ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.60
Hodnoceno: 10x Prosím, ohodnoť práci

Rozum, nebo emoce?

Co je v životě důležitější? Rozum, nebo emoce?
Nejsem si jistá, jestli dokážu na tuto otázku odpovědět. V nějakých věcech je jistě důležitější rozum, v jiných naopak převládají emoce. Když se pořádně zamyslím, umím si představit nechat se v životě řídit jen emocemi, prostě rozum úplně vyškrtnout, ale čím déle nad tím přemýšlím, uvědomuji si, že odpovědí na tuto otázku je: "V životě jsou důležité jak emoce, tak i rozum."
Bez jednoho ani bez druhého nejde žít.

Já osobně se spíše rozhoduji více rozumově než emočně, ale například u mojí sestry převládají rozhodně emoce právě nad rozumem. Pro mě jsou emoce zdrojem lásky, přátelství, pokory... Naopak rozum je pro mě logický, tvrdohlavý a občas i bezohledný nebo bezcitný.
Jestli se člověk v životě řídí rozumem, jako valná většina, tak přemýšlí nad tím, co je nejlepší pro ostatní a na sebe ani nepomyslí, kdežto jestliže se člověk řídí emocemi, rozhoduje se podle toho, co je nejlepší pro ostatní i co je nejlepší pro něj samotného... A to je největší rozdíl mezi těmito dvěma pojmy.

Já si myslím, že by se člověk měl rozhodovat emocemi, ale nezáleží na tom, co já si myslím, protože člověk, který se rozhoduje rozumem, je tvrdohlavý a nenechá si od nikoho poradit. A už vůbec ne od člověka, jenž se rozhoduje emocemi.

Jako hlavní příklad jsem vybrala člověka, který se vždycky řídí rozumem, i když ví, že kvůli němu nakonec skončí sám... Odhání od sebe lidi, na nichž mu záleží, bez ohledu na to, jak moc těm lidem ublíží. A víte proč to dělá? Protože si myslí, že je to pro ně nejlepší; v tomto případě je to pro ně ale nejhorší. Jenže on to nevidí, vidět to nechce a pravděpodobně to nikdy ani neuvidí.
Chtěla jsem tím říci, že rozumný člověk je pro mě spíše špatný typ člověka. Takže ano, i já si myslím, že jsem špatná. Ačkoliv to na první pohled nevypadá, spíše přemýšlím nad tím, co je nejlepší pro ty, které mám ráda, a to je samozřejmě správně, jenže pak s tímto přemýšlením nedokážu pokračovat.
Co je nejlepší pro mě? Co já chci? Na tyto otázky člověk myslící rozumem jako já nikdy nenajde odpovědi...

Ale dost bylo kritizování rozumu. Co takhle další otázka: Proč si myslím, že emočně založený člověk je lepší člověk?
Mým hlavním důvodem je všímavost. Tento člověk je velice všímavý, a nejenže myslí na ostatní, myslí i na sebe. A tohle je nejdůležitější v životě - sebeláska. Všímat si nejen ostatních, ale i sebe!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: chriK, 04.02.2021

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Rozum, nebo emoce?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­