ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

­­­­

Romeo a Julie (24)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Státní nakladatelství krásné literatury a umění, Praha, 1964

MÍSTO DĚJE:

Verona a Mantova

DĚJ:

Kapuleti a Montekové jsou dva znepřátelené rody. Kapulet má dceru Julii a Montek syna Romea. Ti se do sebe zamilují, aniž by tušili, že jsou nepřátelé. Když se to dozví, jsou oba nešťastní. Rozhodnou se, že se tajně vezmou. Vtom jim pomáhá Juliina chůva a otec Lorenzo, který je oddá.
Ještě ten den se střetne Mercuzio, Romeův přítel, a Tybalt, synovec paní Kapuletové. V boji zemře Mercuzio. Tybalt nejdříve uteče, ale pak se vrátí a bojuje s Romeem, ten ho ale zabije a uteče. Romeo je vyhnán z města, on však zůstane.
Když se to dozví Julie, je smutná a nešťastná. Kapulet si myslí, že je to kvůli Tybaltovi. Rozhodne se ji provdat za hraběte Parise. Svatba má být už za tři dny. Zoufalá Julie si jde pro pomoc k otci Lorenzovi. Ten jí dá lahvičku s trestí, kterou má vypít večer před svatbou, ráno prý bude vypadat jako mrtvá, její otec ji nechá dát do hrobky, kde si pro ni přijde Romeo, ona se probudí a uteče s ním.
Julie večer tresť vypila a usnula. Ráno ji našla její chůva a považovala ji za mrtvou. Rodiče byli nešťastní a dali dceru odnést do hrobky. Jenže Romeo se to ještě nedozvěděl a netuší, že doopravdy mrtvá není.
Po městě se roznesla zpráva, že Julie je mrtvá. Když se to dozví Romeo, jde za ní do hrobky a cestou si koupí u lékárníka velmi silný jed. Romeo dorazí do hrobky, kde se střetne s Parisem. Paris v boji prohraje a zemře. Romeo vypije svůj jed a zemře také. To už do hrobky dorazil Lorenzo, ale bohužel už pozdě. Julie se probouzí a vidí mrtvého Parise a Romea. Prosí otce Lorenza, aby ji tam nechal chvíli samotnou. On tedy odejde. Julie vezme Romeovu dýku a zabije se. Přichází Kapulet a Kapuletová a vidí Parise, Romea i Julii mrtvou. Přišel také Montek, kterému v noci zemřela žena. Stráž mezitím přivedla otce Lorenza a ten jim všechno řekl - jak se Romeo a Julie vzali; že Julie nebyla smutná kvůli Tybaltovi, ale kvůli Romeovi; jak jí dal Lorenzo lahvičku s trestí, po které 42 hodin vypadala jako mrtvá, aby mohla utéct s Romeem, ale jemu se to nestihlo říct...
Kapulet a Montek se usmíří.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Romeo - syn Monteka, odvážný, statečný, zamilovaný do Julie
Julie - dcera Kapuleta, krásná, mladá, zamilovaná do Romea
Montek a Kapulet - hlavy dvou znepřátelených rodů

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Autor chtěl touto knihou říci, že když se nepřátelé nechtějí usmířit, odnesou to skoro vždy ti nevinní.

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Kniha je z velké části psána ve verších. Je tam také občas použita anafora a někdy i epifora.

CITÁT Z KNIHY:

Romeo: Na to se spolehni. Kdo vlastně jsi?
Příbuzný Mercuziův, hrabě Paris!
Co to jen sluha cestou mlel? Já byl
tak vzrušen - nevnímal jsem. Že se Paris
měl ženit s Julií, to povídal?
Nebo mě klame zdání? Zbláznil jsem se,
když myslím, že to mluvil o Julii?
Podej mi ruku. Stejně jako já
jsi námět knih o trpkém rubu štěstí.
Pohřbím tě v nejskvělejším hrobě. V hrobě?
Ne, je to jen maják, ty má oběti.
Leží tam Julie a její krásou
mění se hrobka v rozzářenou síň.
Pojď, mrtvý! Mrtvý uloží tě spát.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Luciiina, 05.12.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Romeo a Julie (24)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­