ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

­­­­

Romeo a Julie (47)

- převyprávění příběhu

Romeo: "Přehoupl jsem se přes zeď, nesen láskou, která i hradby snadno přemůže a odváží se vykonat, co umí. Tvých příbuzných se tedy nelekám."

Nacházíme se v italském městečku Verona v blíže neurčeném čase. Své místo zde mají dva znepřátelené starobylé rody, Montekové a Kapuleti. Děj se začíná odehrávat hádkou sluhů obou rodů, která vyústí až v zápas. V důsledku toho vyhlásí vévoda zákaz jakýchkoli soubojů a střetů ve městě.
Romeo, potomek Monteků, je nešťastně zamilován do Rosaliny, která však přísahala, že navždy zůstane pannou.

Montek se od sluhy dozvídá o pořádaném plese Kapuletů, za účelem zasnoubení jejich dcery s Paridem. Romeo moc dobře ví, že na ples jde i Rosalina, proto se na něj v přestrojení vydává také. Tam láskou poblouzněný chlapec spatří čtrnáctiletou Julii, ihned a beznadějně se do ní zamiluje. I dívce se Romeo líbí, proto vyšle svoji chůvu, aby o něm vyzvěděla co nejvíce informací. Zjišťuje, že Romeo je potomek Monteků, ale ani to jí nebrání, aby se dostavila do zahrady, kde na ni již podle slov chůvy chlapec čeká. Domluví se na svatbě. Oddat je má bratr Vavřinec ještě týž den.
V noci chtějí milenci uprchnout z Verony. Avšak Romeo potká Tybalta, synovce paní Kapuletové, jenž Romea nenávidí, protože ho viděl na plese. Tybalt napřed v souboji zabije Romeova přítele Merkucia a rozzlobený Romeo pak zabije jeho.

Všichni z rodu Kapuletů oplakávají Tybalta a Romeo je vyhnán z Verony. Dostává se do města Mantova, kde doufá v brzké usmíření obou rodů a život s svou vyvolenou. Julie je také velmi smutná, ale ne jak si všichni myslí pro Tybalta, nýbrž kvůli Romeovi. Rodiče ji chtějí urychleně provdat za Parida, aby přestala smutnit pro zemřelého. Julie doufá, že radu nalezne u bratra Vavřince, za nímž se vydává. On vymýšlí plán, jak oklamat Kapulety a dopomoci shledání s Romeem. Dá jí nápoj, který má večer vypít a po kterém bude vypadat jako mrtvá - po dvou dnech, až bude mít po pohřbu a bude v rodinné hrobce, se zase ale probudí k životu. V době, kdy bude Julie "mrtvá", pošle Vavřinec Romeovi dopis, v němž bude stát, aby se dostavil na dané místo.
Vše jde podle plánu. Julie je uložena do rodinné hrobky, svatba s hrabětem Paridem je zrušena. Ovšem posel Jan s dopisem pro Romea nemohl psaní doručit, a druhý posel Petr přijde do Mantova dříve, ale se zprávou o úmrtí Julie.

Romeo zakoupí u prodejce jedu jednu lahvičku a urychleně se vydává do Verony s úmyslem zemřít věrně po boku své milé. Je však vyrušen Paridem, který oplakává Juliin hrob. Zabíjí Parida a jako "lék" na svůj žal používá jed.
Na hřbitov se chystá i Vavřinec, aby mohl být u procitnutí Julie. Když se Julie probouzí, šeptá jí, že musejí rychle uprchnout do kostela, než dorazí stráž. Ta však odmítá, protože vidí, že její nejmilejší je mrtev. Bere si jeho dýku a vbodne si ji přímo do srdce... Tím končí životy dvou mladých potomků znepřátelených rodů.

Vavřinec vše vysvětluje vévodovi, jenž sděluje tragickou zprávu rodinám zemřelých. Hlavy obou rodů truchlí nad ztrátou svých dětí. Nad společným hrobem Romea a Julie se usmiřují a rozhodnou se postavit jejich zlaté sochy.

Nezbývá než se zeptat - byla k tomuto smíru potřeba tak vysoká cena?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veronika Synková, 28.03.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Romeo a Julie (47)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­