ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

­­­­

Romeo a Julie (41)

Tragédie o vášnivé lásce dvou veronských milenců.

PROSTŘEDÍ:

Italské město Verona v 16. století.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Romeo - zamilovaný do Julie, je pro ni ochotný obětovat cokoliv (Montekové X Kapuleti)
Julie - chytrá, odvážná, krásná, oddaná, bojuje o právo na lásku a vlastní rozhodování
Juliina chůva - lidová postava, milá
Tybalt - rváč, bratr Julie
Merkucio - upovídaný, vtipný a veselý, přítel Romea
chorus - uvádí do děje, vysvětluje situaci

JAZYK:

  • poezie i próza (vyšší i nižší vrstvy)
  • blankvers - nerýmovaný pětistopý jambický verš
  • proti středověkému myšlení překročen rámec desatera (Cti otce svého a matku svou...)
  • komické prvky v tragédii

KOMPOZICE:

Chronologická kompozice, člení se na prolog o 5 dějstvích.

Rámcová kompozice
Expozice: vztah mezi rodem Kapuletů a Monteků
Kolize: zamilování Romea a Julie
Krize: zabití Tybalta, vyhoštění Romea
Katastrofa: sebevražda Romea a následně i Julie
Závěr: smíření obou rodů

TÉMATICKÝ PLÁN:

Celkové téma: láska X nenávist
Hlavní téma: láska Romea a Julie
Vedlejší téma: uzavření míru mezi rody

DĚJ:

Ve Veroně žily dva znepřátelené rody - Kapuleti a Montekové, které se mezi sebou nenáviděly. Vévoda jim pod pohrůžkou smrti přikázal, aby mezi sebou udržovaly mír. Kamarádi jednou vzali Romea na maškarní ples Kapuletů, aby ho rozveselili. Díky maskám byli na nepřátelské půdě v bezpečí. Romeo se zamiloval do čtrnáctileté dívky Julie a ona se zamilovala do něho. Po plesu se Romeo vkradl do zahrady Kapuletů a tajně vyslechl Juliino vyznání citů. Potom vystoupil ze tmy a přiznal jí, že její lásku opětuje. Ještě tuto noc naplánovali svatbu, která se měla konat příští den. Romeův přítel je otec Vavřince, který se svatbou samozřejmě souhlasí. O svatbě věděli pouze Vavřinec a Juliina chůva. Po svatbě Romeo zabije bratra Julie, Tybalta, aby pomstil svého mrtvého kamaráda Markucia. A tak je Romeo vyhnán z Verony. Mezitím se Juliin otec rozhodne, že dceru provdá za šlechtice Parise. Julie je zoufalá, a tak podle rady Vavřince vypije lektvar, po kterém vypadá jako mrtvá. Druhý den ji naleznou a odnesou ji do rodinné hrobky. Vavřinec vzkáže Romeovi, ať přijede do Verony a osvobodí Julii z hrobky. Tato zpráva k němu nedorazí a místo toho se dozví, že je Julie mrtvá. Romeo si koupí smrtící jed a vydá se do Verony. Na hřbitově potká Parise a zabije ho. Potom vypije smrtící jed. Když se Julie probudí a vidí, že je Romeo mrtvý, zabije se jeho dýkou. Vavřinec všechno poví jejich rodičům a ty spolu uzavřou mír.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato kniha mi přijde jako jeden z dalších tuctových románů, i když občas mě i něco pobavilo. Myslím, že filmové zpracování je zajímavější a není celkově tak přehnaně prožívané, jak je tomu v knize. I když musím přiznat, že některé pasáže se mi líbí a stále si je pamatuji - například tahle:

"Ach Romeo, pročpak jsi Romeo? Proč jsi Montek? Zapři otce, zřekni se jména... Nechceš? Tak mi tedy přísahej lásku a já nebudu již Kapuletová."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Gabriela, 05.06.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Romeo a Julie (41)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­