ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

­­­­

Hamlet (12)


STRUČNĚ O AUTOROVI:

Dílo Hamlet je určitě jedno z nejznámějších od spisovatele Williama Shakespeara. William byl významný anglický renesanční dramatik a básník. Jeho život je zahalen rouškou tajemství. Dokonce ani přesné datum jeho narození není známo, předpokládá se však, že se narodil 23. dubna 1564. Jeho otec John pracoval zřejmě jako rukavičkář a jeho matka Mary pocházela ze staré zemanské rodiny. Se svými rodiči bydle ve městě Stratford, kde také vystudoval gymnázium. Se svou ženou Anne Hathawayovou měl tři děti, jedno z nich však brzy zemřelo. Tato událost jistě poznamenala jeho tvorbu. Shakespeare psal historické hry, komedie, tragédie, pohádkové hry a básně. Celá jeho tvorba byla na svou dobu velmi přelomová, hlavně tím, že jeho postavy nejsou tak středověké jako u jeho současníků. William umřel ve svém rodném Stratfordu v den svých narozenin 23. dubna 1616. Kromě Hamleta jsou velmi známé tragédie Romeo a Julie a komedie Sen noci svatojánské.

DĚJ:

Děj Hamleta se odehrává v Dánsku. Hlavní postava hry, jak již název napovídá, se jmenuje Hamlet. Hamlet je dánský princ. Strýc Claudius zabil Hamletova otce jedem, který mu nalil do ucha. Na veselé svatbě, kde si Claudius bere vdovu po Hamletově otci, truchlí jen Hamlet. Hamlet nic netuší do doby, než se mu zjeví duch mrtvého otce a řekne mu, že byl zavražděn. Duch krále Hamleta žádá prince, aby jej pomstil. Hamlet pomstu slíbí a aby se přesvědčil, že duch krále nelhal, předstírá šílenství. Když přijedou herci, Hamlet je požádá, aby zahráli hru podle toho, jak Claudius zabil jeho otce. Při hře se Claudius prozradí. Při rozhovoru Hamleta s jeho matkou Hamlet zabije Polonia (královský komoří) v domnění, že je to Claudius. Hamlet je dopaden. Král Claudius slíbí královně, že ho zachrání a vraždu Polonia svede na Hamletovo šílenství. Posílá Hamleta do Anglie, ale s tajným dopisem pro anglického krále, ať dánského prince v Anglii popraví. Loď ztroskotá a Hamlet se vrací do Dánska. Claudius se spolčí s Leartem a dožene ho k tomu, že Leartes vyzývá Hamleta na souboj. Dánský král pro jistotu dá Leartovi ostrý meč namočený do jedu, zatímco Hamlet záměrně dostává meč tupý. Na pohřbu Ofélie dojde k souboji mezi Leartem a Hamletem. Hamlet vyhrává, ale je zraněn otráveným mečem. Před smrtí však ještě zabíjí Claudia.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:

Postava Hamleta je velmi složitá. Nedá se o něm s přesvědčením říct, že je "váhavec", slaboch nebo muž činu. Hamlet pořád uvažuje nad tím, jestli má někomu vzít život a tím pomstít svého otce a taky se stát vrahem. Při svém filozofování přemýšlí o lidské existenci. Sám si pokládá plno otázek ("Být, či nebýt?") a taky si na ně sám hledá odpovědi. Hamlet nedokáže jednat, aniž je přesvědčen o správnosti svého jednání. K pravdě se musí dopátrat tím, že hraje blázna. Nicméně poté, co se přesvědčí o tom, že duch jeho otce mluvil pravdu, směřuje za svým cílem přes všechny překážky.

JAZYK:

Kniha Hamlet je psána ve verších. Rychlý spád příběhu brzdí filozofické otázky a úvahy. Autor velmi často používá monology, ve kterých jakoby popisuje náladu postav.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Libertat, 14.12.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25), Hamlet (26)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Hamlet (12)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­