ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

   
­­­­

Jak se vám líbí (2)

Z poměrně širokého výběru Shakespearových her jsem měla hned jasno, že si přečtu nějakou komedii, protože veselé komedie mám nejraději. Vždycky jsem si chtěla přečíst jeho dílo Jak se vám líbí. Několikrát už jsem o něm slyšela docela dobré názory a příběh se mi líbil, ale nemohla jsem si k tomu čtení najít čas, tak teď jsem měla dobrou záminku...
Tato komedie - jako taky většina - je o životě, lidských osudech, povahách, zlozvycích a jak je typické u Shakespeara, tak také hlavně o lásce.
Jak už to bývá, hlavní postavou je mladičký, urostlý, velmi statečný avšak chudý chlapec Orlando, který vzplane velikou láskou k urozené a krásné dívce jménem Rosalinda. Orlando a jeho bratr jsou syny již mrtvého rytíře, jeho bratr je starší a tudíž se o něj má postarat, což ale nedělá, ba naopak, on svého bratra nenávidí, nechce se s ním dělit o nic, co jim otec zanechal a dokonce by ho rád viděl i mrtvého.
Tímhle začátkem na mě tohle dílo moc jako komedie nezapůsobilo, ale z něčeho to taky musí nejdříve vzniknout. A tak komedie začíná až v té chvíli, kdy Orlando má až moc velkou vůli a přeceňuje své síly v boji s profesionálním zápasníkem. Už tu vůbec nebyl důležitý "ten nepodstatný" fakt, že v tomto zápasu kupodivu vyhrál. Důležité je, že se na první pohled zamiloval do dcery vládce, jakožto ona do něho samozřejmě taky.
Mně se líbili hlavně tři postavy této hry a těmi jsou Rosalinda, její sestřenice a jejich šašek. Tyto dvě sestřenky si neustále dělaly ze všeho legraci, a jelikož měly času dost a dost, tak tam rozebírají všelijaké absurdní věci a vymýšlejí slovní hříčky, se kterými by škádlily jejich dvorního šaška.
Celé dílo bylo založeno asi hlavně na tom slovním humoru, alespoň tak to na mě působilo.
Jednoho dne je Rosalinda nucena prchnout a tak si vymyslí, že se převlékne za chlapce, aby ji nikdo nepoznal a vyráží se ukrýt do lesa, z toho taky vyplývá název samotné knížky a plno komických situací, které mě dost pobavily. Jednou z nich je také to, že se v lese objeví Orlando a nakonec - v domnění že ona je opravdu nějaký mládenec - si na ní cvičí svá vyznání lásky k Rosalindě, takže vlastně k ní samotné. A Rosalinda mu radí, jak by se měl chovat ke své milé. Od té doby, co dílo bylo zasazeno do lesa, ve kterém se odehrávaly všechny důležité scény, se mi zdálo, jako by nás autor zasadil do Sherwoodského lesa k Robinu Hoodovi. Nevím, možná to byl i samotný účel. Každopádně dílo pokračovalo komicky a romanticky až do konce, takže se všichni, kteří měli nespory mezi sebou, usmířili, a láska se zrodila i mezi dalšími asi čtyřmi páry, které se nakonec i pobraly. To je taky dost komické, protože láska se nezrodí jenom z povinnosti, jak to ze závěru vyplývá.
Celé dílo na mě působilo vesměs zajímavě, nebyl to však případ, kdy bych celou knížku přečetla jedním dechem. Ale na druhu stranu jsem se docela dobře pobavila a zasmála. Prostředí v knížce bylo veselé a nezvyklé, postavy navíc na mě nepůsobily nijak složitě, takže se příběh četl dobře. Co mi ale trochu dělalo problémy, byly ty knižní výrazy, ve kterých Shakespeare psal a ne vždy jsem dobře pochopila, co daným slovem či větou vlastně myslí. Moc se mi líbil vtipný epilog, kterým Rosalinda celé představení ukončila - byla to taková pěkná třešnička na dortu.
Co chtěl autor říci tímto dílem je asi jednoznačné: že vlastně celý náš život je taková velká komedie, v níž se bez lásky - jak bratrské, tak i milenecké - nedá žít šťastně.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 28.04.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Jak se vám líbí (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­