ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

   
­­­­

Romeo a Julie (17)

Romeo a Julie se potkají na plese, který pořádá rodina Kapuletová. Tím začne příběh plný lásky, naděje a štěstí. Později se však přemění ve smutek, bolest, zklamání a nakonec i ve velké neštěstí.
Romeo s Julií se nejdříve vůbec neznají a netuší, ze které rodiny pochází ten druhý, ale poznání pravdy jim snad ještě víc ublíží. A i přes to že později už vědí, že jsou z nepřátelských rodin, tak se nadále scházejí a nakonec se v tajnosti i vezmou. A v zápětí přichází osudný okamžik, který to celé zamotá a pravděpodobně změní osud nejen Romeovi a Julii, ale i všem jejich příbuzným. Tybalt smrtelně poraní Romeova přítele, což mu Romeo nemůže odpustit a vyzve ho na souboj, při kterém ho zabije. Později toho lituje, ale už to nemůže vrátit zpět. A proč se to vlastně muselo stát? Vždyť to byl právě Romeo, kdo všechny od sebe rozháněl a nechtěl, aby jejich rodiny neustále mezi sebou "válčily"!
Nešťastná Julie neví, co má dělat. Jestli spíš oplakávat Tybalta, nebo se zlobit a zároveň i litovat Romea za to, co udělal. Nechápe, jak jí osud mohl přichystat tak nádherný zážitek jako byla její svatba s Romeem a zároveň i tak velké utrpení, jakým bylo Tybaltovo zabití rukama někoho, koho tak miluje. Ale hned také musí řešit další "problém", který tím Romeo způsobil. Za to, co udělal, ho totiž vykázali z města pod hrozbou smrti. I Romeo i Julie jsou v tomto okamžiku tak zaslepení žalem, že ani jeden z nich nevidí východisko z této zoufalé situace. Romeo stráví s Julií jejich svatební noc, ráno se s ní rozloučí a uprchne do Mantovy. A v tu chvíli si zřejmě žádný z nich nedokázal představit, že to mohla být jejich poslední příležitost vidět se naživu.
Ještě ráno rodiče oznámí Julii, že ve čtvrtek se bude vdávat za Parise. A to se pro ní stává už další ránou v tak krátké době. Hned se vypraví za otcem Vavřincem, aby jí poradil, co má dělat. Jinak se prý radši zabije, než aby si ho vzala. Nakonec se tedy odhodlala k uskutečnění nebezpečného plánu a vypila jed. Všichni ji považovali za mrtvou, ale ona potom měla ožít a spolu s Romeem utéci z města. Když jí tohle kněz radil, nemohl tušit, jaké hrozné překvapení si pro ně osud tentokrát přichystá. Všechno dokonale naplánoval, ale zřejmě to mělo dopadnout jinak...
Při Juliiným "pohřbu" sledoval celý obřad i Romeův sluha. Všechno mu řekl a Romeo si ze smutku nad smrtí své milované koupil jed a pospíchal do její hrobky, aby tam zemřel a tak by zůstali spolu navždy. Přitom se dvakrát minul s bratrem Janem. Ten mu nesl dopis od Vavřince, ve kterém mu on vysvětloval, jaký plán spolu s Julií vymysleli. Jan byl však velice zarmoucen ze smrti Julie, že si Romea ani jednou nevšiml a tak mu dopis nedoručil včas; což samozřejmě všechno úplně změnilo... Šťastné shledání Romea a Julie se proměnilo v hrozné utrpení. A nejen jejich, ale i všech, co je znali. Romeo se otráví jedem dřív, než Julie ožije a ona se radši probodne jeho dýkou, než aby žila celý život bez něho. Když jejich rodiny vidí, co se stalo, co všechno způsobili těmi svými neustálými spory, udobří se a dávají postavit na památku Romea a Julie sochu z ryzího zlata. Ale tím přece nemůžou vrátit ani Romea s Julií, ani své hádky zpět.
A proč vlastně jim osud všechno tak zamotal? Kdo nese vinu za jejich smrt? Jejich rodiče, nešťastné náhody, které nikdo nečekal, nebo jim snad jejich štěstí nikdo nepřál? Vždyť oni se nevzali jen z lásky, ale i proto aby spřátelili své rodiny! K tomu nakonec taky došlo, ale za jakou cenu? Opravdu kvůli tomu museli Romeo s Julii zemřít?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: vicky, 09.01.2007

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Romeo a Julie (17)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­