ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

­­­­

Romeo a Julie (11)

Tragédie Romeo a Julie patří mezi nejslavnější díla Williama Shakespeara. Tuto divadelní hru napsal asi v roce 1595. Už samostatné jméno tohoto dramatu vyvolává u většiny lidí myšlenku příběhu lásky. Toto dílo je psáno ve dvojím čase. Když se zamyslíme nad některými událostmi, tak si musíme uvědomit genialitu, se kterou Shakespeare psal. Julie se měla probudit až dlouho po skončení celé tragédie, až by přestal účinkovat jed, ale Shakespeare odvedl od tohoto okamžiku pozornost a "zamaskoval" to hloubkou děje, se kterou drama psal.

V severoitalské Veroně žily dva znepřátelené rody, které vedla nesmiřitelná nenávist k častému prolínání krve. Byly to rody bohaté, vznešení a také výbojné a pyšné, jmenovali se Montekové a Kapuleti.
Tato tragédie pojednává o lásce Romea z rodu Monteků a Julie rozené Kapuletové. Romeovi se líbila Rosalina, a protože byla z rodu Kapuletů, kteří pořádali ples, vypravil se na něj v domnění, že ji tam také uvidí. Rosalinu však nespatřil, zato se však zamiloval na první pohled do teprve čtrnáctileté Julie. Ani Julie nebyla ušetřena zamilovanosti.
Juliini rodiče ale stále svou dceru nutili do sňatku s Parisem, velmi bohatým a krásným knížetem. Julie se odmítala podřídit přání rodičů a o vdávání za Parise nechtěla nic slyšet.
V noci po plese přišel pod její balkon Romeo a vzájemně si vyznávali lásku. Ještě té noci se domluvili, že se druhého dne nechají oddat bratrem Vavřincem a skutečně se tak stalo. Tím bylo jasné, že si Julie za žádných okolností nemůže vzít Parise a do svého tajného plánu o vdávání zasvětila chůvu.
Odpoledne po svatbě se strhl na ulici boj mezi oběma rody. Romeo se snažil vzájemným útokům bránit, jelikož Tybalt, Juliin bratranec, byl přece v této chvíli i jeho příbuzným. Jenže Tybalt zabil Mercuzia, Romeova přítele. To Romea vyvedlo do nepříčetnosti a pomstil smrt svého přítele prolitím Tybaltovi krve. Romeo byl pak potrestán vyhnanstvím z Verony.
Julie si ale stejně musela vzít za manžela Parise, a proto aby se tak nestalo a ona se podruhé a z donucení nevdala, zašla pro radu k bratru Vavřincovi. Toho napadlo řešení a dal Julii jed-nejed. Když jej vypila, upadla do spánku, který vyvolával dojem její smrti. Julie byla pochovaná v rodinné hrobce. Vavřinec měl poslat zprávu Romeovi, že Julie není mrtvá, ale že až se probudí, mohou spolu utéci. Posel mu ale pověděl jen o Juliině smrti, nikoliv o probuzení. Romeo se tak vydal se skutečným jedem do rodinné hrobky Kapuletových. Tam se v souboji utkal s Parisem, kterého porazil a poté se sám nad Juliiným tělem otrávil jedem. Julie se po chvilce probudila, uviděla mrtvého Romea, a protože bez něj by nedokázala žít, políbila jej na ještě teplé rty a vrazila si dýku do srdce.
Tragédie končí usmířením obou rodů. Museli nejdřív Montekové a Kapuletové ztratit své děti, které se milovali, aby se usmířili? Nemohlo k usmíření dojít jinak? Vše se stalo souhrou okolností.

Nejzajímavější byla pro mě role Kapuleta. Z počátku takový mírumilovný tatínek, ale když mu o něco šlo, dokázal být paličatý a jít si za tím. Kdyby žil v dnešní době, říkalo by se mu nejspíš cholerik. Ale zase na konci u těla Julie se ukázal jako člověk s city, který měl rád svou dceru. Jeho part byl prostě charakterově podle mě nejlépe vypracovaný dopodrobna.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pája delfínek, 01.01.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Romeo a Julie (11)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­