ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

­­­­

Romeo a Julie (48)

Komiksové převyprávění jedné z nejslavnějších Shakespearových her, tragický příběh mladých milenců z italské Verony.
Komiks je doplněn stručnými informacemi o Williamu Shakespearovi a dvoustranou o tomto nejslavnějším milostném příběhu světové literatury - různých zpracováních v současnosti apod.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Grada Publishing v Praze roku 2011 (1. vydání). Z anglického originálu Romeo and Juliet přeložili Irena Klímová a Jakub Roček, ilustroval Sachin Nagar. Počet stran: 77. ISBN: 978-80-247-3764-5.

ÚVOD:

Romeo a Julie je jedna z mých nejoblíbenějších divadelních her od Williama Shakespeara. Četla jsem ji anglicky, česky (dokonce několikrát) a i v komiksové podobě, viděla jsem film na náměty tohoto dramatu.

Komiksová podoba se mi dostala do rukou úplně omylem - to když jsem si objednala na Internetu Romea a Julii jako divadelní hru, ale domů mi přišel komiks. Byl to však zajímavý zážitek číst klasické dílo v modernější podobě.

OBSAH:

Hra sepsaná renesančním dramatikem je složena z pěti dějství a prologu, který je psán formou sonetu. Děj se odehrává v italské Veroně.

Hlavními postavami jsou dva mladí lidé ze znepřátelených rodů - Julie Kapuletová a Romeo Montek. Romeo se nešťastně zamiluje do dívky jménem Rosalinda a utápí se v žalu. Jeho přátelé se jej snaží rozptýlit, a tak ho přemluví, že v přestrojení vniknou na maškarní bál Kapuletů. Tam Romeo poprvé uvidí Julii a okamžitě se do ní zamiluje. Ještě ten večer si oba milenci vyznávají lásku až za hrob. Kněz Vavřinec vezme mladý pár pod svá ochranná křídla a tajně je sezdá.

Druhý den se strhne v ulicích Verony rvačka - Tybald zabíjí Romeova přítele Merkucia, čímž Romea vyprovokuje k souboji, v němž Juliin bratranec padne. Kníže ho za to potrestá vyhnanstvím, takže Romeo musí uprchnout z města a nechat Julii na pospas jejímu problému - její rodiče ji chtějí provdat za bohatého hraběte Parida. Julie se obrátí na pomoc k otci Vavřinci, jenž jí nabídne požití zvláštního lektvaru, po kterém se bude jevit jako mrtvá. Až po pohřbu opět procitne, mohla by s Romeem uprchnout. Julie souhlasí a otec Vavřinec dá o svém plánu vědět Romeovi dopisem.

Vavřincův dopis bohužel k Romeovi nedorazí kvůli morové epidemii včas, dříve se k němu dostane zpráva o Juliině smrti. Zdrcený Romeo koupí od lékárníka ten nejsilnější jed a vloupe se k Julii do hrobky. Tam nalezne truchlícího Parida, jehož zabije. Poté vypije jed na Juliiným "mrtvým" tělem. V tu chvíli se Julie probouzí a přichází otec Vavřinec. Když duchovní vidí mrtvého Romea, poradí Julii, aby se ukryla v klášteře, ona se však raději probodne Romeovou dýkou.

V závěrečné scéně se rody Monteků a Kapuletů pod tíhou zármutku ze smrti svých dětí usmíří.

JAZYK:

Drama je stylisticky velmi pestré, střídají se zde verše s prózou, blankvers s heroickými dvojveršími (tradiční forma anglické poezie). Můžeme zde najít metafory, inverzní slovosled, jmenné tvary přídavných jmen, patetická zvolání, archaismy, poetismy atd.

Julie
"Lásko má, z nenávisti zrozená,
sotva se rodíš, rodem zrazená,
osudná lásko, vyvedlas to skvěle:
milovat musím svého nepřítele."

ZÁVĚR:

Na dnešní dobu může připadat čtenářům divné, že Romeovi a Julii bylo v době jejich lásky pouhých čtrnáct let. V současnosti si neumím představit, že bych byla ve čtrnácti již tak duševně vyspělá, abych dokázala posoudit, že někoho miluji natolik, že bych pro něj i zemřela. V té době však byla vyspělost v takto nízkém věku (z pohledu moderního člověka) zřejmě normální a nikdo se tomu nepodivoval. I Shakespeare to ve svém díle ústy paní Kapuletová napsal:

"I z mladších než ty jsou tady ve Veroně matky a všichni si jich váží. Já v tvých letech, jestli se nemýlím, už měla tebe."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 13.10.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Romeo a Julie (48)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­