ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

­­­­

Romeo a Julie (6)

Nejznámější a nejhranější tragédie všech dob, pravděpodobně z roku 1595. Téměř celá tragédie se odehrává za starých, blíže neurčených časů, v severoitalské Veroně. Hlavním tématem je nešťastná láska Romea a Julie ze dvou znepřátelených bohatých rodů Montéků a Kapuletů.
Romeo ze začátku miluje Rosalinu, která však přísahala, že navždy zůstane pannou. Dozví se pak od sluhy, že Kapuletovi pořádají tradiční ples, na kterém chtějí zasnoubit jejich mladičkou dceru Julii s hrabětem Paridem. Na ples je pozvána i Rosalina, proto se Romeo rozhodne, že se na něj tajně v masce vydá. Na plese však pozná Julii a v kratičkém rozhovoru ji políbí a oba se do sebe zamilují. Po plese Romeo vnikne do zahrady a s Julií se domluví, že se spolu vezmou. Romeo pak odchází za bratrem Vavřincem, který má zařídí jejich tajnou svatbu ještě týž den. Zprávu o tom Julii donese její chůva. Julie tedy přichází k Vavřinci, který oba milence oddá. V noci po svatbě chtějí milenci utéci z Verony. Po Juliině odchodu však Romeo potká Tybalta, synovce paní Kapuletové, který Romea nenávidí, protože ho viděl na plese. Tybalt napřed v souboji zabije Romeova přítele Merkucia a rozzlobený Romeo pak zabije jeho.
Všichni z Kapuletů Tybalta oplakávají a Romeo je vyhnán z Verony a odchází do sousedního Mantova. Doufá však v brzkému usmíření obou rodů a ve šťastný život s Julií. Julie je také smutná, ovšem ne pro Tybalta, jak si její rodiče myslí, ale pro Romea. Kapulet ji navíc chce urychleně provdat za hraběte Parida, aby přestala být smutná. Julie proto odchází za Vavřincem, aby jí pomohl. On vymyslí plán, jak Julii pomoci. Dá jí nápoj, který má večer vypít a po kterém bude vypadat jako mrtvá - po dvou dnech, až bude mít po pohřbu a bude v rodinné hrobce, se zase ale probudí k životu. V té době už tam má být i Romeo, kterému Vavřinec pošle dopis o tomto plánu. Vše jde podle plánu, Julie je místo svatby s Paridem pohřbena a uložena do hrobky. Ovšem Romeo nedostal dopis, protože posel Jan ho nemohl doručit. Ovšem o smrti Juliině se Romeo dozví od posla Petra. Romeo si v Mantově zakoupí jed a vydá se v noci na hřbitov, aby se naposled rozloučil s Julií. Vydá se tam i Vavřinec, aby tam byl, až se Julie probudí. Ovšem Romeo se do hrobky dostane o trochu dřív. Je však vyrušen Paridem, který oplakává hrob Juliin. V souboji ho zabije, rozloučí se s Julií, vypije jed a umírá. Když se Julie probudí, přichází do hrobky Vavřinec. Chce, aby sním Julie uprchla do kostela, než příjde stráž. Ovšem odchází sám a Julie se po rozloučení s Romeem probodne jeho dýkou a umírá.
Vévoda vyslechne Vavřince a když hlavy znepřátelených rodů, Kapulet a Montek, zjistí, co se vlastně stalo, nad hrobem Romea a Julie se usmíří a rozhodnou se postavit jejich zlaté sochy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kristian, 12.02.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Romeo a Julie (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­