ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.49
Hodnoceno: 182x Prosím, ohodnoť práci

Jára Cimrman

Také letos je to 120 let, co se narodil Jára Cimrman, univerzální český génius a Největší Čech. Na svět přišel pravděpodobně v 80. letech 19. století ve Vídni, přesný datum narození není dosud znám.
O podobě Járy Cimrmana toho víme velmi málo, určité rysy jeho obličeje se dají vyčíst na jeho bustě, kterou Mistr sám stvořil. Bohužel Cimrmanova autobusta má strhané rysy, a proto o jeho podobě můžeme jen spekulovat.
Co dnes víme, je to, že Cimrman byl středně velké postavy, nosil rád dlouhý kabát, na zádech měl vždy batoh, aby byl připraven do akce. Byl obětavý, vynalézavý, akční a vždy připraven pomoci třetímu člověku, protože na druhého neměl čas. Cimrman chtěl být prostý člověk, měl rád český chléb namazaný sádlem, ojídal ho namazanou stranou dolu. Kvůli jeho sympatiím k českému národu a za vlastenectví byl vězněn v německých věznicích, kde se naučil mluvit plynně česky.

Jára Cimrman, jakožto velký cestovatel a světoběžník, navštívil za svůj život spoustu zemí. Mimo jiné při zkoumaní života polárních Samojedů a na útěku před vyhladovělým kmenem Mlasků mine severní pól o pouhých sedm metrů. O těchto výpravách napsal Mistr pěknou řádku knih. Z toho vyplývá, že Jára Cimrman byl a stále je největším spisovatelem a dramatikem naší historie. Cimrman přispěl do každého žánru. Velkým přínosem pro odbornou literaturu byla jeho příručka Zuby, pohroma huby. Napsal také mnoho románů, básní, balad, dramat, anekdot i přednášek pro seniory a další. Nemůžeme však zapomenout, že Cimrman psal rovněž pohádky pro své nejmladší čtenáře, jmenuji například krásnou pohádku Kašpárkův hrobeček a též se musím zmínit o pohádce Dlouhý, Široký a Krátkozraký...
Nejvíce se Jára Cimrman zapsal do historie svými vynálezy. Vynalezl například dvoudílné plavky, společně s hrabětem Zeppelinem vzducholoď, jogurt a také CD, tedy Cimrmanův disk, který byl znovu objeven v 70. letech minulého století. Mezi jeho další zásluhy patří reformování haličského školství, vykonávání a zavedení funkce porodního dědka, předložení projektu Panamského průplavu americké vládě a mnohé další.

Sečteno a podtrženo, Jára Cimrman byl a je největší vlastenec a myslitel českého národa, i když je jeho postava pouze fiktivní. Myslím, že něco z Cimrmana je v každém z nás a jsme hrdí, že vedle sv. Václava máme další osobnost, k níž vzhlížíme a jsme na ni hrdí.

Járo Cimrmane, já Tobě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jára CimrmanMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)