ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

   
­­­­

Romeo a Julie (2)

Praha 1985, Mladá fronta, 1. vydání
Hlavní postavy: Julie, Romeo, Paris, Merkucio, Tybalt, Benvolio, bratr Vavřinec, chůva Julie

Romeo a Julie je tragédií o nešťastném konci lásky dvou mladých lidí. Příběh se odehrává v italské Veroně v 16. století. Hra má 5 dějství.
Děj začíná hádkou sluhů obou rodů, která se rozostří až v zápas. Vévoda vyhlásí zákaz jakýchkoli soubojů ve městě. Romeo je nešťastně zamilován a neustále se trápí pro svou lásku. Benvolio a Merkucio se snaží Romea rozptýlit a proto s ním vyrazí na bál u Kapuletových. Tam Romeo spatří čtrnáctiletou Julii a beznadějně se do ní na první pohled zamiluje. Julii se Romeo také zalíbí a vyšle svoji chůvu vyzvědět co nejvíce informací. Jejich láska má jeden háček: On je Montek a ona Kapuletová. Romeo riskuje a jde za Julií na pozemek Kapuletových, zde si přislíbí věčnou lásku a rozhodnou se, že se vezmou. Julie si dovolí jít do kostela ke zpovědi. Tam už čeká Romeo a bratr Vavřinec, který je potajmu oddá. O něco později vznikne na veřejném prostranství rozpor mezi Merkuciem a Tybaltem. Začnou spolu šermovat, ale Romeo se jim v tom snaží zabránit, přičemž Tybalt probodne Merkucia pod Romeovou vztaženou paží. Merkucio podlehne zranění a Romeo se rozhodne pomstít přítelovu smrt. Zabije Tybalta. Je zatčen a podle vyhlášky měl být popraven, ale vévoda se nad ním slituje a nechá ho pouze vyhostit z města. Jakmile se Julie dozví, že Romeo zabil jejího bratrance, rozzlobí se na Romea, následovně si ale uvědomí, že kdyby Romeo nezabil Tybalta, byl by Tybalt zabil Romea. Oba jsou zoufalí. Navečer se ještě před odjezdem do Mantovy Romeo dostane k Julii. Těžce se rozloučí a Romeo odjede. Kapuleti si myslí, že se Julie trápí kvůli smrti svého bratrance a proto se rozhodnou urychlit její svatbu s Parisem, přičemž nevědí, že ona už je vdaná. Julie neví jak řešit bezvýchodnou situaci a zajde proto pro radu za bratrem Vavřincem. Ten jí dá lék, který způsobí dočasnou smrt. Julie tento lék vypije a ráno má místo svatby pohřeb. Bratr Vavřinec mezitím vyslal posla za Romeem, aby mu sdělil jejich plán. Posel byl bohužel zdržen a nedostal se k Romeovi včas. Bratr Vavřinec se rozhodl Julii vysvobodit sám. Romeo, jakmile se dozvěděl o smrti své lásky, koupil si smrtelný jed, sedl na koně a vydal se na hřbitov. Zde vypáčil dveře do hrobky Kapuletových. Přitom ho napadl Paris, který přišel na hrob Julie položit květiny. Paris byl zabit. Romeo uviděl naposledy svoji lásku a poté vypil smrtící jed. Poté se probudila Julie. Uviděla mrtvého Romea a z neštěstí se probodne. Když se na místo dostavil vévoda, Montékové a Kapuleti a když bratr Vavřinec vypověděl vše co věděl, všichni konečně pochopili, že sami ztrestali své nesváry, prostřednictvím svých dětí. Oba rody se usmířili. Autor proti sobě postavil lásku a nepřátelství. Vyjádřil touhu hrdinů po svobodě srdce a nezávislosti. Osud Romea a Julie patří a bude nadále patřit, k nejdojemnějším milostným příběhům literárního světa.

CITÁT Z KNIHY:

Dva rody stejně staroslavné oba –
jsme v krásné Veroně – svůj dávný hněv
zas ženou na nůž a zas občanova
v občanských rebeliích teče krev.
Dva milující, pod nešťastnou hvězdou
z těch rodů narozeni,
rodičům smír vykupují křížovou svou cestou:
svou smrtí usmiřují s domem dům.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Marcela Brabencová (vampee), 09.04.2003

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Romeo a Julie (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­