ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

­­­­

Hamlet (8)

Tragédie se odehrává začátkem 17. století na dánském hradu Elsinor a má 5 dějství.

I. dějství
Dánský král zemře za podivných okolností. Ovdovělá královna Gertruda se záhy opět provdá za Klaudia, bratra zemřelého krále. Noční stráže upozorní Hamleta, dánského kralevice, že se každou noc na hradbách zjevuje duch princova otce. Od něj se Hamlet dovídá, že ho zabil bratr Klaudius, který mu ve spánku vlil jed do ucha.

II. dějství
Hamlet je odhodlán otcovu smrt pomstít. Začne předstírat šílenství, aby zmátl své okolí. Komoří Polonius, do jehož dcery Ofélie je princ zamilován, hledí na jeho pomatení pochybovačně a všemožně se snaží přijít na kloub princově chování. Aby Hamlet získal jistotu o strýcově vině, využívá návštěvy kočovných herců a zinscenuje divadelní představení o vraždě krále.

III. dějství
Na Klaudia hra opravdu neblaze zapůsobila, ale Hamlet není dost silný na to, aby strýce zákeřně zabil. Když mu však vzrušeně vyčítá celou záležitost v královnině ložnici, zavraždí omylem Polonia ukrývajícího se za závěsem.

IV. dějství
Protože se chce král Hamleta zbavit, posílá jej s Rozenkrantzem a Guildensternem do Anglie, kde má být popraven. Hamlet však tuší léčku, zmocní se dopisu, v němž je pokyn k jeho odstranění, a zamění jej. Jménem královým v něm žádá, aby popraveni byli jeho doručitelé. Pak se navrací zpět do Dánska. Zde se na hřbitově setkává s přítelem Horatiem a s hrobníky, kteří právě kopou hrob Ofélii, která se z nešťastné lásky pomátla a utopila.

V. dějství
Umírá také Hamletova matka, která omylem vypila otrávené víno. Hamlet podstupuje souboj s Leartem, který se mu chce pomstí za smrt sestry Ofélie a otce Polonia. Hamlet sice vítězí, ale protivník jej poranil otráveným mečem. Ještě před smrtí však Hamlet zabil Klaudia a celou událost vylíčil příteli Horatiovi, aby se svět dozvěděl pravdu. Udělil také souhlas norskému vojevůdci Fortinbrasovi, aby usedl na dánský trůn. Přestože vše končí tragicky, Hamlet dosáhl svých cílů.

Shakespeare se na konflikty dívá filozofickým pohledem, v Hamletovi naznačil, jak bojovat proti špatnostem, dotkl se obecně lidských problémů, odhalil charakter a povahu člověka.

POSTAVY:

KLAUDIUS - dánský král
HAMLET - syn zesnulého a synovec vládnoucího krále
FORTINBRAS - norský králevic
HORACIO - Hamletův přítel
POLONIUS - nejvyšší komoří
LAERTES - jeho syn
VOLTlMAND, KORNELlUS, ROSENCRANTZ, GUILDENSTERN, OSRIK, ŠLECHTIC - dvořané
KNĚZ
MARCELLUS, BERNARDO - důstojníci
FRANCISKO - voják
REYNALDO - ve službách Poloniových
ANGLIČTÍ VYSLANCI
HERCI
DVA HROBNÍCI
GERTRUDA - dánská královna, Hamletova matka
OFELIE - Poloniova dcera
Šlechtici, šlechtičny, důstojníci, vojáci, námořníci, kněží, poslové a sluhové, duch Hamletova otce

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: El, 03.06.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Hamlet (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­