ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

   
­­­­

Romeo a Julie (56)

Nenávist, která panuje mezi rody Monteků a Kapuletů, není ve Veroně žádným tajemstvím. Navzdory tomu však k sobě Romeo Montek a Julie Kapuletová zahoří láskou. Potyčky mezi příslušníky obou znesvářených rodů vedou k nucenému odchodu Romea do vyhnanství a řada nešťastných náhod a nedorozumění spěje k nevyhnutelnému tragickému konci obou milenců...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Evropský literární klub v Praze roku 2006 (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu Romeo and Juliet přeložil a doslov napsal Martin Hilský. Počet stran: 125. ISBN: 80-242-1775-9.

OBSAH:

Vyprávění začíná na náměstí ve Veroně. Prochází se zde Samsa s Řehořem (sluhové Kapuletovi) a Abraham (sluha Montekův). Navzájem na sebe začnou křičet, protože jejich rody jsou znepřátelené. Pak se mezi ně přimotá i Benvolio (synovec Montekův a přítel Romeův) a Tybalt (synovec paní Kapuletové). Nakonec potyčka skončí a všichni se rozutečou.

Mezitím Montek s Benvoliem začnou hledat Romea. Montek se vzdálí a Benvolio začne vyzpovídat Romea, co se s ním děje. Zjistí, že je zamilován do Rosalindy, která ovšem o jeho přízni neví a chce se stát jeptiškou. Na silnici potkají sluha Kapuletů, jenž nese oznámení, které ovšem neumí přečíst. Zde je seznam hostů, kteří jsou pozváni na večeři ke Kapuletům. Má tam být i Rosalinda. Benvolio se rozhodne tam s Romeem jít.

U Kapuletů se mezitím Kapulet s Parisem (mladý šlechtic, příbuzný veronského vévody) baví o Julii. Paris by ji rád požádal o ruku.

Na večeři ke Kapuletům přijde i Romeo. Zde uvidí Julii a okamžitě se do ní zamiluje. Ona do něho také.

Večer se Romeo prochází po městě, až dojde do zahrady Kapuletů. Zde uvidí Julii, jež vyšla na balkon a milostně vzdychá nad Romeem. Neví, že jde zde také. Julie chce, aby se vzdal jména Monteků. Romeo se Julii ukáže. Oba dva si slíbí lásku.

Romeo jde za knězem Vavřincem, kterému se vyzpovídá ze své lásky.

Mezitím se na ulici potká Tybalt s Merkuciem (příbuzný vévodům a přítel Romea). Oba dva se začnou urážet. Začnou i bojovat. Přijde Romeo a snaží se je donutit, aby přestali. Pod vztaženou Romeovou paží ovšem Tybalt bodne Merkucia a uteče. Merkucio má bodnou ránu a následkem toho zemře.
Tybalt se po chvíli vrátí a Romeo se mu chce pomstít. Začnou bojovat a Romeo ho zabije.
Přijde vévoda a vidí, že zabili Merkucia, jeho příbuzné. Romea potrestá vyhnanstvím z města.
Když to Julie zjistí, je zdrcena.

Romeo se schová u kněze Vavřince, kam přijde chůva Julie. Řekne Romeovi, že je Julie stejně zdrcena a Romeo se rozhodne ji navštívit. Oknem vyšplhá do jejího pokoje a povídají si, dokud nepřijde její matka a on musí utéct. Romeo uteče do Mantovy.

Paní Kapuletová řekne Julii, že si ji Paris chce vzít. Ona nechce. Kapulet ji donutí. Za několik dní se v kostele mají brát...
Julie jde zoufalá za Vavřincem. Ten jí dá lektvar, po kterém bude vypadat jako mrtvá, její rodina ji pohřbí a Vavřinec napíše dopis Romeovi, který ji přijede zachránit, a poté spolu utečou. Julie souhlasí.

Ve svém domě Julie vypije lektvar. Druhý den, když ji najdou, je jako mrtvá. Ten den se měla vdávat za Parise. Všichni jsou zdrceni a vystrojí jí pohřeb.

Za Romeem přijede Baltazar (Romeův sluha) a sdělí mu, že Julie je mrtvá. Romeo se chce okamžitě vydat k jejímu hrobu. Romeo se staví i u lékárníka, od kterého si koupí silný jed.

K Vavřincovi přijede Jan, který měl Romeovi odnést dopis. Jenže vrata už byla zavřená, a tak se za ním nedostal. Vavřinec se proto rozhodne do hrobky jet sám.

Paris je mezitím u hrobky a brečí. Najednou uslyší kroky, a proto se skryje poblíž. Objeví se Romeo s Baltazarem. Mají s sebou motykou, kterou vylomí hrobku.
Paris se rozzuří a začne se dohadovat s Romeem. Začnou bojovat, Romeo Parise zabije a uloží ho do hrobky k Julii. Romeo vypije jed a umírá.

Na scéně se objeví Vavřinec. Spolu s Baltazarem vlezou do hrobky a uvidí mrtvého Romea. Mezitím se probudí Julie. Spatří Romea. Julie se ze žalu zabije dýkou.

