ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.15
Hodnoceno: 47x Prosím, ohodnoť práci

Hamlet

  • referát/charakteristika

Obecné údaje

Hamlet je ústřední postava Shakespearovy tragédie Hamlet, princ dánský. Dílo je psané blankversem (nerýmovaný pětistopý jambický verš). Ústřední myšlenkou hry je pomsta, avšak Shakespeare se jako první (ve hře tohoto typu) zamýšlí nad tím, jestli to odpovídá křesťanským a morálním zásadám - mstít se.

Rozbor některých aspektů Hamletova charakteru

  1. Hamlet možná trpí Oidipovským komplexem - tzn. že je připoután silnou láskou ke své matce (nemusí se nutně jednat o lásku milostného charakteru).
    Podporu pro tuto myšlenku bychom našli třeba v prvním jednání, scéně druhé. Hamlet sice truchlí pro svého otce, ale daleko víc se zabývá myšlenkou na to, že se jeho matka znovu vdala.
    Nebo jednání třetí, scéna čtvrtá. Hamlet matce ostrými slovy vyčítá její tělesný vztah s bratrem jejího předchozího manžela. Slova, která používá, jsou naprosto nehodná pro matku, natož pro královnu - mohla by ho zaslepovat žárlivost?

    HAMLET:
    Takhle se třít a válet
    v propocených matlavých peřinách
    a hnusně, neřestně se pelešit
    jak dobytek -
  2. Hamlet a pomsta
    Klíčová otázka je: Proč Hamlet nezabije otcovraha hned, jak se o celé záležitosti dozví?
    • Hamlet je "myslitel".
      Pokud budeme sledovat Hamletovy promluvy, kdy rozvažuje různé události a jevy, zjistíme, že rád vše probírá z různých stran. Snad i pomstu si chtěl napřed důkladně promyslet, než ji uskuteční.
    • Není si jist svým zdrojem informací.
      Postava ducha ve skutečnosti odkazuje k situaci v Anglii, ve které Shakespeare žil. Jindřich VIII. změnil v zemi náboženství z katolického na protestantské. Zatímco katolíci, kteří věří v očistec, neměli žádné zábrany věřit tomu, že je duše jejich zemřelých příbuzných či známých mohou navštěvovat, tak protestantské větve na duchy ani očistec nevěří a všechna taková zjevení považují za ďáblovy klamy. Hamlet tedy, stejně jako mnozí Angličané té doby, rozvažuje, k jakému postoji se vlastně přiklonit.
    • Chce dokázat Claudiovu vinu.
      Hamlet žije ve světě, ve kterém má velký vliv křesťanská víra. Zatímco ve Starém zákoně skutečně platilo: "Oko za oko, zub za zub...", Nový zákon přináší poselství o odpuštění a lásce. Hamlet tedy napřed zorganizuje divadelní představení (ve kterém herci představují vraždu Hamletova otce - Claudius reaguje útěkem), aby získal alespoň nějaký podklad pro to, co se chystal udělat.
    Nakonec je zlomovým bodem, kdy se Hamlet konečně odhodlá pomstu vykonat, smrt Hamletovy matky (vypije otrávený pohár, určený Hamletovi). To by opět mohlo potvrzovat teorii o Hamletově Oidipovském komplexu.
  3. Hamlet a jeho identita
    Celá hra začíná slovy: Kdo tam? Shakespeare nepoužíval slova náhodně, ale všechno mělo svůj význam. Věta by mohla naznačovat, že Hamlet si vlastně není jistý, kým je.

    Podpora pro tuto teorii
    Pocit identity nám z velké části dodává rodina - jenže Hamletovi zemřel otec, matka se znovu vdala a Ofélie se od něj (kvůli svému otci) odtahuje.
    Správně by měl po otcově smrti dostat trůn Hamlet, jenže jeho strýc ho uchvátí pro sebe. Takže Hamlet je sice princ a následovník, ale nemá svou zemi.
    Hamlet je mimo společnost a cítí se osamělý. Například je jediný, kdo skutečně truchlí pro krále Hamleta. Všichni ostatní, zdá se, oslavují nového krále a jeho svatbu. Navíc dvě ženy jeho života (Ofélie a Gertruda) následují raději jiné muže, než jeho (Polonia a Claudia).
  4. Je Hamlet morální postava?
    Hamlet se sice zdráhá zabít Claudia, na druhou stranu ale zabije Polonia (zbaví se těla a ještě o celé věci žertuje), zlomí srdce Ofélii a ona se jeho vinou zblázní; a rovněž opustí Rosencrantze a Gildensterna, kteří se plaví do Anglie s vlastním rozsudkem smrti, aniž by se tím nějak víc zabýval (nebo si mohl být jistý, že ho skutečně chtěli zradit).

Shakespeare ve svých hrách klade čtenáři mnoho nepřímých otázek. Nedává ale žádné odpovědi, proto máme tolik prostoru pro nejrůznější teorie, které nemůžeme jednoznačně potvrdit ani vyvrátit. V tomto referátu jsem se pokusila nastínit, alespoň několik z nich. Nicméně pokud si hru přečtete a budete nad ní přemýšlet, jistě připadnete na mnoho dalších.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené:

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Hamlet







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)