ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

   
­­­­

Romeo a Julie (63)

  • literární druh: veršované drama
  • literární žánr: tragédie
  • jazykové prostředky: přímá řeč, dialogy, monology, řečnické otázky, přirovnání, archaismy, metafora, antiteze, citově zabarvené výrazy

Příběh milenců Romea a Julie, kteří se stanou obětí dvou nesnášenlivých šlechtických rodů, patří k pokladům světového dramatu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Státní nakladatelství krásné literatury a umění v Praze roku 1964 (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu Romeo and Juliet přeložil Zdeněk Urbánek. Doslov napsal Jiří Levý. Ilustroval Ota Janeček. Počet stran: 132.

HLAVNÍ POSTAVY:

Romeo - syn Montekův, který miluje Julii i přes spory mezi rody
Benvolio - věrný přítel Romea a zároveň synovec Montekův
Merkucio - Montekův synovec a Romeův přítel
Julie - jediná dcera Kapuleta, která bojuje o právo na lásku
chůva - vychovala Julii, je její přítelkyně
Montek a Kapulet - hlavy dvou znepřátelených rodů; neústupní, nechápající a zaujatí svou nenávistí
paní Monteková - matka Romea a žena Monteka; zemřela z věčného strachu o Romea, který byl ve vyhnanství
paní Kapuletová - matka Julie a žena Kapuleta
otec Lorenzo - františkánský mnich; podporuje Romeovu a Juliinu lásku
Baltazar - Romeův sluha
Tybalt - synovec paní Kapuletové, který nenávidí Romea i ostatní Monteky

DĚJ:

Celý příběh se odehrává ve městě Verona, kde se ve dvou stejně slavných rodech neustále odehrávají spory.

Když jednoho dne Kapulet pořádal ve svém domě slavnost, objevil se tam i tehdy do Rosalie zamilovaný Montek Romeo, který se zde bezmezně a navždy zamiloval do dcery nepřítele, do Julie. Také Julie se zamiluje do Romea, a tak se nechají následující den za pomoci chůvy a otce Lozenze tajně oddat.
Po sňatku si však musí Romeo odpykat svůj trest, který mu udělil Vévoda poté, co zabil bratrance Julie Tybalta. Romeo ho zabil, neboť chtěl pomstít smrt svého přítele Merkucia, kterého Tybalt zavraždil. A tak byl Romeo vyhnán z Verony.

Julie je velmi nešťastná jak z Tybaltovy smrti, tak také proto, že už kvůli vyhnanství nikdy neuvidí Romea. A když je k tomu Julie svými rodiči nucena vzít si šlechtice Parise za svého muže, rozhodne se vypít nápoj od otce Lorentze, který ji na čtyřicet osm hodin učiní zdánlivě mrtvou.

Když se Romeo ve vyhnanství v Mantově od svého sluhy Baltazara dozvídá zprávu o Juliině smrti, jede do Verony, aby si mohl vzít u Juliiny hrobky život. Zpráva, kterou poslal otec Lorenzo o tom, že Juliina smrt je jen dočasná, se k Romeovi kvůli moru nedostala. U Juliiny hrobky ještě Romeo zabíjí Parise, který přišel vyzdobit Juliinu hrobku a který vyzval Romea k souboji. Romeo u Juliiny hrobky vypil jed a umírá...

Za chvíli nato se probouzí Julie, která zjišťuje, že její milovaný zemřel. Julie nedokáže bez Romea žít, a tak si jeho dýkou vezme také život.

Vévoda vinu připisuje nenávisti mezi Kapulety a Monteky. Na památku této tragické události nechá rod Kapuletů postavit sochu Romeovi a naopak rod Monteků sochu Julii, tím se dva dlouho znepřátelené rody usmiřují.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato kniha, přestože je psána jako divadelní hra, se mi četla kupodivu dobře. Zpočátku jsem se bála toho, abych se rychle vžila do děje a kniha mě nenudila. Krom některých dlouhých pasáží měla velmi jasně daný děj, proto byla velmi čtivá a jednoduchá na pochopení. Svůj podíl na tom, že se mi tato kniha líbila, má také fakt, že jsem příběh už znala.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tereza Karásková, 06.06.2017

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Romeo a Julie (63)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­