ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

­­­­

Hamlet (19)

- drama o pěti dějstvích; próza, tragédie

První prověřená zmínka o existenci této Shakespearovy hry pochází z roku 1602. Zachovala se v mnoha různých verzích, některé byly složeny ze vzpomínek herců, kteří v ní hráli, o jiných se dodnes diskutuje, zda pocházejí z rukou dramatika osobně. Pro hlavní zápletku našel Shakespeare inspiraci ve skandinávské pověsti, vyprávěné ve 12. století. V ní princ Hamlet pomstí vraždu svého otce...

JAZYKOVÝ PLÁN:

Shakespeare zde užívá archaismů, historismů a poetismů, neboť dílo je zasazeno do minulosti. Autor, dle mého zdání, používá trop, zvláště eufemismů (Král: Hamlete, kde je Polonius? Hamlet: Na večeři. Král: Na večeři? Kde? Hamlet: Ne, kde by jedl, nýbrž kde je pojídán. Jakýsi velepolitický kongres červů se právě dává do něho...).
Zvláště Hamletovy dialogy jsou vesměs ironické a sarkastické (Hamlet: Nenajdete-li ho do měsíce, najdete ho po čuchu!) V dialozích i monolozích lze poznat jistou stopu alegorie.

KOMPOZIČNÍ PLÁN:

Události jsou uspořádány chronologicky.

TEMATICKÝ PLÁN:

Celkové téma: smysl života - "Žít, či nežít?"
Ústřední téma: Hamletova pomsta vraždy svého otce

HLAVNÍ POSTAVY:

Hamlet - kralevic dánský, zasmušilý smrtí svého otce, zamilován do Ofélie
Klaudius - dánský král, oženil se s Gertrudou již měsíc po smrti Hamletova otce, chce odstranit Hamleta
Horacio - Hamletův přítel, loajální Hamletovi
Polonius - nejvyšší komoří, kuje pikle s královským párem
Gertruda - Hamletova matka, dánská královna
Ofélie - Poloniova dcera, zamilovaná do Hamleta
duch Hamletova otce - pobízí Hamleta k pomstě

DĚJ:

Na začátku divadelní hry uvidí Hamlet se dvěma strážnými ducha, kterého strážní identifikovali jako zemřelého Hamletova otce. Hamlet si s duchem promluví, duch ho prosí o zabití Klaudia, nynějšího krále. Duch mu také vysvětlí, za jakých okolností byl zabit. Hamlet nelení a začíná spřádat plány vraždy. Jelikož se mu to hodí, protože ho nikdo pak nebude otravovat, a jelikož nepřetržitým truchlením vyvolal v lidu jakési tušení, dělá ze sebe po zbytek hry před ostatními blázna.

Král, aby ho rozveselil, pozve na hrad herce, ovšem netuší, že herci jsou vodou na Hamletův mlýn; Hamlet se s nimi domluví na hře a mírně poupraví část hry, aby vypadala přesně jako vražda Hamletova otce, jíž spáchal Klaudius; měla na něj dolehnout tíha jeho skutků a zároveň si tímto chtěl Hamlet ověřit pravost duchových slov. V polovině této hry král odejde z jeviště a vede monolog o hrůzostrašnosti svého činu. Pro Hamleta je tímto potvrzena králova vina a od této chvíle se hra točí okolo plánu krále zabít.

Král ale něco tuší, veřejnosti řekne, že je Hamlet šílený, a pro dobro Dánska ho pošle s jeho dvěma přáteli, kteří nesou v zapečetěné obálce rozkaz k jeho popravě, do Anglie. Hamlet ještě před tím na návštěvě své matky omylem zabije Polonia. Poté si náhodou dopis přečte, a jelikož má k dispozici královskou pečeť, upraví jej a pošle na smrt své dva opatrovníky. Sám se na lodi korzárů, kteří napadnou jejich loď, vrátí do Dánska. Ofélie se mezitím utopí. Hamlet pak svede souboj s Laertem, při němž se oba poraní Laertovým kordem, který je ošetřen velmi silným jedem. Král ještě připravil do zálohy víno, jež ovšem nedopatřením vypije jeho matka. Umře Laertes. Umře královna. Hamlet zabije krále a hned poté taky skoná. V Anglii popraví jeho dva "kamarády". A tím hra končí.

PROSTŘEDÍ:

Hra se odehrává v Dánsku 16. století. Král byl zabit, jeho syn Hamlet nedostal trůn pravděpodobně kvůli svému nedostatečnému věku. Na pozadí probíhá tažení Norska proti Polsku za velení Fortinbrase, jehož Hamlet na konci hry nominuje na dánského krále.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Houbař, 07.05.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Hamlet (19)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­