ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

   
­­­­

Romeo a Julie (4)

Ve Veroně vládl vévoda Eskalus a dva rody tu vedla nesmiřitelná nenávist k častému prolévání krve. Byly to rody bohaté, vznešené a také výbojné a pyšné. Montekové a Kapuleti. Když pan Antonio Kapulet pořádal ve svém domě slavnost, jíž se zúčastňovala téměř celá Verona, vstoupil do paláce i mladý Romeo z rodu Monteků. A tehdy Romeo poprvé spatřil Julii, jedinou dceru Antonia Kapuleta a na první pohled se do ní zamiloval. Avšak i Julie na první pohled ucítila veškerou moc lásky.
Když se mladý Montek vracel z oslavy domů, zahlédl světlo, přelezl zeď domu a ocitl se v zahradě, kde na balkóně stála Julie. V hluboké noci si vyznali lásku a smluvili se, že se příští den vezmou.
Ještě ráno běžel Romeo vše povědět svému příteli, bratru Vavřincovi. Ten se sňatkem souhlasil, neboť si myslel, že by jejich svatba usmířila rod Monteků a Kapuletů. Juliiným poslem byla její chůva. Chůva byla velice nadšená, když se dozvěděla, že si chce Romeo Julii vzít. A tak Julie odešla ke zpovědi a za zavřenými dveřmi klášterní zpovědnice se stala ženou Romea, aniž o tom věděl kdokoli jiný kromě bratra Vavřince a chůvy.
Od té doby užívali potají a dlouho štěstí své lásky. Ale nebylo jim přáno a jednoho dne, když byl na ulici zabit Romeův přítel, vzbouřila se v Romeovi krev Monteka. Tehdy se utkal s Tybaltem Kapuletem a v souboji na kordy jej skolil nešťastnou ranou.
Smrt Tybaltova byla živou ranou pro rod Kapuletův. Rodina si žádala potrestání činu a Romeo byl z Verony navěky vypovězen. Odebral se tedy do Mantovy.
Od té chvíle byla Julie velice smutná, aniž někdo znal příčiny. Její rodiče se rozhodli, že ji provdají za jednoho z hrabat Landronů, doufajíce, že ji tím způsobí radost, místo toho však zpráva na Julii účinkovala jako blesk z čistého nebe a Julie trvala na tom, že se za hraběte neprovdá. To rozlítilo na nejvyšší míru jejího otce a svatbu se snažil uspíšit.
Nešťastná Julie si vymohla svolení jít ke zpovědi a tam se svěřila bratru Vavřincovi. Vavřinec ji uklidnil a dal jí nápoj, po kterém usne na čtyřicet dva hodin a nikdo nepozná, že není mrtvá. Také slíbil, že pošle zprávu Romeovi. Uklidněná Julie odešla.
V domnění, že je mrtvá byla pochována v rodinné hrobce. Ale zpráva od Vavřince Romea nezastihla. Dozvěděl se o její smrti a odjel do Verony. Spěchal do hrobky Kapuletů. Neštěstí již nikdo nemohl zabránit.
Když zdrcený Romeo spatřil mrtvou Julii, sám se otrávil. Za chvíli se Julie probudila ze spánku vedle již mrtvého Romea. Vzala jeho díku a probodla se.
Oba milenci byli slavnostně pohřbeni. Nad hrobem Romea a Julie se pak sešly rod Kapuletů s rodem Monteků a usmířeny osudem svých dětí, přály si zanechat veškeré nenávisti. Tak skončilo nepřátelství mezi oběma rody, které dlouho sužovalo město Veronu. Co se nepodařilo výhrůžkám, soudům a knížecí moci, ukončila smrt dvou, kteří se milovali.

"V pochmůrném klidu vzchází nový den.
I slunce váhá vyjít zármutkem.
Děj dojemný tak nikdo nepozal.
Bolest Juliinu a Romeův žal."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: morfium, 30.10.2004

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Romeo a Julie (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­