ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

   
­­­­

Romeo a Julie (61)

  • drama, tragédie
  • odehrává se v 16. století, především v italském městě Verona

Dva mladí veronští milenci jsou díky Williamu Shakespearovi snad nejslavnějším mileneckým párem evropské kultury - znají je snad i ti, kteří tragédii slavného Alžbětince nikdy neviděli ani nečetli. Hra je také snad největší oslavou lásky, lidského citu, jenž je se vší svou bezbrannou zranitelností schopen postavit se předsudkům, rodové zášti, intrikám, posměchu i nenávisti.

O DÍLE:

Romeo a Julie je divadelní hra od Williama Shakespeara. Jedná se o milostnou tragédii. Jde o jeden z nejznámějších milostných příběhů v historii světového dramatu. První premiéru měla v roce 1595.

MOTIV:

Příběh o nešťastné (zakázané) milenecké dvojici s tragickým koncem.

KOMPOZICE:

Chronologická. Gradace. 5 dějství. Rozděleno na jednání.

HLAVNÍ POSTAVY:

Julie Kapuletová - čtrnáctiletá; trochu naivní dívka, bláznivě zamilovaná do Romea; z rodu Kapuletů
Romeo Montek - zpočátku jen platonickým milencem, ale v průběhu příběhu se mění v reálně uvažující osobu, vášnivě zamilovanou do Julie; za vraždu byl vyhnán z Verony

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Dílo je veršované (jambický verš) a psáno spisovným jazykem. Najdeme tu citově zabarvené výrazy a přímou řeč (dialogy i monology). Dále se zde nachází řečnické otázky, přirovnání, metafory či archaismy.

STRUČNÝ DĚJ:

Potomci dvou znepřátelených rodů Monteků a Kapuletů, Romeo a Julie, se do sebe zamilují v domě Kapuletů na maškarním plese. Pak se Romeo potají vkrade do Kapuletovic zahrady, kde Julii tajně vyzná lásku a ona jemu též. Následovně se spolu scházejí, až je jejich přítel, otec Lorenzo (Vavřinec), oddá.
Ještě téhož dne Tybalt, Juliin bratranec, bojuje s Romeovým přítelem Merkuciem a zabije ho. Romeo jej chce pomstít, a tak zabije Tybalta. Tím si vyslouží vyhnání z města. Ještě oné noci byl naposledy s Julií, aby se s ní rozloučil, a poté se skrýval v Mantově.

Juliin otec o jejím sňatku nevěděl a nutil ji si vzít za muže hraběte Parise. Julie si to samozřejmě nepřála a celé dny truchlila pro jejího milovaného, vyhnaného Romea. Proto zoufalá Julie šla poprosit otce Lorenza o pomoc. Ten jí dá lahvičku s nápojem, po kterém měla vypadat jako mrtvá a Romeo si pro ni měl přijít do hrobky.
Julie nápoj nakonec vypije a ten ji uspí, takže vypadá přesně jako mrtvá. O jejím pohřbu se dozví i Romeo, kterému však nepřišla žádná zpráva od otce Lorenza, neboť vyslaný posel nebyl vpuštěn do města kvůli moru.

Romeo si v Mantově u lékárníka koupí jed a běží k hrobce Kapuletů, kde spatří "mrtvou" Julii, naposledy ji políbí a donesený jed vypije.
Julie se po chvíli probudí, a když spatří vedle sebe ležet mrtvého Romea, vezme jeho dýku a probodne se...

Oba znepřátelené rody se u jejich hrobky usmíří.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato kniha se mi moc líbila i celkem dobře četla. Zaujal mě sloh, kterým je napsána, verše, jež obsahuje, ale i samotný děj.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzitell, 31.12.2015

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Romeo a Julie (61)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­