ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

­­­­

Hamlet, kralevic dánský (3)

  • 1600-1601
  • tragédie o pěti dějstvích

Rodinné drama skandinávského ražení, tragédie velmi exponované královské rodiny. Příběh chlapce, jenž ztratil otce a vlastně i matku, jež se brzy po smrti manžela znovu provdala. Mladý Hamlet svého otce miloval, miloval i krásnou a chytrou Ofélii, jenže pak se dozvěděl něco, s čím nelze dál žít. Nebo to snad jde znát krutou pravdu a mlčet? A tak se může zdát, že se dánský princ zbláznil. V jeho šílenství je ale - jak říká královský komoří - jistá metoda...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Romeo v Praze roku 2012 (3. přepracované vydání). Z anglického originálu The Tragedy of Hamlet, Prince of Denmark přeložil, poznámkami opatřil a předmluvu napsal Jiří Josek. Počet stran: 253. ISBN: 978-80-86573-30-4.

STRUČNÝ POPIS DĚJE:

Dánský král Hamlet zemřel a jeho vdova Gertruda si vzala jeho bratra Klaudia, přestože s tím její syn Hamlet nesouhlasil. Na hradbách strážní objeví ducha, který se až nápadně podobá zesnulému králi, a zavolají k němu Hamleta. Duch jeho otce mu prozradí, že byl zavražděn Klaudiem, jenž mu ve spánku nalil do ucha jed. Hamlet se rozhodne svého otce pomstít, a tak začne předstírat šílenství. Klaudius se udá tím, že začne prudce odsuzovat hru, kterou Hamlet napsal pro potulné herce, aby si ověřil, jestli jeho otec skutečně mluvil pravdu.
Klaudius pozná v Hamletovi nebezpečného nepřítele a rozhodne se ho poslat do Anglie. Předtím ale Hamlet stihne své matce naznačit okolnosti smrti jejího manžela. Když za plentou někoho uslyší, myslí si, že je to jeho strýc, a bodne. Zabije tím Polonia, sluhu, který byl pravou rukou Klaudia.
Hamlet při cestě do Anglie pozná, že se jedná o Klaudiovu léčku s cílem zabít ho, zamění proto dopis, kvůli kterému měl být popraven, za dopis, díky němuž přijde o život jeho doprovod.
Když se vrátí do Dánska, zjišťuje, že Ofélie, dívka, která byla do něj zamilovaná a která byla dcerou Polonia, se žalem utopila. Oféliin rozzuřený bratr Laertes vyzve Hamleta na souboj a svou výhru si pojistí jedovatou čepelí. Jedovatý meč si ale v průběhu vymění, a tak je jedem otráven i sám Laertes. Královna Gertruda se nedopatřením napije z otrávené číše, jež měla být určena Hamletovi pro případ jeho výhry. Hamlet si uvědomí, že už se ze spárů smrti nedostane, proto se rozhodne stáhnout s sebou i původce všeho zla - Klaudia. Živ zůstane pouze Horacio, věrný Hamletův přítel, jenž dostane za úkol převyprávět pravdivý příběh a tak zajistit očištění Hamletova jména.

POSTAVY:

Hamlet - dánský princ, syn Gertrudy a Hamleta; velmi inteligentní muž s hlubokými city; po smrti svého otce se pro něj stane jediným smyslem života pomsta, pro kterou i umírá; dosti přemýšlivý a celé dílo uvažuje o smyslu života, přestože pro něj smysl ztratil ve chvíli smrti jeho otce
Klaudius - druhý manžel Gertrudy, který zabil jejího prvního chotě tak, že mu nalil jed do ucha; svého činu nikterak nelituje a užívá si svého nového postavení; přestože má Gertrudu rád, jejího syna, Hamleta, se rozhodne zbavit
Gertruda - manželka Klaudia; po smrti svého prvního muže se provdala velmi rychle a je znova šťastná; miluje jak svého nového chotě, tak i svého syna
Polonius - starý muž s příliš velkým sebevědomím a ještě větší snahou zalíbit se; až téměř chorobně posedlý touhou zjistit příčinu Hamletova zešílení
Ofélie - dívka, která byla dlouho zamilovaná do Hamleta; po jeho odmítnutí a otcově smrti zešílela a utopila se v řece
Laertes - syn Polonia a bratr Ofélie; stále věrný a oddaný své rodině se rozhodne Hamletovi za jejich smrt pomstít, a tak se spikne s Klaudiem

KONTEXT AUTOROVY TVORBY:

Není jisté, kdy přesně se William Shakespeare narodil, známé je pouze datum jeho křtu - 26. dubna 1564 (nicméně, v té době bylo zvykem křtít chlapce tři dny po jejich narození). Narodil se ve Stratfordu nad Avonou rukavičkáři Johnu a Mary Shakespearovým. Ve svých 18 letech si vzal Anne Hathawayovou, s níž měl tři děti (Susanna, Hamnet a Judith).
Shakespeare psal v letech 1591-1612. Mezi jeho nejslavnější díla patří tragédie Romeo a Julie, Hamlet a Makbeth.
Zemřel 23. dubna 1616 ve Stratfordu nad Avonou.

VÝSTAVBA LITERÁRNÍHO DÍLA:

I. Tematická
Je zde velmi silný kontrast života a smrti a také jejich smysl.

II. Kompoziční
Děj se odehrává chronologicky.

III. Jazyková
Shakespeare používá jazyk velmi bohatý na umělecké prostředky, např. slovosledné inverze, asyndetony či anafory.

ADAPTACE DÍLA:

Toto dílo je notoricky známo, a tak není divu, že existuje nesčetné množství divadelních variací, jež se hrají po celém světě. Méně známé jsou ovšem filmy, které jsou ale stejně úchvatné jako dílo samotné. Nejznámějším je britský film Hamlet, natočený Laurencem Olivierem v roce 1948.

VLASTNÍ HODNOCENÍ:

Hamlet je rozhodně kniha, která stojí za přečtení, přestože dnešní generace již nedokáže pořádně ocenit její kvality. Je v ní opravdu hluboká myšlenka, zhutněná do podoby Hamleta. Vedou se zde složité dialogy a monology, které tomuto dílu přidávají na kráse a také nutí člověka se zamyslet nad tím samým. Velice oceňuji tuto knihu, jež mi pomohla vnést do mého života nový pohled na věc. Po Hamletovi budu nosit navždy v hlavě hlodavého červíka: Být, či nebýt - toť otázka!

CITÁT Z KNIHY:

"Zemřít, spát!
Nic víc. Ten spánek uspí bolest srdce,
ukončí všechna trapná trápení
lidského těla. Jaké větší přání
by člověk mohl mít? Spát, zemřít, nebýt.
Ve spánku snad i snít."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lessa, 02.06.2015

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Hamlet, kralevic dánský (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­