ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

   
­­­­

Hamlet (24)

Hamlet, jedna z nejslavnějších tragédií, napsaná na motivy pověsti dánského dějepisce a básníka Saxona Grammatica ze 12. století, patří časově do temného období Shakespearovy dramatické tvorby, které vystřídalo po třicátém sedmém roce básníkova života grácii, rozmar, vtip, veselí i božskou pohodu lehkomyslné důvěřivosti předcházející éry jeho slavných komedií. Hrdinou a ústředním pilířem děje a celé problematiky dramatu je "člověk geniální, který zmrhává nejlepší sily své duše pochybami a úvahami a podvádí se tak o čin, vlastní plod života: ve svou mstu nevtělil svou vůli, svůj rozmysl, svou duševní výsostnost, nýbrž přijal ji jako pokořující improvizaci výsměšným darem od pusté náhody..." (F.X.Šalda)

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Onyx v Praze roku 2006. Z anglického originálu The Tragedy of Hamlet, Prince of Denmark přeložil, poznámkami opatřil a předmluvu napsal Jan Marbela. Počet stran: 269. ISBN: 80-86788-04-0.

OBSAH:

Hamlet byl syn dánského krále Hamleta. Král ale najednou za podivných okolností zemřel. Jeho manželka, královna, si vzala králova bratra Klaudia. Její syn Hamlet s tím moc nesouhlasil. Po nějaké době se mu jako duch zjevil jeho otec, aby mu prozradil, že ho zabil zrovna Klaudius. Hamlet začal přemýšlet o životě na zemi a nedokázal se vyrovnat s odchodem otce. Chtěl se Klaudiovi pomstít, a tak přemýšlel, jak to udělat, ale nic na sobě nedal znát, jen předstíral, že je šílený. Ostatní lidé mu to uvěřili, jen nevěděli proč. Mysleli si, že je to tím, že ho odmítá Ofélie, dcera nejvyššího komořího Polonia, kterou on miloval.

Hamlet ale šílený nebyl, dokonce na hrad pozval herce, kteří měli nezávazně, aniž by cokoliv věděli o bratrovraždě, zahrát, jak podlý poddaný lije do králova ucha jed. Když tohle vystoupení viděl Klaudius, hrozně ho to udivilo, a protože tušil, že Hamlet ví o smrti svého otce až příliš, poslal ho do Anglie. Ještě předtím však Hamlet stihl říct vše, co věděl, své matce, nebo alespoň jí něco naznačit. Zrovna v tu chvilku byl v místnosti Polonius. Hamlet si myslel, že je za zástěnou ukryt jeho podlý strýc, a tak bodl a Polonia zabil.

Nato odjel do Anglie. Ofélie žalem po svém otci zešílela, a když přijel z Francie její bratr Laertes, král mu všechno pověděl. Laertes chtěl jen jedno. Pomstít otce - zabít Hamleta. Ofélie se později zabila. Utopila se v tůni.

Když se Hamlet z Anglie předčasně vrátil, přišel zrovna na pohřeb Ofélie a moc si vyčítal, co udělal. Odebral se zpět na hrad.

Laertes se mezitím s králem Klaudiem domluvil na souboji mezi Hamletem a Laertem. Laertes se ale na souboj připravil. Natřel si na meč jed. Stačilo jen malé škrábnutí a bylo po Hamletovi. Král Klaudius to ještě dotvrdil otráveným nápojem podaným při souboji Hamletovi. Jenomže se to trošku vymklo. Během souboje se chtěla na zdraví svého syna napít jeho matka Gertruda. Klaudius, její manžel, jí v tom nezabránil, protože by se ukázalo, že je to zrádce. Během chvilky královna zemřela.

Hamlet zápasil s Laertem, jenž si vzal svůj jedový meč a škrábl Hamleta, jenže v ten nesprávný čas. Hamlet se na něj rozzlobil a probodl jej. Laertes se před svou smrtí ještě zmínil o tom, že si na meč dal jed a že asi za chvíli Hamlet zemře, ale že za to především může jen a jen Klaudius. Hamlet ke Klaudiovi přišel a taky jej probodl.

Jako poslední v královském pokoji před zraky všech poddaných umíral pomalou smrtí i Hamlet, jemuž nejprve začaly odcházet všechny smysly a potom se mu nadobro zastavilo srdce.

HLAVNÍ POSTAVY:

Hamlet - typ rozpolceného člověka, pocit povinnosti trestat zlo, pochybnost a nedůvěra ve vlastní síly, ale touha po činu
Klaudius - Hamletův strýc a nevlastní otec; zrádný, zákeřný a podlý
Gertruda - Hamletova matka; vnitřně rozpolcená (dobro i zlo)
Polonius - nejvyšší královský komoří, otec Ofélie a Laerta; doplatí životem na svou chorobnou snahu zalíbit se

CITÁT Z KNIHY:

"Jaké mistrovské dílo je člověk! Jak vznešený rozum! Jak omezený schopnostmi!"

ZAJÍMAVOSTI:

Hamlet a další Shakespearova díla jsou velice oblíbená i dnes. Jeho tvorba je nadčasová a základní hlubší myšlenky, dotýkající se společnosti, jsou stále aktuální. Proto je možné zhlédnout na motivy jeho děl mnoho filmů nebo divadelních inscenací.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: JanaM, 10.10.2013

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Hamlet (24)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­