ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

   
­­­­

Romeo a Julie (43)

Slavná Shakespearova tragédie. Příběh lásky Romea a Julie, která čelí nenávisti rodů Monteků a Kapuletů.

Příběh se odehrává ve Veroně a Mantově. Vystupují zde dva rody, které se zrovna nemají v lásce - Kapuleti a Montekové. Hra má 5 dějství.

Na veřejném prostranství začala hádka dvou sluhů Samsona a Řehoře z rodu Kapuletů. Z hádky se stal zápas. Do zápasu jim zasáhl Montekův sluha Abraham. Po chvíli se zde objevil Montekův synovec a Romeův přítel Benvolio a synovec paní Kapuletové Tybalt a oba dva se také dají do šermování. Měšťané začnou křičet: "Pryč s Kapulety! - Hanba Montekům!" Křik uslyšel Kapulet a Montek a začali se hádat. Za okamžik se zde objevil i vévoda veronský Eskalus a vyhlásil zákaz jakýkoliv soubojů ve městě.

Kapulet se sešel s mladým šlechticem (příbuzný vévodův) Parisem a řekl: "Dnes v mém domě na večer konám ples."

Romeo je nešťastně zamilován do své bývalé lásky Rosaliny a stále se trápí. Merkucio (příbuzný vévodův a přítel Romeův) a Benvolio se snaží Romea alespoň trochu povzbudit, ale nejde jim to a Romeo se zanedlouho dozví, že Kapulet pořádá ples, a tak se rozhodl, že se tam vydá.

Po příchodu na ples spatří Romeo čtrnáctiletou Julii. Na první pohled se do ní zamiluje a Julie do něho, a proto Julie vyšle svoji chůvu vyzvědět co nejvíce informací. Chůva se dozvěděla to hlavní - Romeo je Montek a jediný syn jejich nepřátel.

Romeo se objevil na zahradě u Kapuletových a Julie se nad ním objevila v okně. Oba dva si vyznali lásku a dohodli se, že se zítra setkají v devět hodin večer.

Další den přišla chůva k Romeovi, jenž jí řekl, ať si Julie něco vymyslí, ale ať určitě přijde k františkánům. Tam ji bratr Vavřinec vyzpovídá ve své cele a nakonec Romea a Julii oddá.

Mezitím na veřejném prostranství vypukl rozpor mezi Merkuciem a Tybaltem. Začali spolu šermovat. Romeo je snaží zastavit, ale Tybalt zabil Merkucia a za to Romeo usmrtí Tybalta. Vévoda Eskalus Romea vyžene z města a začne mu vyhrožovat, že jestli se vrátí, zabijí ho.

Když se Julie dozvěděla od chůvy, že Romeo zabil jejího bratrance Tybalta, dala se do pláče. Chůvě podala prstýnek a řekla jí, ať najde Romea a ten prstýnek mu dá.

Romeo se mezitím schoval u bratra Vavřince. Chůva ho našla a předala mu prstýnek.

Do domu Kapuletových přišel hrabě Paris. Tam se s Kapuletem domluvil, že si ve čtvrtek vezme za ženu Julii.

Navečer před odjezdem do Mantovy se šel ještě Romeo rozloučit s Julií. Po odchodu Romea paní Kapuletová Julii oznámila, že si ve čtvrtek vezme za muže hraběte Parise. Julie si ho ale nechce vzít, a proto jí chůva řekne, ať zajde za bratrem Vavřincem. Bratr Vavřinec jí dá lék, jenž způsobí její dočasnou smrt; o tomto plánu napíše Romeovi (zpráva k němu bohužel nedorazí).

Ve středu večer vypila Julie lék a padla na postel.
Druhý den ve čtvrtek chůva zjistila, že Julie je mrtvá. Julii tedy pohřbili. Ten den se to dověděl i Romeo. Šel tedy za lékárníkem a tam si koupil jed a jel za Julií. Tam se potkal s hrabětem Parisem a začali spolu šermovat. Romeo Parise zabil. Když uviděl mrtvou Julii, vypil jed a zemřel. Mezitím se probudila Julie. Jakmile uviděla mrtvého Romea, vzala jeho dýku a zabila se.

Na místo se dostavil vévoda, Montekové a Kapuleti. Bratr Vavřinec jim řekl, jak to vše bylo a nakonec se oba rody usmířily.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: EvushQka, 25.04.2010

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Romeo a Julie (43)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­