ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

­­­­

Sen noci svatojánské (9)

  • komedie o 2 částech
  • premiéra v Národním divadle: 27. a 28. února 1997

Klasická Shakespearova komedie o lásce a soupeření, tentokrát plná nadpřirozených bytostí.

DĚJ:

V Aténách se lid chystá na svatbu knížete Thesea a Hippolyty, královny Amazonek. Právě k Theseovi si přijde stěžovat Egeus na svou vlastní dceru Hermii, která - ač zaslíbena Demetriovi - je zamilovaná do Lysandra. Theseus je na straně otce a nařídí Hermii, aby si vzala Demetria, jinak že propadne životem. Milenci se proto rozhodnou utéci, aby se mohli vzít a nerušeně spolu žít. Hermie tento plán vyzradí své nejlepší přítelkyni Heleně, která byla kdysi zaslíbena Demetriovi, jenž ji však opustil právě kvůli Hermii. Helena, protože se chce zalíbit své lásce, vyzradí Demetriovi, kam a s kým se jeho snoubenka chystá uprchnout.

Mezitím se několik amatérských herců připravuje na své absurdní představení, jež chtějí hrát před králem a královnou ku příležitosti jejich svatby. Dílem náhody si dají schůzku ve stejnou dobu a na stejném místě jako Lysandr s Hermií. Ono místo je les, který obývají víly a elfové, jejichž vládci jsou král Oberon a královna Titanie. Ti se spolu právě vášnivě pohádali, proto se Oberon rozhodne svou choť ztrestat. Pošle svého služebníka pro květinu, která způsobuje, že se spící osoba, jíž je její nektar nakapán na víčka, zamiluje do první živé bytosti, kterou uvidí po probuzení.

V tu dobu jsou již v lese i Demetrius a Helena. Dívka se neustále snaží svého milého uhnat, což se jí vůbec nedaří a je neustále haněna. Král Oberon, jenž ji polituje, se jí rozhodne pomoci - nařídí svému sluhovi, aby nakapal lektvar na víčka spícího Demetria. Popletený sluha si ho však splete s Lysandrem. Aby svou chybu napravil, omámí i Demetria. Oba se po probuzení zamilují do Heleny, která to zprvu považuje za hloupý a krutý žert. Pomstychtivý Oberon zároveň zařídí, aby se jeho královna zamilovala do jednoho z herců, jemuž předtím jeden elf promění hlavu v oslí.

Nakonec všechno dobře dopadne. Elf zruší kouzlo, které seslal na Lysandra, takže se opět vrátí k Hermii. Demetrius zůstane s Helenou. Král Oberon zruší kouzlo, jež bylo sesláno na jeho choť Titanii a usmíří se s ní. V Athénách se tedy konají tři svatby - Thesea a Hippolyty, Lysandra a Hermie, Demetria a Heleny. Na svatbě zazní i hra, kterou si herci připravili, a i přes svou absurditu sklízí vcelku úspěch.

CITÁT Z KNIHY:

"Jdu za tebou, nechť cokoli se stane!
I smrt je sladká z ruky milované."

VLASTNÍ NÁZOR:

Komedie Sen noci svatojánské mě uchvátila už kdysi v deváté třídě, kdy jsem měla referát o Williamu Shakespearovi a v rámci jeho přípravy jsem si několik jeho děl přečetla. I když je v ní mnoho zvratů, překvapivě se mi nepletlo, kdo zrovna koho miluje a kdo koho nenávidí, obvykle mám právě s tímto v některých divadelních hrách problém. Líbil se mi i mystický a takřka pohádkový ráz - obvykle jsem v dílech od Shakespeara, která jsem dosud četla, nenacházela magické bytosti, jako třeba elfy nebo víly.

Docela se mi ulevilo, když jsem z výpisu postav zjistila, že budu ušetřena podobně znějících jmen, která by mě mátla. Například ve Zkrocení zlé ženy to byl Gremio a Grumio, v Kupci benátském Salerio a Solanio. Co já vím, třeba to Shakespeare udělal svým čtenářům naschvál, aby museli být při čtení pozornější...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 20.09.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Sen noci svatojánské (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­