ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

­­­­

Makbeth

Jednoho dne Makbeth – odvážný vojevůdce oddaný skotskému králi Dunkanovi - zvítězí v bitvě u Forresu. Když se již opěvovaný hrdina a jeho přítel, též vojevůdce, Banko vrací z bitvy domů, zjeví se jim tři čarodějnice. Ty Makbethovi předpoví, že se stane thétem z Glamisu, Kawdorem a dokonce skotským králem. Bankovi sdělí, že zplodí budoucího krále. Ani jeden z vojevůdců však nevěnoval svému údajnému osudu příliš pozornosti. Makbeth však začal proroctví věřit ve chvíli, kdy se bezvýhradně splnili jeho první dvě části. Slavný vojevůdce se těšil králově velké přízni. Tak velké, že se král rozhodl přenocovat na Makbethově hradu. Makbeth dorazil na hrad dříve a všechny skutečnosti sdělil své ženě. Ta mu řekla, že chce-li se dostat k moci, musí zabít dosavadního krále Dunkana. Makbeth zcela zaslepený touhou po vládě se vzdal všech svých starých ideálů a jednal podle rad své ženy… Z královy smrti byli obviněni jeho strážci a jeho synové ze strachu ze spiknutí uprchli. Z oddaného vojevůdce Makbetha se rychlým spádem okolností stává bezohledný král. Ze strachu, že by se mohla vyplnit i poslední Bankova část věštby, nechal Makbeth Banka i s jeho synem zabít. Syn Fleance však vrahům uprchl a o vlásek se tak vyhnul smrti. V nesmírné zvědavosti se Makbeth opět obrací na čarodějnice s prosbou u další proroctví. Čarodějnice mu řekli, že se o svou moc nemusí obávat dokud se nebude hýbat birnamský les a upozornili ho na skotského pána Makdufa. Makbeth zareagoval tím, že nechal Makdufa i jeho rodinu vyvraždit. Tomu se ale zpráva donesla a uprchl. Právě Makduf se však později spolčil s jedním z Dunkanových synů Malkolmem. Společně vytvořili armádu, která se vyhýbala všem čarodějným proroctvím a byla schopna dobýt Makbethův královský hrad. Makbeth nakonec zemře mečem pána Makdufa, pána jemuž nechal vyvraždit celou rodinu a Malkolm se stává králem.

VLASTNÍ NÁZOR:

Konečně jsem se i já "donutila" k přečtení takového klasika, jakým bezesporu Shakespeare byl. Tito klasikové mají boj s naším míněním těžší, protože buď jsou tak opěvovaní, že čtenáři už je jenom jejich "popularita" jakousi zábranou ke čtení, nebo jsou na ně naopak kladeny vysoké nároky…a mnohdy jsou pro některé čtenáře zklamáním. Také jsem nejprve po Makbethovi "pošilhávala" s nedůvěrou a s větou "To jsem teda zvědavá…" v mysli. Jsem ráda, že když jsem knížku skoro jedním dechem přečetla, nebyla jsem zklamaná. Odvážný a věrný vojevůdce Makbeth se během chvíle zcela změní, a to jen díky touze po moci a našeptávající manželce… Tragédie vskutku středověká, ale když si odmyslíme všechny ty čarodějnice, hrady a vojska, dostáváme zcela aktuální téma, se kterým se každý setkává téměř na denním pořádku. Právě proto teď "uctíváme" Shakespeara jako mistra – protože dokázal vytvářet nesmrtelná a nadčasová díla.

CITÁT Z KNIHY:

Lady Makbethová: "Pusť, prokletá skvrno, pusť, povídám! Jedna, dvě - je tedy čas to vykonat. V pekle je černo! Styďte se, choti, styďte se! Jste voják a máte strach? Co bychom se starali, kdo se to doví, když na nás přece nikdo nemůže, aby nás pohnal k odpovědnosti? Ale stejně, kdo by si to byl pomyslil, že ten stařec má v sobě tolik krve?"
Lékař: "Slyšíte to?"
Lady Makbethová: "Fifský thén měl ženu – kde je jí konec? Co? Cožpak tyhle ruce už nikdy nebudou čisté? Přestaňte, choti, přestaňte! Všechno pokazíte tím třeštěním."
Lékař: "Slyšela jste, co jste slyšet neměla."
Dvorní dáma: "Řekla, co říkat neměla, to vím. Sám Pánbůh ví, co ona všechno ví."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: belisima, 16.04.2003

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - MakbethMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­