ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.89
Hodnoceno: 9x Prosím, ohodnoť práci

Vývoj hlavního hrdiny, Miloše Hrmy, v Ostře sledovaných vlacích

Hlavní hrdina začíná vyprávět svůj příběh v okamžiku jeho návratu z nemocnice po pokusu o sebevraždu. Dostává se nám tak nejprve retrospektivního pohledu do Milošovy minulosti, tedy co pokusu o sebevraždu předcházelo, a poté chronologicky uspořádaným událostem, které se odehrály později po tomto počinu.

Miloš Hrma je naivní a nesmělý mladíček, jenž postrádá životní zkušenosti - a jelikož zkušenosti pokládá za velmi důležité, trpí pocity méněcennosti, což způsobuje strach ze získávání těchto zkušeností, proto se obrací na ostatní. Asi největším problémem pro něj je navázat sexuální kontakt s konduktérkou Mášou. Máša je aktivnější než plachý mladík a iniciuje jejich první pohlavní styk, při kterém ovšem vlastně k žádnému styku nedojde, protože Miloš "zvadne jako lilium". Tento nezdar v Milošovi podnítí pocit, že není muž, a natolik ho frustruje, že se vůbec nebojí podřezat si žíly. V koupelně hodinového hotelu, kam přišel sebevraždu spáchat, ho ale personál najde a on je dopraven do nemocnice.

Po návratu z nemocnice se seznamuje se známou pana Hubičky, který je pro něj velkým vzorem hlavně proto, že dokáže skvěle svádět ženy. Viktorii Freieové se Miloše zželí a neváhá ho zasvětit do milostné problematiky. Tato chvíle je významná pro Milošův přerod. Náhle si začne myslet, že je muž, neboť je již zkušený v milostné sféře a navíc nabude jistého sebevědomí, díky čemuž je pak schopen statečně splnit rizikový úkol, kterého by se jako chlapec jistě nedokázal zhostit, a to vyhození muničního transportu do povětří.

Dialog hlavního hrdiny s německým vojákem a také jeho smrt na konci novely Ostře sledované vlaky nám dokresluje pointu celého Hrabalova díla. Přestože má kniha jednoduchou dějovou linii, dokáže nám podat poselství přerodu Miloše Hrmy z chlapce na muže i hlavní myšlenku opravdu znamenitě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kacass, 18.02.2012

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Vývoj hlavního hrdiny, Miloše Hrmy, v Ostře sledovaných vlacíchMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­