ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

­­­­

Makbeth (9)

Jedna ze zásadních Shakespearových tragédií o touze po moci a snaze dosáhnout jí za každou cenu.
Makbeth (Macbeth) je zřejmě jednou z posledních Shakespearových her, kterou napsal na přelomu 16. a 17. století. Děj se odehrává na skotském královském dvoře. Makbeth se chopí moci poté, co zavraždil svého předchůdce, krále Dunkana.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Atlantis v Brně roku 2008 (2. vydání tamtéž). Z anglického originálu Tragedy of Macbeth přeložil Martin Hilský. Počet stran: 117. ISBN: 978-80-7108-299-6.

OBSAH:

Královi vojevůdci Makbeth a Banko potkají během své cesty tři čarodějnice. Ty mužům předpoví, že Makbeth bude thénem z Kandoru a poté králem a Bank že krále zplodí.

Makbeth je zakrátko opravdu vyhlášen kandorským thénem. Dosavadní thén z Kandoru byl obviněn z velezrady a král Dunkan se chtěl Makbethovi odvděčit za jeho službu - boj a vítězství nad Nory. Nyní se Makbeth sám ve svých myšlenkách obává, jak by se mohl stát králem. Jediný způsob, který ho napadá, je vražda. A toho se děsí. Vyrazí na cestu na svůj hrad Iverness, následován králem, ovšem ještě předtím pošle své ženě lady Makbeth posla s dopisem, co mu pravily čarodějnice a co se doposud stalo. Lady vidí v cestě za povýšením jejího muže jasnou vraždu krále, ale obává se, že takového činu nebude její muž schopen. Vymyslí tak mezitím plán, jak krále sprovodit ze světa, aby se novým králem mohl stát její muž. Má v úmyslu ho zabít poté, co usne a opije vínem jeho dva komorníky, na které chce královraždu svést. Prozradí svůj plán Makbethovi, jenž měl do té doby pochybnosti, ale nyní souhlasí. Makbeth zavraždí dýkou patřící komorníkům krále Dunkana, ovšem již nedokáže opilé a spící komorníky zašpinit krví tak, aby vypadali jako vrazi. S tímto mu pomůže jeho žena.

Ráno je nalezen král Dunkan mrtvý ve své loži spolu s od krve zašpiněnými, ale nic nechápajícími komorníky. Makbeth je bez přemýšlení a lítosti zabije, údajně v návalu zuřivosti.
Následovníci trůnu, královi synové Malkolm a Donalbain, se ve strachu o své životy rozprchnou, Malkolm do Anglie, Donalbain do Irska. Tímto jednáním ovšem upadnou v podezření, že podplatili dané komorníky, aby zabili jejich otce.

Makbeth je následně povolán ke korunovaci na krále. Jelikož se začínají plnit věštby čarodějnic, najme si vrahy, aby zabili Banka a jeho syna Fleance. Bojí se, že by se naplnila i Bankova věštba a vládl by jeho rod místo něj. Vrahům se podaří zabít pouze Banka, Fleancovi se podaří utéci, ovšem díky tomu je také považován za vraha svého otce.

Na konající se hostině pro okolní pány se Makbethovi zjeví Bankův duch. Je z tohoto zjevení celý nesvůj, rozhodne se tedy znovu navštívit vědmy, aby mu řekly více o jeho budoucnosti. Věštba čarodějnice zněla, aby se nebál, dokud na Dunsinan nepřijde les.

Thén Makduff se nedostavil na Makbethem konanou hostinu. Roznesli se zvěsti, že prchl do Anglie a nechal zde svou ženu a syna na svém hradu Fifu. Na hrad zanedlouho vtrhli vrazi, kteří zabili Makduffovu ženu, syna i ostatní děti.

Na Makbethově hradu Dunsinanu se za lady Makbeth zastaví lékař, který tvrdí, že je lady náměsíčná a ze spánku prý mluví o Bankově vraždě.

Makduff v Anglii navštívil Malkolma. Přichází další z thénů Ross, který zvěstuje špatné zprávy ze Skotska, týkající se především Makduffovy ztráty. Malkolm i Makduff dostali vypůjčenou armádu, mají chuť bojovat a mstít se. Malkolm a thénové tak jdou do boje proti Makbethovi na jeho hradu Dunsinan. Vojsko přichází k birnamskému lesu. Na Malkolmův rozkaz si každý z 10 000 vojáků utrhl v birnamském lese větev jako maskovací štít, aby nebyli vidět, až se budou blížit k Dunsinanu. Tímto se tedy naplnila další věštba.

Lady Makbeth se mezitím připravila o život svou vlastní rukou. Makbeth se ale nebojí, dle čarodějnice ho nemůže porazit nikdo zrozený z ženy, cítí se tak nepřemožitelný. Během boje na Dunsinanu si jej najde Makduff, který chce mstít ženu a děti. On je ten pravý, který může Makbetha porazit, protože byl porozen císařským řezem z lůna své mrtvé matky. Makbeth je zabit a Malkolm se stane skotským králem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mohr55, 29.11.2020

Ceska posta    
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25), Hamlet (26)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3), Hamlet (rozbor) (4)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3), Král Lear (4)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8), Makbeth (9)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor), Othello (rozbor) (2)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2), Romeo a Julie (rozbor) (3)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Král Lear
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Makbeth (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­