ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

­­­­

Romeo a Julie (16)

Vydal Odeon, nakladatelství krásné literatury, 1983.

O KNIZE:

Námět: nešťastná láska, rodinné spory, zbytečná nenávist
Motiv: láska, souboje, smrt
Prostředí: Verona a později i Mantov
Hlavní postavy: Romeo, Julie
Vedlejší postavy: Montek, Kapulet, Tybalt, Paris, Merkucio, Benvolio, paní Monteková, paní Kapuletová, bratr Vavřinec, Baltazar, lékárník, Juliina chůva

Charakteristika hlavních postav:
Romeo - je z rodu Monteků; byl zamilovaný do Rosaliny, s tou se ale "rozešel"; na plese rodu Kapuletů se zamiluje do Julie; romantik, schopný pro lásku udělat vše
Julie - je to mladá dívka z rodu Kapuletů; je jí 14 let; na plese její rodiny se seznámí s Romeem, který je ale z rodu Monteků; Julie je milá, sympatická, citlivá a krásná

Jazykový plán:

  • přeloženo z Angličtiny do spisovné češtiny
  • psáno jako divadelní hra
  • jsou zde používané poetismy, slova slohově zabarvená
  • je dodrženo EKKPK (tragédie)

Chronologie:

  1. seznámení Romea a Julie
  2. svatba
  3. smrt Tybalta
  4. nedoručená zpráva Romeovi
  5. smrt Parise, Romea a Julie
  6. usmíření Monteků a Kapuletů

Postup: chronologický
Vztah dějových linií: rámcový
Napětí: gradace

OBSAH:

Příběh knihy začíná ve Veroně. Mladý Romeo z rodiny Montekových se právě rozešel se svojí dívkou Rosalinou. Je nešťastný, protože ona dala přednost bohu před ním. Rozhodla se vstoupit do řádu sester. Romeo je zoufalý a aby mu jeho přítel Benvolio zvedl náladu, navrhne mu, aby šli na ples (maškarní bál). Ten je ale pořádaný rodinou Kapuletových. Kapuletové a Montekové spolu už dlouhou dobu soupeří (válčí). Nikdo už neví, čím ten spor vzniknul. Romeo jde s Benvoliem na ples a tam se seznámí s Julií. Zamilují se do sebe, ale ona je z rodu Kapuletů a proto by měla být jejich láska zapovězená. Oni se však nevzdávají a i přes ten odvěký spor se spolu znovu setkají. Ještě ten den po plese vyzná Romeo Julii v zahradě Kapuletových lásku. A protože se velmi milují, rozhodnou se pro tajnou svatbu. Oddá je bratr Vavřinec. Je to Romeův přítel. Nikdo se o té svatbě nedozví (kromě Juliiny chůvy, která jim se svatbou pomáhá). V den jejich svatby se ale Romeo utká Tybaltem z rodu Kapuletů. V té době je už manžel Julie. Romeo Tybalta zabije a je za to vyhnán z Verony. Romeo odjede do Mantova a tam se má ukrýt, dokud se na jeho prohřešky nezapomene. Protože je Julie nešťastná, rozhodne se její otec, že ji provdá za Parise. Julie si ale Parise vzít nemůže. Je už manželkou Romea. Proto si jde pro radu k bratru Vavřincovi. Ten jí dá tekutinu, po které má na 42 hodin usnout a vypadat jako mrtvá. Julie to noc před svojí "svatbou" s Parisem vypije. Další den ji najdou "mrtvou". Uloží ji do rodinné hrobky Kapuletů. Po její "smrti" se rozjede Romeův sluha do Mantova. Když se Romeo dozví o smrti své milé, vydá se za ní. Napřed si ale u lékárníka koupí jed. Vloupá se za pomoci svého sluhy do hrobky. Poté vykáže sluhu pryč (pohrozí mu smrtí, když neodejde). Ve stejnou dobu je v hrobce i Paris. Romeo požádá Parise, ať odejde, ale ten odmítá. Proto se spolu utkají. Romeo zabije Parise a truchlí nad Julií. Poté vypije jed. Chvíli po tom, co Romeo zemře, se Julie probudí. V té samé chvíli přispěchá do hrobky i bratr Vavřinec (bratr Vavřinec poslal Romeovi dopis o tom, co s Julií chystají; ten se k Romeovi ale nedostal, proto se bratr Vavřinec vydal k hrobce sám). Bratr Vavřinec se snaží odvést Julii, protože k hrobce přicházejí lidé (Parisův sluha slyšel hluk boje a šel pro pomoc). Julie ale odmítá odejít a bratr Vavřinec uteče sám. Poté, co bratr uteče, se Julie snaží otrávit zbytky Romeova jedu. To se jí ale nedaří, proto vezme Romeovu dýku a probodne se. Když přijdou lidé do hrobky a spatří, co se stalo, zavolají Monteky a Kapulety. Na hřbitově najdou bratra Vavřince a ten jim vše vysvětlí. Kapuleti a Montekové se nakonec ve svém neštěstí usmíří. Ale svým dětem vrátit život nemůžou a toho odvěkého sporu litují.

Inspirace: nešťastná láska (dílem inspirováno mnoho spisovatelů; např. Romeo, Julie a tma - Otčenášek)
Vznik díla: bylo napsáno roku 1595-6
Téma: Téma je závažné tím, že ty rodiny se nedokázaly usmířit za tak dlouhou dobu. Usmířily se až nad hroby svých dětí.
Konflikt: Konflikt je vyřešen smrtí jejich dětí (Romeo a Julie), které jsou do sebe zamilované, ale kvůli konfliktu svých rodin se nemůžou scházet, milovat, oficiálně vdát (oženit).
Řešení konfliktu je možná poplatné době, ve které se odehrává, ale ne v naší.
Já sama bych řešila problém tajnou svatbou, možná útěkem s Romeem, ale určitě ne sebevraždou.
Je nesmyslné a hloupé, aby kvůli sporu, za který vůbec nemohou, přišli o život dva mladí lidé, kteří neudělali nic jiného než to, že se do sebe zamilovali.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Arya, 31.12.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Romeo a Julie (16)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­