ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.26
Hodnoceno: 31x Prosím, ohodnoť práci

Tříděný odpad - co s ním?

Jsou všude, v každém městě, obci, osadě. Někde je jich jen pár, jinde je potkáte téměř na každém kroku. Ne, nemám na mysli hoppery. Mluvím o kontejnerech na tříděný odpad.

Zelená, modrá, žlutá, tyto barvy jsou součástí dnešní ekologické image každého města v ČR.
Již mnohé reklamy nabádaly české občany k tomu, aby začali třídit, třídili a třídili víc. "Nevyhazujte PET lahve do normálních košů, z několika lahví můžeme vyrobit záchranný kruh - třiďte odpad! Ze starých časopisů vznikají nové školní učebnice - třiďte odpad! Máte šanci potkat u kontejneru na sklo prsatou sousedku - třiďte odpad!" Ekoreklamy, především ty týkající se třídění odpadu a ekologie vůbec, jako by nás v poslední době pronásledovaly. Málokdo ví nebo málokoho však zajímá fakt, kde vytříděný odpad končí.

Nedávno jsem četl krátký a zřejmě pravdivý článek v bulvárním deníku, že Česká republika vytřídí nejvíce odpadu na jednoho obyvatele v rámci EU. Avšak pouhá dvě procenta tříděného odpadu se dále využívají a zbytek třídíme pouze pro skládky.
Tak se ptám: "Není to trochu málo?" A sám si mohu odpovědět: "Je!" Tříděný odpad by si určitě u nás zasloužil větší využití než doposud. A napadají mě různá řešení. Což takhle třeba přidávat do biomasy starý papír? Sice se pak vytrácí předpona "bio-", na druhou stranu se přestane řešit otázka: Kam s ním? Spousta papíru se spotřebuje na výrobu reklamních letáků, při projednávání soudních procesů nebo ve státní správě. Proč například není povinné vyrábět letáky a tiskárenské papíry z recyklovaného papíru?

Podobná řešení můžeme najít i u skla a PET lahví. Zahradní skleníky a nové bytové domy s okny ze starého skla. Protihlukové bariéry, nové kontejnery na tříděný odpad, kompostéry, sedačky na sportovní stadiony nebo třeba kelímky na pivo, vše ze starých PET lahví. Samozřejmě se dají najít další možnosti využití, součástí výše uvedeného výčtu je jen to, co mi právě prolétlo hlavou a co by stálo za zamyšlení.

Pokud chceme být tím správným "eko-bio-zeleným" státem, tak musíme ještě v oblasti třídění přitvrdit a tříděný odpad lépe a více využívat.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: borec, 09.03.2011

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Tříděný odpad - co s ním?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­