ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

   
­­­­

Romeo a Julie (33)

Romeo a Julie je snad nejslavnější tragédií všech dob. Příběh vypovídá o nešťastném konci dvou mladých lidí.

Děj se odehrává v Italské Veroně v 16. století. Existují dva znepřátelené rody Kapuletů a Monteků. Vše začíná na náměstí hádkou sluhů obou rodů, která se rozostří až v zápas a vévoda vyhlásí zákaz jakýchkoli soubojů ve městě. Romeo je nešťastně zamilován a neustále se trápí pro svou lásku Rosalinu... Benvolio a Merkucio se snaží Romea rozptýlit, a proto s ním vyrazí na bál převlečeni v maskách ke Kapuletům. Romeo zde spatří Julii, ona zas jeho a na první pohled se do sebe zamilují. Julie po plese vyšle svoji chůvu vyzvědět co nejvíce informací o Romeovi (nejprve ale zjišťuje, kdo byl ten záhadný muž v masce). Jejich láska má však jeden háček: On je Montek a ona Kapuletová. Romeo riskuje a jde za Julií na pozemek Kapuletových, zde si oba přislíbí věčnou lásku a Romeo jí přislíbí sňatek. Dopoledne si Julie dovolí jít do kostela ke zpovědi. Tam už čeká Romeo a bratr Vavřinec, jenž je potajmu oddá. Na druhý den dojde k pouliční bitce, při níž Tybalt zabije Romeova přítele Merkucia. Při dalším jejich setkání vyprovokuje Tybalt Romea k boji. Romeo ho však zabíjí, poté prchá, aby nebyl chycen při činu. Vévoda se ale vše dozví a Romeo je tudíž vyhoštěn z Verony. Jakmile se Julie dozví, že Romeo zabil jejího bratrance, rozzlobí se na Romea, následovně si ale uvědomí, že kdyby Romeo nezabil Tybalta, byl by Tybalt zabil Romea. Večer ještě než Romeo odjede do Montany, dostane se k Julii a těžce se s ní rozloučí. Mezitím rodiče Julie chtějí, aby se provdala za mladého šlechtice Parise. Jenomže Julie je provdaná za Romea a chce mu zůstat věrná, ovšem její rodiče vůbec nevědí, že je za něj provdána. Julie neví jak řešit bezvýchodnou situaci a zajde proto pro radu za bratrem Vavřincem, který jí dá lahvičku s extraktem, který ji učiní na 24 hodin "mrtvou". Otec Lorenzo mezitím píše dopis Romeovi, co všechno se doposud stalo a dává jej poslat po bratru Janovi. V den svatby s Parisem vypije Julie tekutinu, a protože opravdu vypadá jako mrtvá, má místo svatby pohřeb. Rodina ji následně ukládá do hrobky Kapuletů.
Poté Baltazar oznámí mylnou zprávu Romeovi o tom, že je Julie mrtvá. Romeo si okamžitě jde k lékárníkovi opatřit lahvičku s jedem, sedne na koně a odjíždí za svou láskou.
Mezitím se Lorenzo dozvídá, že zprávu posel Romeovi nedoručil. Lorenzo se vydává ihned k hrobce Kapuletů.
Romeo se zde setkává s Parisem, kterého po hádce zabije. Když Romeo spatří mrtvou Julii, touží zemřít po jejím boku. Romeo uviděl naposledy svoji lásku a poté vypil jed a umírá. Přiběhne otec Lorenzo a v té chvíli se probírá Julie. Jakmile spatří svou lásku mrtvou, touží také umřít... Lorenzo ji však přemlouvá, aby se nezabíjela a schovala se u něj v klášteře... Srdce Julie však trpí. Vezme si Romeovu dýku a ze svého neštěstí se probodne. Když se na místo dostavil vévoda, Montekové a Kapuleti, začne jim Vavřinec vysvětlovat vše, co věděl, všichni konečně pochopili, že sami potrestali svou nenávist prostřednictvím svých dětí. Proto si také představitelé obou rodů nad mrtvými podají ruce, což znamenalo jen jediné: mír mezi oběma rody.

A nakonec osud Romea a Julie patří a bude nadále patřit k nejdojemnějším milostným příběhům literárního světa.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: NiKoLiiiK, 27.10.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Romeo a Julie (33)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­