ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

­­­­

Půjčka za oplátku


ŽÁNR:

Komedie o pěti dějstvích

MÍSTO DĚJE:

Vídeň

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Z anglického originálu Measure for measure přeložil Václav Renč. Doslov napsal Alois Bejblík. Ilustroval, obálku a vazbu navrhl Karel Teissig. Grafická úprava Milana Hegara. Vydalo nakladatelství Orbis jako svou 2850. publikaci. Edice Divadlo, ilustrovaná řada, sv. 6, 131 str. První vydání.

HLAVNÍ POSTAVY:

Vévoda Vincentio, Angelo - jeho náměstek, šlechtic Klaudio, Isabela - jeho sestra

DĚJ:

Vévoda se rozhodne naoko opustit zemi, předává všechny své pravomoci náměstkovi Angelovi a doufá v to, že Angelo dokáže být přísnější a zpřísní i zákony. Sám by to totiž neudělal. Přestrojí se za mnicha, všechny Angelovy činy sleduje a nesplete se v něm.
Až najednou Angelo řeší případ Klaudia, jenž přivedl do jiného stavu svou milou Julii, se kterou však ještě nebyl oddán. Angelo ho podle starého zákona odsoudil k trestu smrti. Klaudio cestou do žaláře potká přítele Lucia a řekne mu, ať přivede jeho sestru Isabelu. Najde ji v klášteře, kam chce jako panna vstoupit, a seznámí ji s celou situací. Isabela jde okamžitě za Angelem prosit o milost, ale ten se zdá být neústupný. Přesto řekne Isabele, ať se přijde zeptat ještě druhého dne. Vzplál totiž láskou k ní. Angelo navrhne, jak by mohla bratra zachránit - odevzdat mu své panenské tělo. To však odmítá a jde se svěřit Klaudiovi.
Jejich rozhovor vyslechne i převlečený vévoda a snaží se Klaudiovi pomoci. Vzpomene si na Marianu, bývalou snoubenku Angela, který ji nechal kvůli malému věnu. Poradí Isabele, aby přijala Angelův návrh a sjednala schůzku na tmavém místě, kde by nepoznal tvář své milenky. Tou se stala Mariana. Celý plán se uskutečnil, ale i přesto přikázal Angelo žalářníkovi popravit Klaudia ještě též noci ve čtyři hodiny ráno a potom mu přinést jeho hlavu.
Tohle nepoctivé jednání velmi rozzlobilo vévodu. S žalářníkem se domluví a přinese Angelovi hlavu velmi podobného člověka, který právě zemřel v cele. Klaudia ukryje a ostatní ho považují za mrtvého. Vévoda potom oznámí svůj příjezd zpět do města. Naproti mu jede Angelo. V tu dobu se tam objeví Isabela a Angela obviní z jeho nekalých činů před vévodou. Ten ale hraje roli vévody, který věří svému náměstkovi a Isabelu považuje za šílenou. V rozhovoru se zmíní i o záhadném mnichovi, a tak musí vévoda odejít a vrátit se pak v mnišském převleku.
Lucio mu však strhne kápy, vše je prozrazeno a Angelo již nezapírá. Vévoda donutí Angela vzít si okamžitě Marianu, dá milost Klaudiovi, Luciovi, který před mnichem vévodu pomlouval a poté předstíral, že to bylo naopak, přikázal vzít si ženu, které udělal dítě a poté opustil, po tomto činu bude zmrskán a poté oběšen. Sám vévoda se ovšem zamiluje do čisté Isabely a požádá ji o ruku.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 11.06.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Půjčka za oplátkuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­