ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

­­­­

Romeo a Julie (65)

Tragédii Romeo a Julie dokončil William Shakespeare pravděpodobně kolem roku 1595. Bylo to v období, kdy dopsal komedie Sen noci svatojánské, Marná lásky snaha a připravoval tragédii Richard II. Zajímavým faktem je struktura těchto děl, například komedie Sen noci svatojánské začíná jako tragédie a končí jako komedie. Zatímco drama Romeo a Julie začínající jako komedie vtipným rozhovorem dvou sluhů se tragédií stane až uprostřed...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Atlantis v Brně roku 2015 (čtvrté, revidované vydání). Z anglického originálu The Most Excellent and Lamentable Tragedy of Romeo and Julietpřeložil Martin Hilský. Počet stran: 151. ISBN: 978-80-7108-356-6.

O DÍLE A AUTOROVI:

Knihu Romeo a Julie napsal anglický básník a dramatik William Shakespeare, který je považovaný za nejskvělejšího autora vrcholného období renesance. Mezi některá jeho další díla patří například komedie Sen noci svatojánské nebo Zkrocení zlé ženy. Romeo a Julie však patří mezi tragédie spolu s jeho dalším známým dílem Hamlet.
Romeo a Julie je divadelní hra a má 5 aktů (expozice, kolize, krize, peripetie a katastrofa). Tohle dílo vzniklo na přelomu 16. a 17. století. Děj se odehrává v italské Veroně a Mantově v době šestnáctého století. Dílo má 151 stran a v přeložené verzi od Martina Hilského ho vydalo nakladatelství Atlantis.

DĚJ:

Jak jsem uvedla výše, děj se odehrává v italské Veroně, kde sídlily dva znepřátelené rody - Kapuleti a Montekové.

První akt začíná sporem mezi Monteky a Kapulety na náměstí ve Veroně, který na závěr ukončí Eskalus, veronský vévoda. Následně se roznese zpráva, že u Kapuletů bude velký maškarní ples a Romeo, syn Montekův, se chce tajně vplížit na tento ples, aby se mohl sejít s Rosalinou, dívkou, kterou miluje. Podaří se mu vplížit se, ale na plese následně potká Julii, dceru Kapuletovu, jež se též okamžitě zamiluje do Romea. Oba jsou však z jiného rodu, tudíž by jim jejich rodiče svatbu zapřeli. Romeo je z toho smutný, ale stejně chodí Julii navštěvovat do zahrady pod její okno.

Jednoho dne však Romeo požádá Julii o ruku, ale jelikož je každý z jiného ze znepřátelených rodů, nemůže je nikdo z nich oddat. A problémem je i zasnoubení Julie s Parisem, mladým šlechticem a vévodovým příbuzným.

Rozhodnou se tedy jít za bratrem Vavřincem, který je oddá. Julie si nechce za manžela brát Parise, proto se rozhodne zabít. Vavřinec jí to však rozmluví a má pro ni alternativní řešení: Julii se rozhodne dát jed, který ji uspí. Julie má plán, že sehraje svou smrt a následně s Romeem uteče.

Plán jí však úplně nevyšel. První jeho část šla dobře. Zpráva o Juliině smrti se roznesla a rodina ji pohřbila do rodinné kobky. Zpráva o její smrti se donesla až k Romeovi, který - když uviděl Julii ležet nehybně (myslel si, že je mrtvá) - vypil jed, který si zakoupil u lékárníka.

Když se Julie probrala, uviděla, jak Romeo leží vedle ní. Zaradovala se, že její plán vyšel a že s ním může utéct. Po chvíli si však uvědomila, že je Romeo mrtev, tak vzala jeho dýku a probodla se.

Po smrti Romea a Julie skončí spory mezi rody Monteků a Kapuletů, čímž je tragédie ukončena.

ANALÝZA DÍLA:

Text je napsán ve spisovném jazyce a najdeme zde i archaismy a eufemismy - například "zašveholit" a "ztepilé nožce". V tomto textu se nachází i metafora ("Popadni už jednou ten svůj kord za uši!") či synekdocha ("V minutě je mnoho dnů."). V textu nalezneme i figury - anafora (MERKUCIO: "Královna Mab tě tedy navštívila?" / BENVOLIO: "Královna Mab? Kdo je to?"), epizeuxis (JULIE: "Co bude, bude.").

Pro tuto knihu je typické (nejvíce jsem si toho všimla), že je použit vytříbený a vznešený styl textu, který je ovšem typický i pro další díla napsaná Shakespearem. Také se zde objevují citově zabarvená slova a jmenné tvary přídavných jmen.

CHARAKTERISTIKA JULIE:

Julie je Kapuletova dcera, je jí 14 a z mého pohledu mi přišla trochu tvrdohlavá, že se chtěla zabít kvůli svatbě, ale na druhou stranu je obětavá a jde poznat, že je velice zamilovaná do Romea a je věrná jejich lásce. Je ochotna zemřít pro Romea, a to samé udělal i Romeo pro Julii, když si myslel, že je Julie mrtvá.

MOJE HODNOCENÍ KNIHY:

Tuto tragédii je určitě nutné znát a jsem velice ráda, že jsem si ji přečetla. Jako u většiny knih jsem si ze začátku myslela, že četba nebude moc zajímavá a že to bude náročné, ale po pár stránkách jsem se toho chytla a už to šlo dobře. Když jsem slyšela hodnocení této knihy od jiných přátel, většinou říkali, že je smutné, že na konci tragédie skončil příběh opravdu tragicky a že obě dvě hlavní postavy zahynuly, ale mně se spíš více líbí příběhy, které nekončí klasickou větou: "Žili šťastně až do smrti..."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: werfeli, 18.01.2023

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25), Hamlet (26), Hamlet (27)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3), Hamlet (rozbor) (4)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3), Král Lear (4)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8), Makbeth (9)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor), Othello (rozbor) (2)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64), Romeo a Julie (65)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2), Romeo a Julie (rozbor) (3)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10), Zkrocení zlé ženy (11)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Král Lear
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Romeo a Julie (65)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­