ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

­­­­

Romeo a Julie (64)

V tragédii Romeo a Julie je patrná velká převaha verše nad prózou, větší metrická i rytmická pravidelnost verše, výrazná hudebnost podmíněna vysokému počtu rýmovaných veršů a také velký počet slovních hříček nejrůznějšího druhu.
Jde o velmi silný příběh milenecké lásky, a to lásky adolescentní, poněvadž Romeovi mělo být přibližně sedmnáct let a Julii čtrnáct.
V polovině devadesátých let šestnáctého století vrcholila v Anglii tzv. "sonetová horečka", proto se do řeči Romea a Julie promítl mnoha způsoby jejich básnický jazyk. William Shakespeare v tomto dramatu vlastně objevil "řeč lásky". Řeč Romea a Julie je oddaná a čistá, ale zároveň hluboce smyslná až erotická...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 1985 (1. vydání v tomto uspořádání). Z anglického originálu Romeo and Juliet přeložil Erik Adolf Saudek. Doslov napsal Zdeněk Storch, ilustroval Jindřich Ulrich a poznámkami doplnili Vojtěch Saudek a F. Vrba. Počet stran: 122.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

William Shakespeare byl anglický spisovatel. V roce 1592 zaznamenal v Londýně první divadelní úspěch. V Londýně si našel mecenáše a stal se spolumajitel, hercem a nejhranějším autorem divadla The Globe. Po požáru divadla v roce 1613 prodal svůj podíl a vrátil se do svého rodiště - Stratfordu nad Avonou. Během svého života stvořil velkou spoustu děl, psal hlavně divadelní hry a sonety.

OBSAH:

Tato tragédie se odehrává v severoitalské Veroně, ve které žijí dva znepřátelené rody, Montekové a Kapuleti. Romeo (Montekův syn) ze začátku miluje Rosalindu, jež však přísahala, že bude navždy pannou. Romeo se od svého sluhy dozví, že Kapuletové pořádají zásnubní ples, na který je pozvána i Rosalinda, a tak se na něj se svým přítelem Merkuciem v maskách tajně vydají. Na plese však pozná Julii (Kapuletovu dceru) a na první pohled se do sebe zamilují. Po plese Romeo vnikne do zahrady Julie, kde omylem vyslechne její přiznání lásky k němu, které jí vzápětí opětuje.
Nakonec se spolu domluví, že se co nejrychleji vezmou, protože Julie má být provdána za Parida. Romeo pak odchází za knězem Vavřincem a prosí ho, aby je oddal, s čímž kněz souhlasí, protože doufá, že se tak usmíří oba rody.
Julie dostane zprávu o Vavřincově souhlasu od své chůvy a ještě ten den jsou s Romeem svoji.

Při návratu domů však Romeo a Merkucio potkají Tybalta, synovce paní Kapuletové, jenž Romea nenávidí, jelikož je z jiného rodu a navíc je na plese viděl. Mezi chlapci dojde k souboji, při němž Tybalt zabije Merkucia a Romeo pak jeho smrt pomstí zabitím Tybalta. Vévoda Verony Romea za tento čin vyžene do sousedního Mantova.

Julie je nucena k urychlenému provdání za Parida, a pak odchází za Vavřincem, aby jí pomohl. Kněz vymyslí plán a dá Julii nápoj, po němž bude vypadat, jako by byla mrtvá a pošle o tomto plánu dopis Romeovi, který jej však nakonec nedostane.
Vše vychází a Julie je místo svatby pohřbena do hrobky. Romeo se vrací z Mantova, jenže se o "smrti" Julie dozvídá nejprve od posla Petra, tudíž neví nic a Vavřincově plánu a po zakoupení jedu jede pln žalu za Julií. Zde ovšem narazí na truchlícího Parida, jehož nakonec v souboji zabije. Při pohledu na mrtvou Julii se rozhodne ukončit svůj život, vypije jed a zemře. V tu chvíli přichází do hrobky kněz a Julie se probírá.
Když vedle sebe Julie spatří mrtvého Romea, vezme jeho dýku a i přes Vavřincovo přemlouvání se s ní probodne...

Když k hrobce přiběhnou Montek a Kapulet, kněz jim vše vysvětlí a oba rody se usmíří, aby k podobné tragédii víckrát nedošlo.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Romeo Montek - sedmnáctiletý chlapec, který miluje Julii a je pro ni ochoten udělat cokoli; romantik, někdy trochu ukvapený a vznětlivý; odvážný, obětavý
Julie Kapuletová - třináctiletá dívka; chytrá, tvrdohlavá, odvážná, milá, citlivá, lehce naivní; miluje Romea

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

 • milostná tragédie
 • chronologická kompozice
 • er-forma
 • napětí postupně graduje
 • forma scénáře
 • děj se odehrává v italském městě Verona v 16. století
 • rozděleno do prologu a pěti dějství

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

 • psáno ve verších
 • starý básnický ale i prostý jazyk
 • hovorové výrazy (hlavně Juliina chůva)
 • časté metafory (nejčastěji od Julie a Romea)
 • citově zabarvená slova
 • přirovnání
 • v originále psáno blankversem

MOJE HODNOCENÍ:

Kniha na mě celkově udělala dobrý dojem, do příběhu obou milenců jsem se velmi vžila. Velmi se mi líbilo, jak Romeo a Julie věřili a žili jeden pro druhého a byli pro sebe schopni udělat cokoli, nakonec i zemřít. UKÁZKA:

"Už s chmurným mírem vchází chmurný den,
a samo slunce těžkou hlavu skrývá.
Jen zprostit toho, kdo je nevinen
a trestat provinilé ještě zbývá.
Však věčně bude srdce jímat znova
žal Juliin a bolest Romeova."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: varmeckav, 27.06.2019

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Romeo a Julie (64)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­