ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

­­­­

Hamlet (26)

Hamlet je příběhem mladého hrdiny zmítaného rozličnými stavy jeho duše, na jehož pozadí se rozplétají politické události a složité mezilidské vztahy. Děj se odehrává především na hradě Elsinor, a začíná vmomentě, kdy se na hradbách zjevuje duch zesnulého krále Hamleta a žádá svého syna, korunního prince Hamleta, aby jeho smrt pomstil. Mladý princ Hamlet se dozvídá, že otec byl zabit rukou svého bratra, Hamletova strýce, Claudia, načež si vzal královnu vdovu, matku Hamleta.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Academia v Praze roku 2009. Počet stran: 152. ISBN: 978-80-200-1819-9.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

William Shakespeare byl básník, dramatik a herec, jenž se narodil ve městě Stratford nad Avonou. V 18 letech se oženil s Anne Hathawayovou, s níž měl 3 děti. Kolem roku 1590 počal v Londýně kariéru jako herec, spisovatel. Později začal účinkovat v divadle Globe, které z jedné desetiny vlastnil. Roku 1613 toto divadlo vyhořelo. Poté se vrací domů, do Stratfordu nad Avonou, kde v roce 1616 umírá.

Připisujeme mu 37 divadelních her a jeho kariéru můžeme rozdělit na 3 období:

  1. období 1591-1600: optimistická díla - komedie, historické hry, kde vítězí láska a spravedlnost
  2. období 1601-1608: pesimistická díla - pochybuje o renesančních ideálech
  3. období 1609-1616: romantické hry

UMĚLECKÝ SLOH:

Renesance je umělecký sloh, který se vrací ke vzorům z antiky. Proto se obnovuje popularita komedie, tragédie a sonetů. Trvala od 14. do 16. století. Renesance vznikla v italské Florencii. V renesanci lidé věřili v sebe sama, ve vlastní rozum, a proto v dílech vždy vítězí rozum nad city.

Proto také autorita církve slábne. Mizí anonymita děl, autoři jsou nyní v popředí, už není užíván topos skromnosti.

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Hamlet - dánský princ; syn krále Hamleta, který chce pomstít svého otce, ať to stojí cokoliv
Claudius - dánský král; strýc Hamleta, jenřž má na svědomí bratrovraždu krále Hamleta

DĚJ:

Jednoho dne stráže narazí přes noc na podivný úkaz, ducha zemřelého krále Hamleta. Pokusí se s ním promluvit, ale neodpovídá. Rozhodnou se o tom říci princi Hamletovi, protože se domnívají, že s ním by duch mohl mluvit.

Princ Hamlet se s duchem další noc setká a promluví si s ním. Dozvídá se o jeho smrti. Král Hamlet byl zavražděn bratrem Claudiem. Princ Hamlet se rozhodne otce pomstít, ale první se musí ujistit, že to je opravdu pravdivá informace...

Na dánský hrad se sjíždějí potulní herci z celé země, aby zahráli králi Claudiovi představení. Princ Hamlet se s nimi domluví, aby tam přidali úryvek hry, ve které se odehrává bratrovražda. Princ poté sleduje Claudiovu reakci. Z jeho reakce zjišťuje, že duch měl pravdu, Claudius bratrovraždu opravdu spáchal.

Po celou tuto dobu Hamlet hraje šílence, aby nebyl viděn jako hrozba. Hamlet chce matce říci, že Claudius je vrah jejího zesnulého manžela. Kvůli tomu, že předtím hrál, že je šílený, nevěří mu. Tento rozhovor odposlouchává někdo za záclonou, jakmile to Hamlet zjistí, bodne tam dýkou. Za záclonou byl Polonius, syn jeho milované Ofélie. To je záminka pro Claudia, aby poslal šíleného Hamleta do Anglie. Vyšle s ním i jeho dva kamarády ze školy Rosencrantze a Guildensterna, ti jsou ale na straně Claudia.

Claudius Rosencrantze a Guildensterna nechá doručit dopis. V něm se píše, aby byl Hamlet popraven. Hamlet se o dopisu ale včas dozví. Přepíše ho, aby byli popraveni Rosencrantz s Guildensternem.

Vrací se do Dánska a je svědkem pohřbu Ofélie. Laertes vyzve Hamleta k souboji, Hamlet přijme. Laertes chce pomstít svého otce Polonia a svoji sestru Ofélii, jež se kvůli Hamletovi zbláznila. Hamlet dostane tupý meč a Laertes má ostrý meč namočený v jedu. Pro jistotu je pro Hamleta nachystaná otrávená číše vína, jenže tu omylem vypije královna. Hamlet je zraněn a kvůli jedu umírá, ale ještě před smrtí zabije Claudia a Lartese. Oba rody vymřou. Jediný, kdo přežije, je jediný opravdový přítel Hamleta - Horatio, jenž celý příběh ostatním vyloží...

VLASTNÍ NÁZOR:

Příběh se mi velmi líbil, ale četbu mně velmi stěžovaly časté archaické výrazy. Ty mne asi nejvíce odrazují od přečtení jakéhokoli dalšího Shakespearova díla.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tim, 26.08.2020

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25), Hamlet (26), Hamlet (27)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3), Hamlet (rozbor) (4)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3), Král Lear (4)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8), Makbeth (9)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor), Othello (rozbor) (2)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64), Romeo a Julie (65)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2), Romeo a Julie (rozbor) (3)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10), Zkrocení zlé ženy (11)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Král Lear
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Hamlet (26)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­