K hrobce přijdou stráže, vévoda, Kapulet i Montek. Vidí své mrtvé děti. Zde, až nad jejich mrtvými těly, se usmíří.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pája, 10.05.2012

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antonius a Kleopatra
-Bouře, Bouře (2), Bouře (3)
-Cymbelín
-Dva vznešení příbuzní
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5), Hamlet (6), Hamlet (7), Hamlet (8), Hamlet (9), Hamlet (10), Hamlet (11), Hamlet (12), Hamlet (13), Hamlet (14), Hamlet (15), Hamlet (16), Hamlet (17), Hamlet (18), Hamlet (19), Hamlet (20), Hamlet (21), Hamlet (22), Hamlet (23), Hamlet (24), Hamlet (25)
-Hamlet (rozbor), Hamlet (rozbor) (2), Hamlet (rozbor) (3)
-Hamlet, kralevic dánský, Hamlet, kralevic dánský (2), Hamlet, kralevic dánský (3), Hamlet, kralevic dánský (4)
-Jak se vám líbí, Jak se vám líbí (2), Jak se vám líbí (3)
-Jindřich VIII.
-Julius Caesar, Julius Caesar (2), Julius Caesar (3)
-Komedie omylů
-Konec dobrý, všechno dobré
-Král Lear, Král Lear (2), Král Lear (3)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2), Kupec benátský (3), Kupec benátský (4), Kupec benátský (5), Kupec benátský (6)
-Kupec benátský (film - vlastní názor)
-Kupec benátský (rozbor)
-Makbeth, Makbeth (2), Makbeth (3), Makbeth (4), Makbeth (5), Makbeth (6), Makbeth (7), Makbeth (8)
-Makbeth (rozbor)
-Marná lásky snaha
-Mnoho povyku pro nic, Mnoho povyku pro nic (2), Mnoho povyku pro nic (3), Mnoho povyku pro nic (4)
-Nářek milenčin (Opera)
-Othello, Othello (2), Othello (3), Othello (4), Othello (5), Othello (6), Othello (7), Othello (8), Othello (9), Othello (10), Othello (11), Othello (12), Othello (13), Othello (14), Othello (15)
-Othello (rozbor)
-Perikles
-Půjčka za oplátku
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8), Romeo a Julie (9), Romeo a Julie (10), Romeo a Julie (11), Romeo a Julie (12), Romeo a Julie (13), Romeo a Julie (14), Romeo a Julie (15), Romeo a Julie (16), Romeo a Julie (17), Romeo a Julie (18), Romeo a Julie (19), Romeo a Julie (20), Romeo a Julie (21), Romeo a Julie (22), Romeo a Julie (23), Romeo a Julie (24), Romeo a Julie (25), Romeo a Julie (26), Romeo a Julie (27), Romeo a Julie (28), Romeo a Julie (29), Romeo a Julie (30), Romeo a Julie (31), Romeo a Julie (32), Romeo a Julie (33), Romeo a Julie (34), Romeo a Julie (35), Romeo a Julie (36), Romeo a Julie (37), Romeo a Julie (38), Romeo a Julie (39), Romeo a Julie (40), Romeo a Julie (41), Romeo a Julie (42), Romeo a Julie (43), Romeo a Julie (44), Romeo a Julie (45), Romeo a Julie (46), Romeo a Julie (47), Romeo a Julie (48), Romeo a Julie (49), Romeo a Julie (50), Romeo a Julie (51), Romeo a Julie (52), Romeo a Julie (53), Romeo a Julie (54), Romeo a Julie (55), Romeo a Julie (56), Romeo a Julie (57), Romeo a Julie (58), Romeo a Julie (59), Romeo a Julie (60), Romeo a Julie (61), Romeo a Julie (62), Romeo a Julie (63), Romeo a Julie (64)
-Romeo a Julie (rozbor), Romeo a Julie (rozbor) (2)
-Sen noci svatojánské, Sen noci svatojánské (2), Sen noci svatojánské (3), Sen noci svatojánské (4), Sen noci svatojánské (5), Sen noci svatojánské (6), Sen noci svatojánské (7), Sen noci svatojánské (8), Sen noci svatojánské (9), Sen noci svatojánské (10)
-Sen noci svatojánské (rozbor)
-Sonety
-Tragický příběh dánského prince Hamleta
-Večer tříkrálový, Večer tříkrálový (2), Večer tříkrálový (3)
-Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
-Veselé windsorské paničky, Veselé windsorské paničky (2), Veselé windsorské paničky (3), Veselé windsorské paničky (4)
-Zimní pohádka
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2), Zkrocení zlé ženy (3), Zkrocení zlé ženy (4), Zkrocení zlé ženy (5), Zkrocení zlé ženy (6), Zkrocení zlé ženy (7), Zkrocení zlé ženy (8), Zkrocení zlé ženy (9), Zkrocení zlé ženy (10)
-Zkrocení zlé ženy (rozbor)
-Zkrocení zlé ženy a Komedie plná omylů
-Znásilnění Lukrécie
Čítanka-Fénix a hrdlička
-Hamlet, Hamlet (2), Hamlet (3), Hamlet (4), Hamlet (5)
-Jak se vám líbí
-Konec dobrý, všechno dobré
-Konec vše napraví, Konec vše napraví (2)
-Kupec benátský, Kupec benátský (2)
-Nářek milenčin
-Romeo a Julie, Romeo a Julie (2), Romeo a Julie (3), Romeo a Julie (4), Romeo a Julie (5), Romeo a Julie (6), Romeo a Julie (7), Romeo a Julie (8)
-Sen noci svatojánské
-Sonety, Sonety (2), Sonety (3), Sonety (4)
-Večer tříkrálový
-Venuše i Adónis, Venuše i Adónis (2)
-Zimní pohádka, Zimní pohádka (2)
-Zkrocení zlé ženy, Zkrocení zlé ženy (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
William Shakespeare - Romeo a Julie (56)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­