ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

   
­­­­

Romeo a Julie (9)

Tato tragédie je o lásce Romea z rodu Monteků a Julie rozené Kapuletové. Romeovi se zalíbila Rosalina, a protože byla z rodu Kapuletů, kteří pořádali ples, vydal se na něj tajně v domnění, že ji tam spatří. Rosalinu však nenašel, zato se však zamiloval na první pohled do teprve čtrnáctileté Julie. Láska to byla až nepředstavitelně silná a hlavně oboustranná.
Juliini rodiče ale stále svou dceru nabádali, aby si vzala Parise, velmi bohatého a krásného knížete. Julie se ale vzpírala přání rodičů a o vdávání nechtěla nic slyšet. V noci po bále přišel pod její balkón Romeo a vzájemně si vyznávali lásku těmi nejkrásnějšími verši. Při té příležitosti se domluvili, že je druhého dne oddá bratr Vavřinec a skutečně se tak stalo. Tím bylo jasné, že si Julie Parise nemůže za žádných okolností vzít a poradila se s chůvou, která o tajné svatbě věděla.
Odpoledne se strhl na ulici boj mezi oběma rody. Romeo se snažil vzájemným útokům zabránit, protože Tybalt, Juliin bratranec, byl přece v této chvíli i jeho příbuzným. Co čert nechtěl, Tybalt zabil Mercuzia, Romeova přítele. To jej ale vyvedlo z racionálního jednání a pomstil smrt svého přítele smrtí Tybaltovou. Romeo byl pak potrestán vyhnanstvím z Verony.
Julie si ale stejně musela knížete vzít za manžela a proto, aby se tak nestalo, šla z obyčejného zoufalství pro radu k Vavřinci. Ten měl na skladě jedno řešení a dal Julii jed-nejed. Když jej vypila, dostala se do stavu "smrti" a byla pochována v rodinné hrobce. Vavřinec měl pak dát Romeovi zprávu, že Julie není mrtvá, ale že se probudí, a pak spolu mohou utéct. Posel mu ale pověděl jen o Juliině smrti, nikoliv o probuzení. Romeo se tak vydal se skutečným jedem do rodinné kobky Kapuletových. Tam se v souboji utkal s Parisem, kterého porazil a pak se sám usmrtil jedem. Julie se po chvilce probudila, a protože by bez Romea nemohla žít, políbila jej nakonec na ještě teplé rty a vrazila si dýku do srdce. Montekové a Kapuletové se pak sice usmířili, ale za jakou cenu?
Celá tragédie se, kromě jediné scény, odehrává za starších, blíže neurčených časů ve Veroně. Pravděpodobné období vzniku Romea a Julie je kolem roku 1595 a úspěšnost tohoto díla potvrzuje to, že dodnes patří mezi nejoblíbenější a nejčastěji ztvárňovaná díla světové scény. Shakespeare vykreslil Itálii očima Angličana a od toho se také odvíjí celý příběh. Nechal se inspirovat anglickou "válkou dvou růží" a zároveň již dříve napsanými, ale méně úspěšnými hrami. Každá postava má svůj charakter a je něčím výjimečná. Například Paris, který si měl vzít Julii za manželku, je popsán jako krásný, bohatý a chytrý muž. Romeo je ve srovnání s ním spíše za "pobudu". Možná i to vyzdvihuje lásku Romea a Julie na jakousi "vyšší úroveň" a skrytě nám oznamuje, že vzhled není to nejdůležitější. I když příběh skončil smrtí, jejich duše jsou spoutány na věky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bajuli, 08.06.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Romeo a Julie (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­