ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

   
­­­­

Romeo a Julie (60)

Kolem roku 1595 vytvořil Shakespeare ve skvostných verších toto nejslavnější i nejsilnější drama všech dob. Příběh plný vášně, truchlivých náhod a touhy po lásce, pro kterou se musí dát všechno. Jak ale žít, zmaří-li naděje a plány vyšší moc, před níž jsme bezbranní?

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Státní nakladatelství krásné literatury a umění v Praze roku 1964 (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu Romeo and Juliet přeložil Zdeněk Urbánek. Doslov napsal Jiří Levý. Ilustroval Ota Janeček. Počet stran: 132.

OBSAH:

Příběh nás zavádí do severoitalského města Verona v období vrcholné renesance. V 16. století se zde odehrává láska dvou mladých lidí, která je však ztěžována jejich rodinným původem, jenž může za tragický závěr celého příběhu.

Na začátku děje se rozostří hádka sluhů dvou znepřátelených rodů (Kapuletů a Monteků) v souboj, proto vévoda zakáže všechny souboje ve městě. Hlavní hrdina Romeo Montek se trápí kvůli ženě, do níž je nešťastně zamilován. Jeho přátelé Benvolio a Merkucio se jej snaží přivést na jiné myšlenky, a tak ho vezmou na bál rodu Kapuletů, kde Romeo spatří 14letou dceru Kapuleta, Julii.
Romeo je její krásou natolik okouzlen, že se do Julie okamžitě zamiluje, ta mu jeho city opětuje.
Julie vyšle svoji chůvu zjistit co nejvíce informací o Romeovi.

I když Romeo ví o sporech mezi oběma rody, vydá se na pozemek Kapuletových, kde spatří krásnou Julii. Oba si přislíbí věčnou lásku a rozhodnou se, že se vezmou. Jejich sňatek je však vzhledem k jejich původu nemožný, oba rody by to určitě nedovolily. A tak společně přemluví kněze Vavřince, aby je tajně oddal. Vavřinec souhlasí, neboť doufá, že sňatek udobří oba rody. Julie si dovolí jít do kostela ke zpovědi, kde již čekají Romeo a kněz Vavřinec, který je potají oddá.

O něco později dojde k pouliční bitce, při které bratranec Julie Tybalt zabije Merkucia před Romeem. Když se Romeo setká s Tybaltem znovu, Tybalt jej vyprovokuje k boji. Romeovi se podaří pomstít smrt svého přítele Merkucia a Tybalta zabít.

Romeo je však zatčen a vyhoštěn z města do Mantovy. Sotva se Julie dozví o smrti svého bratrance, je na Romea velmi rozzlobená. Avšak uvědomuje si, že kdyby Romeo nezabil Tybalta, Tybalt by zabil Romea.
Před odjezdem do Mantovy se ještě Romeo setkává s Julií. Velmi těžce se rozloučí a Romeo odjede.

Na Julii je neustále víc a víc tlačeno, aby si vzala mladého šlechtice Parise. Julie však chce zůstat věrna Romeovi, a tak tento sňatek odmítá. Neví si rady, proto zajde pro pomoc za knězem Vavřincem. Ten jí dá tekutinu, po jejímž vypití bude Julie vypadat dva dny jako mrtvá.

V den, kdy si má Julie vzít Parise, se koná její pohřeb. Julie je pohřbena do hrobky Kapuletů. Vavřinec na nic nečeká a posílá zprávu Romeovi. Posel však není vypuštěn z města. Zatímco se Vavřinec snaží najít jiného posla, dorazí k Romeovi sluha Baltazar a aniž by věděl o tajném plánu Vavřince, oznamuje Romeovi smrt Julie. Romeo tomu nemůže uvěřit. Okamžitě vyráží k hrobce Kapuletů.
Když se snažil vypáčit dveře od hrobky, střetne se s Parisem, jenž zde chtěl položit kytici na hrob Julie. Romeo Parise zabíjí. Naposled se dívá na jeho lásku Julii, touží zemřít po jejím boku. Vypije tedy jed a umírá. Jakmile se Julie probouzí a vidí mrtvého Romea, z neštěstí se probodne dýkou.

Jakmile se k hrobce dostaví Kapuleti, Montekové a vévoda, Vavřinec všem vysvětluje, co se stalo. Montek a Kapulet pochopí své hříchy, které mají za následek smrt jejich dětí a podají si nad mrtvými milenci ruce, což mělo za následek usmíření mezi oběma rody.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Toto drama nám ukazuje pravou tvář tehdejší společnosti, ve které měli moc lidé s velkým majetkem a pýchou. Proti nim zde Shakespeare staví obětavou lásku dvou mladých lidí, jež však nemá šanci se v tomto světě uchytit, a tak nakonec končí tragicky.

VLASTNÍ NÁZOR:

Děj této hry se mi líbil, avšak kniha se mi příliš dobře nečetla.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petr Souček, 17.04.2014

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Romeo a Julie (60)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­