ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

­­­­

Romeo a Julie (62)

Romeo z rodu Monteků se na maškarním plese zamiluje do Julie z rodu Kapuletů, jež jeho city opětuje. Avšak mladým milencům není přáno, zejména kvůli dlouho trvající nenávisti mezi Kapulety a Monteky...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Artur v Praze roku 2015 (2. vydání tamtéž). Přeložil Josef Topol. Počet stran: 156. ISBN: 978-80-7483-037-2.

OBSAH:

Děj začíná v italském městě Verona, ve kterém už roky žijí dva znepřátelené rody: Montekové a Kapuleti. Sluhové Samson a Řehoř z domu Kapuletů potkají na ulici sluhu z domu Monteků. Sluhové Kapuletů nenápadně vyvolají hádku, ze které se později vyklube boj s meči. Benvolio, Romeův bratranec, se je snaží rozehnat a na místo přijíždí i Kapuletovi, Montekovi a velevážený kníže. Všichni dostanou vynadáno, kníže zakáže všechny souboje ve městě a Kapuletové odjíždí domů.

Po hádce se baví Benvolio se svým strýcem o Romeovi. Nikdo neví, proč je smutný, a tak to jde Benvolio zjistit. Díky rozhovoru s Romeem zjistí, že Romea trápí láska k jedné krásné slečně, Rosalině. Radí mu, aby na ni zapomněl, ale Romeo si to nenechá vymluvit.

Mezitím v sídle Kapuletů žádá bohatý Paris pana Kapuleta o Juliinu ruku. Paní Kapuletová to jde Julii sdělit a najde ji s chůvou. Julie moc nadšená není, ale dohodnou se, že na banketu, který Kapuleti pořádají, se s ním seznámí a rozhodne se. Sluha dostane seznam vznešených osob, které má pozvat na banket, ale nedokáže ho přečíst. Proto venku celý rozhořčený hledá někoho, kdo by mu jej přečetl. Narazí na Romea s Benvoliem, Romeo mu přečte seznam a je pozván na banket. Ale jen díky tomu, že je sluha nepoznal a myslel si, že nejsou Monteci.

Na banket jde Romeo s Benvoliem a se svým přítelem Merkuciem. Vetřou se tam a Romeo spatří krásnou Julii Kapuletovou. Na první pohled se do ní zamiluje. Ale to ho spatří Tybalt, synovec Kapuleta, a jde ho rozzlobeně prozradit strýci. Ten mu však poví, ať si ho nevšímá a mávne nad tím rukou. Romeo se odhodlá a promluví s Julií. Ta se do něj také zamiluje a políbí se. Jejich rozhovor naruší chůva, která nevědomky prozradí, že Julie je Kapuletová, a Julie naopak zjistí, že Romeo je Montek.
Po plesu se Romeo dostane pod Juliin balkón a znovu si povídají. Dohodnou se, že když se tak milují, nechají se otcem Vavřincem oddat. Ten sice nejdříve nechce, ale později se nechá přemluvit.

Druhý den přijde za Romeem chůva, aby Julii předala detaily o svatbě. Romeo jí poví, že má Julie odpoledne přijít k otci Vavřinci, jenž je oddá. Jak se domluvili, stalo se, a z Romea a Julie se stali manželé...

Pak se ale stane nemilá věc. Venku se dostanou do další hádky Merkucio, Benvolio ,Tybalt a po chvilce dorazí i Romeo. Tybalt je uražený a vyzve Romea na souboj. Merkucio se Romea zastane a tasí místo něj. Tybalt s Merkuciem bojují a Romeo se je snaží oddělit, ale Tybalt bodne Merkucia a odejde. Raněný Merkucio po chvilce umírá a Romeo se rozhodne pomstít. Tybalt se za nimi vrací, aby zabil i Romea, ale ten, rozhořčen smrtí svého přítele, Tybalta zabije a uteče. Když na místo dorazí Kníže, je velmi rozzlobený. Tybalt a ostatní totiž porušili zákaz soubojů, a proto je Romeo vyhnán z Verony. Tato zpráva velmi zasáhne jak Romea, tak Julii, ale otec Vavřinec Romeovi nabídne, že může zůstat v Mantově, kam za ním čas od času přijede jeho sluha s novinkami.

Kvůli událostem, jež se ve Veroně touto dobou staly, pan Kapulet s Parisem domluví datum svatby s Julií a paní Kapuletová jí to jde sdělit. Julie je velmi naštvaná a Parise odmítne. Pana Kapuleta tato zpráva rozčílí a vyhrožuje Julii, že buď půjde k oltáři, nebo ji vyhodí z domu. Celá Juliina rodina je proti jejímu rozhodnutí, a proto se Julie vydá pro radu za otcem Vavřincem. Ten jí dá lék, díky kterému bude vypadat na chvíli jako mrtvá a který si má vzít v noci před svatbou. Julie musí všem říci, že si Parise vezme a všichni jí musí věřit.

Jak se domluvili, tak Julie udělala. Večer si vzala lék a ráno ji chůva nalezla mrtvou v posteli. Julie ale zatím tvrdě spí. Její rodiče, Paris i chůva ji opláčou a ze svatebních příprav se rázem stávají přípravy pohřební.

Mezitím se tato zpráva dostane k Romeovi prostřednictvím jeho sluhy. Nedozví se ale, že je to jen trik a myslí si, že je Julie opravdu mrtvá. Jede si za lékárníkem pro jed, jenž chce za každou cenu vypít, a vydává se k Juliinu hrobu. U její hrobky ho spatří Paris a kvůli urážkám spolu začnou bojovat. Jeho sluha zavolá stráže. Romeo Parise ale zabije, sejde do Juliiny hrobky a vypije jed...

Když přijde otec Vavřinec do hrobky, aby probudil Julii, spatří mrtvého Romea i mrtvého Parise. Je celý zděšený a nic nechápe. Julie se právě probudila a chce ihned utéct za svým manželem. Jenže spatří svého milovaného ležet na zemi s lahvičkou v ruce a i přesto, že slyší příchod stráží, popadne Romeovu dýku a bodne se s ní. Hned poté přibíhá Parisův sluha se strážníky, Kapulety, Monteky i knížetem. Otec Vavřinec všem vysvětlí, co se stalo a jak došlo k těmto smrtím.

Kníže už nikoho netrestá, protože už všichni trpěli dost. Montek a Kapulet si podají ruku. Jejich dlouholetý spor skončil smrtí jejich milovaných.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: B.Štětinová, 08.05.2016

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Romeo a Julie (62)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­