ho vzít nechce, ale naoko souhlasí.

S Lorenzem se totiž dohodla na lsti: V předvečer svatby vypije prášek, který zajistí, aby po několik hodin nevykazovala jakékoliv známky života. Lorenzo pošle za Romeem posla, jenž mu celou lest vylíčí. Romeo si pak po "pohřbu" přijede pro Julii a budou spolu žít šťastně až do smrti.
Jenže posel Romeovi zprávu nepředal.

Julii tedy ráno najdou "mrtvou" a nechají ji pohřbít. Když se tuto zprávu dozví Romeo, vyrazí do Verony naposledy se s ní rozloučit.
Přijde do hrobky, vypije ze žalu jed a umře. Když se Julie probouzí a spatří mrtvého Romea, vezme si jeho dýku a zabije se.

Až po smrti dvou mladých lidí došlo ke smíření obou rodů.

JAZYK:

Vyskytují se zde archaismy (zašveholil), eufemismy (ztepilé nožce), metafory, personifikace (štěstí se na tě hrne), antiteze (Tak pozdě máme, že už je skoro brzy.).

KOMPOZICE:

Dělení na dialogy/monology, scény a jednání. Jsou zde věty jednoduché i souvětí, věty tázací, zvolací, jednočlenné i dvojčlenné.

VLASTNÍ NÁZOR:

Překvapilo mě, že i když je dílo více než 400 let staré, četlo se mi dobře (až na archaismy). Má myšlenku a je poučné, chvílemi jsem se i pobavila. Zaskočilo mě, že Julii bylo pouze 14 let a že v té době bylo normální mít v tomto věku založenou rodinu. Je mi ale líto toho smutného konce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Alžběta Zavacká, 17.02.2012

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25), Hamlet (26), Hamlet (27)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3), Hamlet (rozbor) (4)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3), Král Lear (4)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8), Makbeth (9)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor), Othello (rozbor) (2)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2), Romeo a Julie (rozbor) (3)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Král Lear
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Romeo a Julie (53)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­