ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

­­­­

Romeo a Julie (37)

- psáno v letech 1564-1616

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Odeon v roce 1983, vydání první. Soubor tragédií přeložil E.A.Saudek

STRUČNĚ O AUTOROVI:

  • vystudoval gymnázium, oženil se v 18 letech, měl tři děti - z dvojčat jedno zemřelo
  • před rokem 1592 se přidal ke kočovným divadelníkům - dostal se do Londýna
  • psal poezii - v době moru
  • dále působil v nové divadelní společnosti - herec, dramatik
  • v roce 1613 končí dramatická tvorba - vrací se zpět domů, kde zůstává až do své smrti
  • náměty z historie, života slavných osobností, francouzské a italské renesanční povídky, uvažuje o smyslu lidské existence, charaktery lidí, společnost, různá sociální prostředí, využívá i ženských postav, zdůrazňuje krásu a vznešenost lidského citu

DĚJ:

Příběh se odehrává ve Veroně a Mantově za autorovy současnosti. Při psaní příběhu vycházel Shakespeare ze všeobecně známé látky o dvou milencích, která byla zpracována již ve starém Řecku. Jedná se o příběh nešťastné lásky, o které v historii není nouze, a která znovu a znovu přitahuje pozornost nejen spisovatelů a básníků.

Romeo je nejprve zamilován do Rosalindy, ta ho však odmítá. S přáteli se jde jednoho večera pobavit na hostinu do domu znepřátelené rodiny Kapuletů, tam potkává Julii, do níž se ve vteřině zamiluje. V noci se ještě vrací pod Juliin balkon, zde si domluví svatbu. Další den je bratr Vavřinec oddá. Jejich tajnou lásku by snad nic neohrozilo, nebýt toho, že Romeo zabije v souboji Juliina bratrance - Tybalta. Romeo je vyhnán z města, mezitím se o Juliinu ruku uchází mužný Paris. Julie je nešťastná, a tak s Vavřincem vymyslí plán. Vypije v předvečer svatby jakousi tresť, po níž usne a vypadá jako mrtvá. Rodina ji tedy nechá odnést do hrobky. Romeovi není doručen dopis, kde by se vše dozvěděl, a tak když zjišťuje, že Julie není mezi živými, okamžitě vyráží k hrobce. Zde zabije Parida a vypíjí jed. Julie procitne, vidí mrtvého Romea a vráží si dýku do srdce. Nad mrtvými milenci se oba znepřátelené rody smiřují.

HLAVNÍ POSTAVY:

Julie - mladá a naivní dívka, má zidealizovaný pohled na svět, jde si však za svým cílem a nebojí se obětovat cokoli pro její lásku; během příběhu se z ní stane duševně vyspělá žena
Romeo - starší než Julie, vášnivě se však do ní zamiluje, počíná si jako nerozvážný mladík, je vznětlivý a unáhlený, ale odvážný
Vavřinec - dobrácký mnich, jenž rozumí radostem a starostem mladých lidí, snaží se být vždy nápomocný, neváhá najít řešení jakékoli situace

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Láska si vždy najde cestu a překoná všechny překážky.

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ ČÁST KNIHY:

Mě osobně zaujala část odehrávající se v zahradě Kapuletových, kdy Romeo vyznává Julii lásku a neváhá ji požádat o ruku. Je až překvapivé, kolika krásnými slovy lze vyjádřit lidský cit a touhu po přítomnosti druhého člověka.

JAZYK:

Kniha je psána formou dramatu, člení se na prolog a pět dějství, kompozice je chronologická.
Autor použil prózu i poezii, nebránil se metaforám, citově zabarvených slovům, přirovnáním.

VLASTNÍ NÁZOR:

Toto dílo je velice známé a uznávané, proto jsem si ho chtěla přečíst také já. Jak jsem se ale blížila ke konci a věděla, jak příběh dvou milenců dopadne, četlo se mi stále s těžším a těžším srdcem. Nezbývá než obdivovat odvahu, statečnost a odhodlání mladých lidí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Janet, 04.02.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Romeo a Julie (37)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­