ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

­­­­

Konec vše napraví (2)

JEDNÁNÍ PRVNÍ

Scéna druhá

Paříž. - Královský palác.

(Tuš. - Vystoupí KRÁL FRANCOUZSKÝ s listem v ruce a DVOŘANÉ.)

KRÁL: Florencie ve válce se Sienou se s nerozhodným štěstím utkaly a pokračují v boji urputném.
PRVNÍ DVOŘAN: Tak povídá se.
KRÁL: Ne, toť bezpečno. Zde máme jistotu: strýc rakouský to píše s výstrahou, že Florentští nás chtějí pohnout k rychlé pomoci, a nejdražší náš přítel zrazuje nás od toho chtě, bychom odřekli.
PRVNÍ DVOŘAN: Láska i moudrost jeho, častokrát již osvědčené k Vaší Milosti, mu zjednávají plnou důvěru.
KRÁL: On vyzbrojil už naši odpověď a Florenčan jest odmítnut, než přijde. Leč naše panstvo, které toskánskou chce službu zkusit, plnou volnost má se postaviti k straně té neb té.
DRUHÝ DVOŘAN: To můž být školou naší mládeži, jež dychtí po vzduchu a po činu.
KRÁL: Kdo zde?

(Vystoupí BERTRAM, LAFEU a PAROLLES.)

PRVNÍ DVOŘAN: Toť hrabě z Roussillonu, Milosti, Mladistvý Bertram.
KRÁL: Svého otce tvář máš, mladý muži. Štědrá příroda spíš s rozvahou než ukvapeně tak tě složila. Kéž ctnosti otcovy jsi také zdědil! - Vítej v Paříži!
BERTRAM: Můj dík i služby vaše jsou, můj králi.
KRÁL: Tak zdravé tělo mít bych přál si teď jak tenkrát, když s tvým otcem v přátelství jsme nejprv zkusili své vojenství! On v službu doby náhled hluboko a konal ji jak nejchrabřejší kdos. Žil dlouho, ale stáří vrásčité se přikradlo a činnost vymklo nám. Řeč o tvém otci zotavuje mne. Mlád, ducha měl, jejž v naší mládeži též vidím dnes; - však oni žertují, až netušeně vlastní posměšek zpět padá na ně dřív, než uměli svůj lehký vtip si čestně přikrášlit. Byl pravý dvořan, trpké pohrdy v své pýše neměl ani v břitkosti, a měl-li, pouze někdo rovný mu je probudil. Čest, jsoucí orlojem svým vlastním, znala pravou minutu, kdy nesouhlas mu kázal promluvit, a tu byl ručky hodin poslušen mu jazyk. S níže postavenými jak s tvory jednal druhu jiného a skláněl vrchol svůj k jich nízkým řadám, je hrdy čině svojí pokorou, leč chválou jich se pokořena cítě. Muž takový by mladší době dnes moh vzorem být; a pravě sledován by zjevil jí, jak ve všem couvá teď.
BERTRAM: Památka jeho leží bohatěji ve vaší mysli nežli na rovu; a nápis náhrobní jej neslaví jak chvála vaší řeči královské.
KRÁL: Kéž byl bych s ním! - On vždycky říkával - (mně zdá se, že ho slyším ještě teď; neb svoje tklivá slova nesil v sluch, však rouboval je, aby rostla tam a nesla plod): - "Kéž nepřežiju dne" - v svém pravém smutku často začínal, když jakás krásná chvíle končila - "kéž nepřežiju dne," tak říkával, "kdy olej dohoří v mém kahanu, a nejsem čoudem světu mladšímu, jenž vším, co není nové, pohrdá svým duchem těkavým, svým úsudkem jen k novému se šatu obrací a jehož stálost hyne dřív než kroj." Tak přával si; já po něm téhož s ním; neb vosk ni med už nesnášeje v úl, rád od svého se roje oddělím a místo k dílu jiným ponechám.
DRUHÝ DVOŘAN: Jste milován a ti, kdož nejméně to jeví, pohřeší vás nejprve.
KRÁL: Že místo plním, vím. - Jak dlouho, hrabě, již mrtev lékař otce vašeho? Byl velmi slaven.
BERTRAM: As půl roku, pane.
KRÁL: S ním, kdyby žil, bych ještě zkusil to. Dejte mi rámě; - všichni ostatní mne oslabili různým léčením; teď neduh zápasí a příroda, jak se jim líbí. - Hrabě, vítejte, jste drahý mi jak syn.
BERTRAM: Dík, Milosti.

(Odejdou. - Tuš.)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 23.04.2015

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k úryvku
William Shakespeare - Konec vše napraví (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­