ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Saudek Erik Adolf (*18.10.1904 - †16.07.1963)

­­­­

Erik Adolf Saudek se narodil 18. října 1904 v rakouské Vídni významnému překladateli a spisovateli Emilu Saudkovi (1876-1941). Už záhy tak v mládí ve svém rodinném prostředí poznal řadu literátů, se kterými se jeho otec hodně stýkal (např. Machar, Olbracht).

Saudek byl divadelním a literárním kritikem, překladatelem z angličtiny, francouzštiny a němčiny. Po přesídlení do našeho hlavního města studoval v letech 1923 až 1928 germanistiku, literární komparatistiku a divadelní vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Věnoval se literární a divadelní kritice, působil jako redaktor a dramaturg v pražském Realistickém (1945-1946) i Národním divadle (1949-1953).
Primárně se ovšem angažoval v práci překladatelské. Zaměřil se na dílo Williama Shakespeara, jehož dramata přetlumočil moderním českým jazykem - vůbec jako první. Z francouzštiny překládal Moliéra, z němčiny Goetheho.

16. července 1963, ve věku necelých 59 let, tragicky zahynul u Černého moře v bulharském Sozopolu.

Z JEHO PŘEKLADŮ:

William Shakespeare - Julius Caesar (1936), Král Lear (1937), Večer tříkrálový (1937), Sen noci svatojánské (1938), Romeo a Julie (1938), Zkrocení zlé ženy (1939), Hamlet (1941), Othello (1949), Makbeth (1957), ...
Johann Wolfgang Goethe - Utrpení mladého Werthera (1927) - společně s Otokarem Fischerem
Molière - Lakomec (1959)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kolja, 07.10.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Erik Adolf SaudekMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­