ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení pojmu slovnicek-pojmu

Aktuální známka: 2.17
Hodnoceno: 6x Prosím, ohodnoť pojem

Verš

V širším smyslu jde o specifickým způsobem organizovaný jazykový projev, v tom užším o rytmicky a významově organizovanou jednotku (1 řádek) básnického díla, jež se vyznačuje jistým uspořádáním (kupříkladu rozložením dlouhých a krátkých či přízvučných a nepřízvučných slabik, intonací, eventuálně rýmem) a tvoří svéráznou celistvost, při jejímž vnímání očekáváme, že bude následovat další, podobně organizovaná jednotka.
Verš nepodléhá gramatickým ani syntaktickým zvyklostem, má vlastní rytmická pravidla a specifické členění textu.

Volný a bezrozměrný verš

Významným druhem verše je takzvaný volný verš, pro který je charakteristické minimum normovaných prvků i členění na úseky, jež se vyznačují pouze intonací. Hojně se začal vyskytovat od konce 19. století, přičemž prvně jej použil americký básník Walt Whitman. V dnešním povědomí někdy splývá s tzv. bezrozměrným veršem, typickým hlavně pro středověk, který také není normován počtem slabik ani přízvuků. Od volného verše se liší tím, že je syntaktickým celkem (jednoduše řečeno: každý verš je větou).

Hexametr, blankvers a alexandrín

Během historického vývoje se ustálila řada pevných veršovaných útvarů. K tradičním patří například hexametr, jenž lze charakterizovat jako časoměrný šestistopý verš, příznačný pro antickou epiku, dále blankvers – nerýmovaný pětistopý jamb, rozšířený zejména v anglické literatuře – nebo alexandrín, dvanáctislabičný (mužský) a třináctislabičný (ženský) verš francouzského klasicistní tragédie, tvořený jambickými stopami (jambický hexametr). S alexandrínem se můžeme setkat především v sonetech.

Hexametr – ukázka (Svatopluk Čech – Václav Živsa)
Léto ku konci se chýlilo již, zvěst podzimu vlála
přes požatý vůkol všude lán a zryté nově brázdy,
když cestou hochu povědomou od Karlova Týna
jsem po letech zase šel, muž skráně prošedlé,
k úvalu pod Mramorem, kde zlaté mi vzkvétalo dětství.

Blankvers – ukázka (Julius Zeyer – Kronika o svatém Brandanu)
Hod vánoční se slavil v klášteře,
kde svatý Brandan zvolen opatem;
on dlouho zdráhal se, se slzami
své bratry prosil, by tu důstojnost
ne jemu vnucovali, jinému
že lépe slušela by, v pokoře
on žít že chtěl a v stínu, v modlitbě,
vždyť proto odřekl se nároků
na slávu světa, neboť pocházel
on z rodu královského v Erině.

Alexandrín – ukázka (Karel Hlaváček – Hrál kdosi na hoboj)
Hrál kdosi na hoboj, a hrál již kolik dní,
hrál vždycky navečer touž píseň mollovou

Versologie

Nauka o verši (versologie) je literárněvědný obor zabývající se problematikou verše, rytmu, metra, prozodickými systémy, rýmem, asonancí i ustálenými druhy verše.
Součástí versologie je prozódie, nauka o zvukovém členění verše.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené/upravené: 16.01.2015

­­­­

Diskuse k pojmu
VeršMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­