ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

­­­­

Hamlet (16)

Hlavnímu hrdinovi se ve snu zjeví duch jeho otce, dánského krále, otráveného vlastním bratrem Klaudiem, a žádá, aby pomstil jeho vraždu. Hamlet na hradě zinscenuje hru, která přesně popisuje smrt jeho otce. Klaudius se sám usvědčí a nařkne Hamleta, že je blázen...
Slavná tragédie popisuje osud Hamleta a končí jeho smrtí v souboji.

POSTAVY:

Hamlet - syn zesnulého krále
Klaudius - bratr zesnulého krále a strýc Hamletův, nynější dánský král
Polonius - nejvyšší komoří
Laertes - jeho syn
Ofélie - jeho dcera, kterou Hamlet miluje
Horacio - Hamletův přítel

OBSAH:

Všechno začíná, když Hamlet zjišťuje od ducha svého nedávno zesnulého otce, že nebyl uštknut hadem, nýbrž otráven svým bratrem, Klaudiem. Duch mu také přesně prozradí, jak k celé věci došlo, čehož Hamlet později patřičně využije. Hamlet byl už doteď dosti rozladěn z velmi brzké svatby jeho matky a strýce, neboť tomu nebyly ani dva měsíce, co jeho otec skonal. Hamlet se již dříve ucházel o Ofélii, ale ta ho na doporučení svého otce vždy odmítala. A tak všichni přičítali Hamletovu nepříčetnost právě tomuto faktu. S příjezdem dvou dvořanů (Hamletových vzdálenějších kamarádů), které povolal Klaudius, přijíždí na hrad také herci, aby obveselili nepříčetného Hamleta.
Toho se ihned ujme Hamlet, milující divadlo, a vybere hru, ve které je hrdina zavražděn podobným způsobem jako Hamletův otec. Během hry rozzuřený král vstane a odejde, což zpečetí, že se duch nemohl v nejmenším splést. Hned nato vydá král rozkaz, aby Hamlet odjel do Anglie pod záminkou jeho nepříčetnosti. Chvíli poté si ho zavolá matka, aby si s ním promluvila. Na tento rozhovor pošle král Polonia jako zvěda. Během rozhovoru, kdy Hamlet přesvědčí svou matku, aby již neměla Klaudia tak v oblibě, se Polonius za závěsem prozradí a Hamlet v domnění, že je to král, "závěs" probodne. Ještě tu noc Hamlet odjíždí do Anglie spolu s dvěma dvořany. Jakmile se zpráva o Poloniově smrti roznese, Ofélie se z toho zblázní. Hamlet se mezitím z králova dopisu, který mají dvořané doručit, dozví, že Klaudius chce, aby ho neprodleně po přistání nechali popravit. Tuto informaci poupraví tak, aby byli popraveni dvořané, nikoliv on. Po přepadení lodi korzáry je dopraven zpět do Dánska s tím, že loď s dvořany ve své cestě pokračuje. Když se o tom dozví král, ihned začne spolu s Laertesem zosnovat plány na jeho vraždu. Dohodnou se na tom, že lstí vylákají Hamleta k čestnému souboji, avšak Laertes bude vyzbrojen ostrým kordem namočeným v jedu a do vína na osvěžení přidají také toho jedu. Mezitím se šílená Ofélie utopí v nedalekém rybníce. Při jejím pohřbu se poperou Hamlet s Laertesem o to, kdo ji měl více rád. O pár hodin nato nastává čas souboje. Během něho se nic netušící královna napije otráveného vína. Laertes zraní otráveným kordem Hamleta, ten zraní týmž kordem Laertese a jakmile královna zemře, Laertes prozradí, že víno otrávil král a kord je napuštěn jedem. Hamlet tudíž nemešká a probodává Klaudia. Zděšený Horacio, jenž to doposud sledoval zpovzdálí, si pod tlakem událostí chce vzít život. V tom mu ale zabrání Hamlet, který chce, aby vše, co se zde událo a proč, sdělil celému světu. Přibližně tím příběh končí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Alfréd Noha, 17.02.2010

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Hamlet (16)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­