ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

­­­­

Kupec benátský (film - vlastní názor)

- režisér Michael Radford

Musím říci, že film na mne zapůsobil nejen svým podáním, ale také dějem. Herci své role hráli výborně a prostředí Benátek se mi velmi líbilo. Co se týče děje, připadá mi hodně "vydatný". Vše bylo podtrženo krásnými kostýmy a skvěle pasující hudbou. Když jsem to sledovala jako film, všechno jsem krásně chápala, ale je něco jiného to vidět nebo číst, a později to celé zpracovat na papír.
Je zvláštní, že toto dílo jako film na mě působí spíše dramaticky, i když William Shakespeare to psal jako komedii. Jediné, co bych označila za znak komedie, by byla záměna postav, tedy Porcie a Neriisy, za právníka a jeho sluhu, a tudíž i situace, které ze záměny vyplynuly. Jinak bych hodně musela hledat, co je v díle považováno za humorné prvky. Můžeme si ale také všimnout, že dílo je zároveň jakési okénko do společnosti tehdejší doby. Konkrétněji vztah křesťanů a Židů. Křesťané se k nim chovají jako k podřadným bytostem, jako by to snad nebyli lidé, jako jsou oni. Myslím, že by toto dílo mohlo dost zapůsobit i z tohoto důvodu.
Autor tvořil v období renesance a to se projevuje i na jeho postavách. Dosadil postavy ze všech možných vrstev, což určitě přidává na zajímavosti příběhu. Kdybych měla charakterizovat jednotlivé postavy, nejvíce mě zaujal samotný Antonio. Přijde mi hrozně krásné, že jeho láska k příteli je tak silná, že je za ni ochoten položit i svůj vlastní život, či že je ochoten zadlužit se u starého protivného Žida, jen aby svému příteli pomohl. Působí na mne velmi sympaticky.
Oproti němu stojí lichvář Žid, jenž je velmi nepřátelský. Utekli od něj jeho sluha a hlavně také jeho vlastní dcera, což určitě o něčem vypovídá. Jeho krutost se ukazuje třeba jen na tom, že by byl opravdu schopen vyříznout člověku srdce zaživa. I přestože je tato postava ryze záporná, byla ve filmu bravurně zahraná a z herce (Al Pacino) vyzařovala ohromná energie.
Když obě tyto postavy dám dohromady, vybaví se mi situace u soudu, která na mě velice zapůsobila. Všichni, ale naprosto všichni jsou proti Židovi, tudíž je poměrně překvapením, že převlečená Porcie mu dává za pravdu. Na druhou stranu se ho snaží jemnými slovy odradit, ale ví, že Žid je v právu a je neúprosný. Nastává velice dramatické místo, kdy je jasné, že Žid Antonia zabije, když vtom, úplně na poslední chvíli (což určitě zvyšovalo dramatičnost situace) zakročí Porcie s tím, že nesmí prolít krev. Žid se během malé chvíle dostává na úplné dno, ztrácí vše. Odešla od něj dcera a navíc musí odevzdat všechen svůj majetek a přestoupit na křesťanskou víru. V té chvíli se mi naskytl pohled na totálně rozervaného člověka, a i přesto, že je to záporná postava, mi ho bylo líto.
Celkově se mi dílo velmi líbilo. Jen mi přišlo vůči Židovi trochu nehezké, že pro všechny postavy byl konec happy-endem. Vím, že v pohádkách mají záporné postavy skončit špatně, ale skutečnost, že mi bylo Žida líto, mě nutí přemýšlet, jestli to byl opravdu happy-end (zvláště proto, v jakém postavení v této době Židé byli)...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sakinka, 26.10.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Kupec benátský (film - vlastní názor)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­