ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

   
­­­­

Romeo a Julie (44)

Romeo a Julie - snad nejznámější divadelní hra všech dob.

Děj se odehrává v 16. století v italských městech Verona a Mantova. Hlavní roli zde mají Romeo, syn Montekův, a Julie, dcera Kapuletova. Dále zde vystupují Montek a Kapulet (hlavy dvou znepřátelených rodů), Tybalt (synovec paní Kapuletové), bratr Vavřinec (františkán), bratr Jan (františkán), lékárník, paní Montézová, paní Kapuletová a Juliina chůva.

Romeo se jednoho večera dostal na ples Kapuletů, kde poznal Julii. Povídali si spolu pod oknem jejího pokoje dlouho do noci. Julie se do něho velice zamilovala. Svěřila se chůvě a ta jí pomáhala při schůzkách s Romeem. Po krátké době se Julie s Romeem zasnoubila a vzala si ho za muže.

Při procházce ulicí ve Veroně se svým přítelem Benvoliem potkal Romeo Tybalta a pustil se s ním do hádky (neboť Tybalt zabil Romeova přítele Merkucia), jež vyvrcholila šermem. Romeo po krátké bitvě zvítězil a Tybalta usmrtil. Přítel Benvolio poradil Romeovi, aby utekl a schoval se, ale Romeo neuposlechl jeho rady a zůstal až do příchodu Kapuletů, Monteků a veronského vévody. Ten Romea potrestal doživotním vyhnanstvím a vyhostil jej města.

Julie se o vyhnanství Romea i zabití Tybalta dozvěděla až od své chůvy. Plakala nad Tybaltovou smrtí a Romeovým vyhnanstvím. Její matka se se svým chotěm dohodla, že zasnoubí Julii s Parisem. Julie odmítla, šla k bratru Vavřincovi, aby jí poradil, co má dělat. Vavřinec jí dal lahvičku s obsahem, který když vypije, budou si všichni myslet, že je mrtvá. Probudí se pak za určitý čas a spatří svého milovaného chotě Romea, jemuž dá Vavřinec vědět dopisem, který pošle po bratru Janovi.
Julie se vrátila do otcova domu a prosila za odpuštění, že byla prve rozpustilá a že si Parise ráda vezme za manžela. Lehla si do postele a odehnala svou chůvu. Vypila lahvičku s obsahem tekutiny a padla na postel.
Ráno, v den její svatby s Parisem, ji chůva našla v posteli mrtvou. Zavolala zděšeně její rodiče a chůva jim vypověděla špatnou novinu. Plačící rodiče a chůva Julii odvezli do kostela ke knězi Vavřincovi a pochovali ji.

Mezitím se Romeo dozvěděl o smrti Julie, ale nedostal vzkaz od bratra Vavřince, jenž mu po bratru Janovi napsal, že Julie jenom na krátkou dobu usnula. Jenomže bratra Jana nepustili z města kvůli tomu, že navštívil rodinu, která byla zasažena morem.

Romeo si na cestě do Verony koupil jed od lékárníka. Když dorazil do hrobky Julie a setkal se zde s Parisem, v zoufalství ho odháněl, potom s ním začal šermovat a Parise zabil. Odkryl hrobku, vypil jed a padl na Juliino tělo.
V té době se Vavřinec chystal jíti do hrobky, aby nezameškal Juliino probuzení. Jak jen se zděsil, když uviděl hrobku otevřenou, Parise před ní a Romea na Julii. Julie se probudila, ale nechtěla přijmou rady bratra Vavřince, aby se stala sestrou v klášteře. Vzala dýku z Romeova pouzdra a probodla se.

Kapuletův i Montekův rod spěchal rychle do Juliiny hrobky, aby zvěděl, co se tam stalo. Jakmile spatřili tu strašnou spoušť, začali se ptát a bratr Vavřinec jim vše vysvětlil.
Kapuletův i Montekův rod se po této události spřátelili.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bebí, 06.06.2010

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Romeo a Julie (44)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­