ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

­­­­

Othello (15)

  • Literární forma: poezie
  • Literární druh: drama
  • Literární žánr: tragédie

Titulní postavou ve hře Othello je urozený mouřenín neboli Maur ve službách Benátské republiky. Ten se tajně ožení s dcerou benátského dóžete Desdemonou. Její otec se sňatkem nesouhlasí, avšak dozví se o něm až od Jaga, Othellova pobočníka. Jago nenávidí Othella mimo jiné i kvůli tomu, že mouřenín si místo něj vybral jako svého náměstka Cassia. Vojevůdce Othello je poté vyslán benátskou radou na Kypr bojovat proti Turkům. Desdemona přijíždí za ním společně se svou služebnou Emílií, jež je Jagovou manželkou. Jago několikerou lstí přesvědčí Othella, že mu byla Desdemona nevěrná s Cassiem. Othello tomu nakonec skutečně uvěří a v žárlivosti Desdemonu zardousí. Emilie poté vypoví pravdu o zákeřných intrikách svého manžela. Jakmile Othello prozře, nešťastný ze svého činu se nad tělem Desdemony sám probodne. Jago je poté odveden do žaláře...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Větrné mlýny v Brně roku 2005. Z anglického originálu Othello přeložil Antonín Přidal. K vydání připravil a úvodním slovem i poznámkami opatřil Pavel Drábek. Počet stran: 159. ISBN: 80-86907-15-5.

JAZYK:

Spisovný, občas vulgarismy, archaismy, dialogy, monology, užívá přirovnání, metafory, metonymie

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Děj se odehrává v Benátkách a na Kypru v 15. století

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Hrdinové jsou sami strůjci svých osudů, jejich činy vyplývají z jejich charakterů.

Othello - benátský mouřenín, Maur ve službách Benátek; zpočátku rozumný a milující mladík, poté chorobně žárlivý; důvěřivý k Jagovým intrikám; vzdělaný; mnoho ve svých službách zažil
Desdemona - Othellova žena; věrná, čestná, oddaná, poslušná; inteligentní kráska
Jago - bezcharakterní, pro dosažení vlastního úspěchu se neštítí ničeho; lhář, závistivý, dovedně manipuluje s lidmi; pravé sklony skrývá pod maskou poctivce; výborně improvizuje
Cassio - Othellův náměstek; slušný, poctivý dobrák
Emilie - Jagova žena, služka Desdemony; dobrá žena, ale jednou Desdemoně zalže o šátku
Roderigo - benátský šlechtic; touží po Desdemoně, proto nenávidí Othella; spojí se s Jagem
Bianca - Cassiova milenka

OBSAH:

Othello, pokřtěný Maur (pocházel asi z Afriky), je generálem ve službách Benátské republiky. Navštěvuje dům Brabanzia, kde se seznámí s jeho dcerou Desdemonou, zamilují se do sebe a Othello se s ní tajně ožení. Brabanziovi tento Othellův a Desdemonin čin prozradí Othellův pobočník Jago, jemuž Othello důvěřuje. Ten se však projeví jako člověk zlý a závistivý, nemůže přijmout, že Othello dal přednost Cassiovi a ne jemu v pozici jeho zástupce. Pak si také myslí, že má Othello pletky s jeho ženou Emilií.

Brabanzio myslí, že Othello Desdemonu očaroval, ale jakmile se oba manželé upřímně vyznají ze své lásky, nakonec jim požehná.
Následně je Othello povolán odrazit předpokládaný útok Turků na Kypru, kam ho následuje i jeho žena Desdemona, Jago s manželkou, Cassio a Roderigo.

Turecké loďstvo však mezitím zničí bouře. Začíná síť intrik. Probíhají oslavy, Jago opije Cassia, Roderiga pošle, aby ho zabil. Místo toho ho pouze vyprovokoval a Cassio poraní Montana (vladař na Kypru před Othellem). Othello je rozčílen, odvolává Cassia z pozice svého zástupce. Následně ho Jago utěšuje, aby došel za Desdemonou a poprosil ji, aby se u jeho muže přimluvila, aby byl přijat zpátky, ale zároveň jde za Othellem a nasazuje mu do hlavy myšlenku, že ho Desdemona podvádí s Cassiem. Desdemona souhlasí, ovšem čím více se přimlouvá u Othella, tím víc on přijímá Jagovy lži a přepadá ho žárlivost.

Celé Othellovo podezření vyvrcholí šátkem, který Othello Desdemoně dal jako první dar, ona ho ztratila, a který Jago nastražil ke Cassiovi domů.

Jago má velice promyšlený dialog s Cassiem, Othella schoval v místnosti, nic netušící Cassio přiznává, že našel (má) Desdemonin šátek. Nyní si je Othello nevěrou své ženy jist. Jago opět ponouká Roderiga, aby zabil Cassia. Cassio ho však zraní, volá o pomoc, že byl napaden, přiběhne Jago a snaží se Roderiga zabít, Cassio je odnesen na nosítkách. Ať už smrt Cassia nebo Roderiga, obě byl pro něho užitečné.

Othello má rozmluvu s Desdemonou, ta stále tvrdí, že mu byla vždy věrná. On ji nazývá děvkou a zardousí ji.
Vtom přijde Emílie, najde umírající paní. Přiběhne Jago a spol., Emilie začne mluvit o šátku i o tom, jak byla její paní čistá a věrná. Othello začne chápat, koho celou dobu poslouchal. Jago tasí meč, bodne Emilii a uteče. Emilie umírá vedle své paní.
Najednou se všechny věci objasní, že to celé byla Jagova hra.

Roderigo se probouzí a vypovídá svou pravdu, pomůže dalšímu objasnění. Zničený Othello spáchá sebevraždu a umírá se svou paní...

Také se dovídáme o smrti Brabanzia. Na Kypru se guvernérem stává Casiio, přejímá funkci za Othella a má za úkol odsoudit Jaga.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mohr55, 26.02.2018

    Ceska posta
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25), Hamlet (26)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3), Hamlet (rozbor) (4)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3), Král Lear (4)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8), Makbeth (9)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor), Othello (rozbor) (2)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2), Romeo a Julie (rozbor) (3)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Král Lear
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Othello (15)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­