ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

   
­­­­

Hamlet (20)

- tragédie o pěti dějstvích

První prověřená zmínka o existenci této Shakespearovy hry pochází z roku 1602. Zachovala se v mnoha různých verzích, některé byly složeny ze vzpomínek herců, kteří v ní hráli, o jiných se dodnes diskutuje, zda pocházejí z rukou dramatika osobně. Pro hlavní zápletku našel Shakespeare inspiraci ve skandinávské pověsti, vyprávěné ve 12. století. V ní princ Hamlet pomstí vraždu svého otce. Shakespeare však příběh rozšířil o další motivy a dílčí zápletky, zakomponoval do něj také ducha Hamletova otce, příchod herců na hrad Elsinor a předvedení hry, skrze kterou usvědčí strýce z vraždy, nebo Oféliino šílenství a smrt. Dramatik v Hamletovi užívá různých stylů psaní - jak v próze, tak ve verších - jeho cit pro stupňování napětí dosahuje svého vrcholu a Shakespeare tak vytvořil jednu z nejlepších dramatických tragédií.

POSTAVY:

Hamlet - dánský princ
Claudis - dánský král, strýc Hamleta
Gertruda - dánská královna, matka Hamleta
duch mrtvého krále, Hamletova otce
Horacio - Hamletův přítel
Polonius - státní rada
Laertes - syn Polonia
Ofélie - dcera Polonia
Rosencrantz a Guildenstern - bývalí spolužáci Hamleta

MÍSTO DĚJE:

Zejména v Dánsku (dánský hrad).

DĚJ:

Mladému dánskému princi Hamletovi se zjeví duch jeho otce, který mu poví, jak byl zabit. Hamlet se dozvídá, že smrt jeho otce nebyla náhoda a zjišťuje, že otec byl zavražděn bratrem Claudiem. Po několika úvahách, jak pomstít svého otce, náhle přijíždí do města herci a dva Hamletovi bývalí spolužáci. Spolužáci jsou najati Claudiem, aby zjistili, jestli Hamlet ví pravdu o smrti svého otce.

Hamlet přivítá herce a domluví se s nimi na sehrání divadelní hry, jejíž součástí bude i smrt starého krále. Při hře se Claudius chová podezřele, což potvrzuje Hamletovu myšlenku, že je vrahem.

Claudius mezitím pošle Hamleta s jeho spolužáky do Anglie s dopisem, v němž stojí, že Hamlet má být popraven. Hamlet ale vše zjistí a dopis přepíše tak, aby anglický král nechal popravit Rosencrantze a Guildensterna.

Hamlet se vrací zpět do Dánska, aby dokonal pomstu. Při jednom rozhovoru s jeho matkou si myslí, že Claudius poslouchá za závěsem, Hamlet proto vytasí meč a píchne skrz závěs - za závěsem ale není Claudius, nýbrž Polonius, státní rada, kterého najal Claudius, aby špehoval Hamleta. Polonius je otec Ofélie, Hamletovy vyvolené. Polonius umírá na následky zranění. Ofélie se "zblázní" a spáchá sebevraždu.

Do Dánska se poté vrací Laertes, Poloniův syn. Claudius ho najme, aby Hamleta zabil v souboji, v němž má Laertes otrávený meč. Při souboji je Hamlet zraněn, ale stihne ještě zranit Laerta a usmrtit Claudia. Hamletova matka se při souboji napila otráveného vína a rovněž umírá. Skoná i Laertes.
Hamletovi vyprchá poslední kapka života při rozhovoru s Horaciem, nejlepším přítelem Hamleta. Horacio je jako jediný živý a vypráví o této tragedii.

VLASTNÍ NÁZOR:

Hra se mi velice líbila a nemám jí co vytknout.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: David Č., 04.01.2012

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Hamlet (20)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­